[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: l3n3a
Forum Index » Profile for l3n3a » Messages posted by l3n3a
Message
Vazand ultima postare m-am inarmat cu o ruleta si am masurat acvariul pentru a va spune dimensiunea exacta pe care acesta o are, ma asteptam sa obtin pina in 90 de cm inaltime, poate 86, 87 cm dar surpriza - foarte mare surpriza - inaltimea acvariului (h) este de 70 cm. Nici nu stiam ce sa fac - sa ma supar, sa ma bucur pentru ca acvariul este luat in urma unui anunt:
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=8479 iar eu am luat dimensiunile scrise in anunt de bune insa aceste dimensiune sub nici o forma nu au fost postate cu rea intentie (cine cunoaste persoana ce a postat anuntul stie de ce zic asta).
Dupa nici 3 secunde mi-am dat seama ca este inaltimea ideala pe care o doream :bverde: . Inca o data nu ma pot abtine sa nu-i multumesc colegului dan_p67 (om de nota 10) pentru acest acvariu care e (mult peste ce visam sa am vreodata).

In concluzie am inaltimea de 70 cm a sticlei, in partea superioara a bazinului vor ramane 8 cm liberi datorita pozitionarii gaurii de preaplin la 62 cm iar substratul eu il aproximez la 7 - 12 cm deci inaltimea coloanei de apa va fi de 50 cm. In acest caz stiind ca dimensiunea reala a bazinului este de 150(L) X 55 (l) X 70 (h) (de data asta masurate ) - un volum net posibil de 420-450 l mai este oare nevoie sa schimb iluminarea pe tuburi T5 (la ora actuala este pe T8 de 36 W conform descrierii de mai sus)?
Am 2 variante de realizare a iluminarii la ora actuala:
- 6 X 80 W T5 (acvariul are L= 147,5 cm iar tuburile au 144,9 cm lungime - are cineva astfel de tuburi? aceasta este lungimea lor reala cu tot cu picioruse?)
- 12 X 36 W T8 (tuburile au 120 cm si sunt pozitionate pe mijloc lasand un spatiu de 15 cm stinga-dreapta).

Voi pe care varianta ati merge (fara sa uitam desigur de raportul pret calitate)?

Totodata trebuie sa cumpar urmatoarele Luni sau Marti urmatoarele: JBL Ferropol 24 10 ml, JBL Ferropol 5 l, Prodibio Bio Digest 30 fiole, JBL Osmose 120, Valva siguranta JBL Proflora SafeStop, Set solutii JBL ProFlora Cal, Numarator de bule JBL CO2 Count, JBL MicroMec CP e1500, JBL Aqua Terra Tool S 28 cm. Le gasesc pe toate in Hornbach cel de la iesirea de pe autostrada? Cunoasteti un loc de unde le-as putea lua la un pret mai bun decat in locul amintit inainte?
Vandut. Rog inchiderea topicului.
Astazi am primit plantele. Au fost ambalate exemplar iar starea lor de sanatate este mai buna decat a plantelor mele din acvariu

Multumesc Radu.

P.S. Acum ma apuc de plantat!
Pentru diverse situatii in care trebuie sa umblu in bazin pe langa penseta si foarfeca includem la echipamentul acvaristului noul accesoriu :
image
Acvariul are L=150cm, l=55 cm si h=90 cm si nu pot sa zic ca sunt foarte speriat de dimensiuni. M-a emotionat la inceput inaltimea de 90 dar apoi am prins curaj pentru ca inaltimea coloanei de apa va fi de 70 cm.

Daca 90 e inaltimea, la 150 lungime, sticla de 10....esti cu bomba in casa, cu toate intariturile pe care le ai!

Persoana care l-a facut este foarte priceput in constructia acvariilor asa ca nu il consider bomba.

Si a doua problema, tot legata de inaltime...daca ea este 90...cum lucrezi in bazin? Te bagi in el cand vei face plantari si alte cele? Eu am 1,83 si la un bazin lat de 60 si inalt de 60 nu ajung cu mana la fundul bazinului, in spate, decat de pe scaun.

Depasesc si eu cu vreo 4 cm inaltimea de 1,80 si reusesc fara prea mari probleme sa ajung in orice punct din acvariu cu un scaun. Nu zic ca este usor dar nici greu nu este sa lucrezi la o astfel de inaltime atit timp cand stii unde incepe si unde se termina scaunul .

Daca 55 e inaltimea atunci renunta la T8 si pune T5-uri.
Daca 90 e inaltimea atunci gandeste-te serios sa achizitionezi un sistem de iluminat cu Metal-halide.

Pentru inceput pentru a nu avea probleme cu doamnele alge voi merge pe sistemul de iluminare descris mai sus. Dupa aproximativ doua luni cand consider ca va exista destula masa vegetala pentru a suporta o iluminare mai puternica voi trece pe iluminare T5 -> 9 X 80 W=720W (cate 3 tuburi pe fiecare segment al capacului) care la un volum de apa de aprox. 600l net ar asigura o iluminare de aprox. 1,2 W/l ce l-a inaltimea de aprox. 70 cm eu zic ca ar reusi sa-mi intretina un covor de Glossostigma, Riccia fluitans sau preferata mea Hemianthus callitrichoides. Oare ma insel?
Teoretic ar fi cele de 14 W (vezi http://www.acvariu.ro/content/view/81/29/) insa practic am gasit doar asa ceva de cumparat pe la noi:

<<< Lampa pentru acvariu Tetratec AL a fost gandit pentru acvarii de pana la 40 cm marime si in mod particular pentru Tetra Aquartn de 20 si 30 l. A fost conceput pentru a produce lumina ideala care sa ajute plantele acvatice sa creasca sanatos. Mai mult, intensifica colorile pestile si sporeste pigmentii portocaliu, rosu si albastru.

Lungime: 21,8 cm
Putere: 11 W >>>

A doua varianta ar fi sa incerci sa bagi in acvariul un tub de 15 W de 44 cm lungime (eu zic ca intra).
La sfarsitul lunii trecute am achizitionat un nou acvariu (multumesc colegului de forum dan_p67):
- Acvariu 1500x550x900 home made din sticla Deltaglass 10mm, lipit cu Bison, intarituri fund, transversale, gauri supraplin
- capacul este din 3 bucati detasabile din pal pe care sunt montate momentan tuburi T8 - 7 buc: 5x36W + 2x18W, 2 programatoare mecanice
- Filtru extern 70l cu 3 compartimente (bureti, inele ceramice) + UV 11W, pompa 1200l/h + Incalzitor inox cu termostat electronic extern 300W
- CO2 - butelie 4 kg, reductor Aquamedic cu 2 ceasuri, numarator bule JBL, valva antiretur, electrovalva Aquamedic, ph Controller + sonda Aquamedic.

Am reusit astfel sa-i fac sotiei o surpriza si ... voi manca probabil tot anul mancare rece deoarece .... ("prietenii stiu de ce" ). Dar acest lucru este prea putin interesant avand in vedere drumul lung si frumos ce ma asteapta... un nou proiect, noi provocari, alte satisfactii care sper sa se ridice la dimensiunea acvariului.

Si povestea incepe cam asa:
- intr-o zi frumoasa de primavara tarzie am luat acvariul de la Bucuresti - l-am coborat 3 etaje si l-am urcat alte doua - operatiune foarte anevoioasa si cu durere in oase imi amintesc de ea - numai acvariul presupun ca are intre 200 si 300 kg (ne-am chinuit cu el 4 persoane) iar masa putin peste 150 kg (avand in vedere ca este confectionata din blat pt mobila de bucatarie)
- ajuns acasa am hotarat ca locul in care va fi amplasata mica piscina sa fie sufrageria
- dupa 2 zile am facut mici modificari in casa pe cat se poate de "firesti" -> am tras alimentarea cu apa si scurgerea in sufragerie pe PPR pentru noua instalatie de schimb la picatura ce va fi montata direct in filtru
- a 3-a zi am confectionat suportul (dulapul) pentru filtrul extern din cornier, suport ce este de aceeasi inaltime cu bazinul si are 2 nivele, la cel superior se afla recipientul in care se va face filtrarea (in el vor fi instalate toate instalatiile auxiliare: reactor(e) CO2, incalzitor, termometru, test CO2, tevi, robinete s.a.) si unul inferior unde se va afla butelia CO2, filtre de apa si alte chestii utile si inutile acvaristicii ::hammer:
- spre sfarsitul saptamanii trecute am intrat in contact cu cei de la MarboMedia pentru a achizitiona tuburi noi acvariului: 4 X 36 W Osram Fluora + 1 X 36 W Osram 830 Lumilux + 2 X 18 W Osram 830 Lumilux (inca nu am dat comanda - o voi face saptamana viitoare Luni)
- m-am hotarat saptamana trecuta asupra substratului pe care-l voi folosi si am achizitionat 7 pungi JBL Aqua Basis 5L care au sosit acum 2 zile (eu zic ca este suficient pentru bazinul meu)
- weekendul trecut am sapat prin 2 vii pentru a scoate cioate uscate necesare noului setup - urmeaza sa le fierb serios in apa saturata cu sare pentru a scoate taninul din ele (le voi fierbe la foc de lemne pentru ca voi putea sa ridic temperatura mai mult decat se poate face la aragaz)

Cam atat am facut pina acum. Am si planuri viitoare ce ar suna cam asa:
- sa inlatur background-ul acvariului facut din "spuma de mare" si sa pun pe spatele acvariului si pe laterala dreapta autocolant negru
- sa caut niste roci pentru a avea puncte fixe in noul peisaj (voi avea un drum la Severin si sper ca voi gasi ceva p'acolo)
- va trebui sa achizitionez o instalatie de osmoza inversa - in Slatina apa de la robinet are kh-ul de 9 si Gh de 17 - 19 (aceasta duritate mi-a topit riccia, rotala, incercarea de covor de hemianthus callitrichoides si multe altele) -> nu stiu inca ce ar fi mai bun raport pret calitate si de aceea apelez la sfaturile voastre
- va trebui sa cumpar Prodibio Start-up 12 fiole ce imi va fi suficient pentru ciclarea acvariului + solutii calibrare sonda ph
- voi merge la o cariera din apropierea orasului pentru a lua un sac de nisip granulatie 2-3 mm
- fertilizarea o voi face cu JBL Ferropol, JBL Ferropol 24 si solutie macro pentru fertilizare EI preparata de colegul de forum Val
- in cele din urma voi incepe cumpararea plantelor pentru ca la sfarsitul saptamanii viitoare sa pot sa fac amenajarea propriu-zisa si umplerea bazinului cu apa

Va adresez rugamintea in final de a va imagina ca acest acvariu este al vostru. Cum l-ati amenaja?
Imi doresc mult prea mult sa fac ceva frumos in acest acvariu de aceea am nevoie de sfaturile voastre, a utilizatorilor acestui forum cu mai multa sau mai putina experienta in ale acvarististicii. Orice idee conteaza pentru mine ... indiferent cat ar fi ea de ciudata pentru unii (sunt adeptul brainstormingului si sunt convins ca acesta poate da rezultate).

Ca punct de plecare al acestei discutii as dori sa fie aceasta poza care este un acvariu de la AGA 2008 ce nu a luat nici un premiu (eu nu-mi pot lua gandul de la ea de ceva zile incoace si ma gandeam sa incerc sa fac ceva asemanator cu mici / mari exceptii):
image
Randamentul la presiune mai mica (din cate spune Radu.U) inseamna ca afecteaza cantitatea totala de apa osmozata pe zi, nu cred ca are cum sa afecteze rata de retentie a impuritatilor, dimpotriva eu zic ca ar trebui sa o creasca.
Oricum Radu.U randamentul acela de 130 l/h al instalatiei pe care o detii nu cred ca este corect deoarece ma uit ca mai la toate instalatiile de osmoza au data cantitatea de apa osmozata pe ZI ( de exemplu cea mai scumpa instalatie de osmoza pe care am gasit-o AquaMedic S 600 zice producatorul ca se foloseste <<< Pentru tratarea a 300 - 600 litri (c. 75 - 150 gallons) pe zi >>>). Deci daca instalatia ta este defapt prevazuta sa scoata 130 l / zi (24h) la 3-4 bari si tu defapt obtii 10 l /2h asta inseamna 120 l / zi deci diferenta este aproape nesemnificativa. Ce instalatie ai de osmoza?
Doresc sa-mi achizitionez o instalatie de osmoza inversa datorita lipsei de calitatate a apei in orasul in care locuiesc (kH - 9 , Gh-17). O alta problema este presiunea apei reci la retea de 2 bari. Ce mi-ati recomanda sa-mi cumpar in acest caz, de ce si de unde?
Eu ma gandeam la un JBL Osmose 120 dar nu stiu daca functioneaza la presiunea pe care o am.
Pret nou: 1500 RON
Vand acvariu JUWEL Rio 240 Natur + background scoarta de copac + reflectoare 2buc + modificare capac (adaugare 6 neoane T8 30W - 90 cm) + introducere temporizator pentru iluminare se aprind si se sting pe rind 3 grupuri de 2 tuburi pentru a simula lumina zilei + 4 coolere pentru aerisire capac (impiedica ridicarea temperaturii apei datorita caldurii degajate de neoane) -> Pret 1000 RON (avand in vedere modificarile)
Masa home made acvariu (imitatie perfecta dupa masa originala - mult mai solida decat aceasta - se vad in poze intariturile) Pret 300 RON
image
image
image
image
image


Butelie CO2 4 kg (cumparata de 1 an) Pret 350 RON
Reductor presiune AquaMedic Pret 250 RON
Reactor M AquaMedic Pret 100 RON


image


<<<Pret pe intreg ansamblul - 1750 RON
>>> (BONUS http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=8507)

In cazul in care se vand componentele sistemului separat acestea vor fi livrate catre viitori posesori numai dupa ce se dau absolut toate acestea.

Pentru doritori mai sunt cateva poze ale acvariului in galerie: http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12325
Cumpar 4 buc osram fluora 36 W
1 buc osram 830 (lumilux) 36W
2 buc osram 830 (lumilux) 18 W

Astept ofertele voastre.
Vand acvariu 80 L + filtru http://www.pepika.ro/img/produse/4202/filtru-extern-hagen-aqua-clear-mini.jpg + incalzitor + pompa de aer + populatie de 3 ancistri (~ 10 cm) + 6 guppy + 4 molly.
PRET 100 RON
Se amesteca cu pietris "nespalat" adica uscat - pietrisul va fi in prealabil spalat foarte bine asa cum cu siguranta sti (eu recurg si la fierberea lui). In cazul in care acesta este spalat deci ud nu vei putea amesteca cat de cat omogen Florapolul cu cantitatea dorita de pietris pentru ca se va face "cocoloase" printre pietricele. Peste acest strat de amestec se pune alt strat de pietris fara florapol gros de 3-5 cm.
Eu sunt de parere ca se poate pune si Aqua Basis. Varianta cuburi de gheata cu Florapol introduse in substratul Aqua Basis a functionat de minune la mine.
Frumos. :bravo: Peste 2-3 luni o sa "rupa multe inimi" pe acest forum. Consider ca momentan pare destul de gol in colturile din stanga si dreapta spate. Iti recomand pentru unul din aceste colturi HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA o planta care va avea o crestere foarte rapida in conditiile oferite de tine in acvariu.
lazarginel wrote:Se vind urmatorele plante :
1. Hemianthus callitrichoides Cuba ....cam de 5 pe 5 cm pret 5 ron 6 buc
2.Blyxa aubertii 1 buc cu 30 de frunze pret 8 ron
3 Echinodorus aquartica 20 de ron 2 buc
cineva va cumpara aquartica plantele mama va primi bonus si cite 5 puii de fiecare planta
4. Echinodorus kleiner bar , cu cite 3-4 frunze de 10 cm inaltime pret.. 5 ron bc
cam 10 bc
5.Echinodorus spidernet 3-4 frunze cam de 10 cm inaltime pret 5 ron buc 10
Anubias Cofefolia 10 ron buc ....1 buc
Expeditia este suportata de cumparator
Nu expediez 1-2 plante nu ar fi profitabil


Buna ziua.
Doresc daca se poate cumpar urmatoarele:
Echinodorus aquartica - 1 buc
Hemianthus callitrichoides Cuba - 2 buc
Blyxa aubertii 1 buc
Echinodorus kleiner bar - 1 buc
Cum si cand se pot trimite acestea catre Oltenia?
Multumesc.

Marius
Ma intereseaza pe mine sa cumpar buturuga. Saptamana asta sau cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare vine un prieten in Bucuresti. Poti sa mi-o opresti pana atunci sau apelam la varianta Posta Romana?

Multumesc.
Acum 2 saptamani am incarcat butelia (de 4L) chiar inainte sa sesizez problema cu reglajul. O sa incerc sa golesc putin din ea si voi vedea ulterior daca mai sunt probleme cu constanta debitului de gaz.
Acum aproximativ un an am achizitionat o butelie CO2 si un Reductor de presiune cu 2 ceasuri Aquamedic. De aproximativ o saptamana am observat ca debitul de gaz desi il fixez dimineata de la reglajul fin al reductorului la aproximativ 3 bule pe sec acesta ajunge pana seara la 1 bula / sec. Ati mai avut astfel de probleme cu reductoarele de presiune? Le-ati rezolvat? Cum?
Eu trebuie sa sterg geamul o data la 2 - 3 zile. Care-i faza? Trebuie sa precizez aici ca nu am alge scapate de sub control in acvariu. Smile Doar asa, foarte putin, care incet incet dispar.
Deci care-i abordarea pentru a pastrara geamul curat?

Daca ai posibilitatea sa pui o poza cu alga de pe geam poate te putem ajuta cu un sfat.

Totusi in cazul in care alga de care vorbesti este GDA atunci iti sugerez sa arunci o privire aici http://www.aquariumalgae.blogspot.com/ unde vei gasi urmatoarele:
"The best known solution, for how to get rid of GDA, has been discovered by Mr. Tom Barr. He claims that this algae should be left alone to grow, without wiping the glass for about 10-20 days. After this period GDA will start forming ticky patchy film that will start falling off the glass. When this starts happening it is good to remove this algae out of the tank. This method should keep this algae at bay."
 
Forum Index » Profile for l3n3a » Messages posted by l3n3a
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com