[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Achizitionare instalatie osmoza inversa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Doresc sa-mi achizitionez o instalatie de osmoza inversa datorita lipsei de calitatate a apei in orasul in care locuiesc (kH - 9 , Gh-17). O alta problema este presiunea apei reci la retea de 2 bari. Ce mi-ati recomanda sa-mi cumpar in acest caz, de ce si de unde?
Eu ma gandeam la un JBL Osmose 120 dar nu stiu daca functioneaza la presiunea pe care o am.

Just me!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am tot in jur de 2 bar, Scot cu un 130l/h 10 litri de apa osmozata in 2 ore
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma interesa si pe mine exact aceeasi problema.

Deci merge si la presiune mai mica, ok. Dar am vazut ca toti producatorii specifica clar ca nu e indicat sa fie utilizate la presiuni mai mici pentru ca... ceva se uzeaza sau nu functioneaza cum trebuie.

Asa e?
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu nu vad ce sa se strice, doar daca ar fi presiunea mai mare, dar in cazul nostru cum e mai mica, nu vad problema.
Singurul devantaj este ca nu scoate 130l pe Ora ci 10 pe la 2 ore
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai... ideea e in felul urmator: materialele alea filtrante din interior sunt facute sa dea un randament maxim la o anumita presiune - sau in fine, intre anumite limite. Aceste limite s-ar parea ca sunt in jurul valorii de 3 bari.

Daca presiunea scade, o sa scada si rata de retentie. Vad ca 3 bari e presiunea minima recomandata pentru majoritatea echipamentelor de RO, valoarea de functionare fiind intre 3 si 6 bari!

Bine, discutia e oarecum teoretica, nu cred ca sunt multi care ar investi inca o gramada de bani intrun pressure pump... Si aici ai dreptate: orice-ar fi, oricum scoti o apa net superioara fata de cea de la robinet.
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

pai eu acuma ca sa am o presiune mai mare, ar trebui ori sa cobor de la etajul 7 undeva la maxim 4, sau : sa schimbe toata aparatura / tevi din tot blocul :-) ceea ce e ducasar...
eu merg asa cum e , sper sa mearga minim 2 ani fara sa schimb nimic la ea
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Randamentul la presiune mai mica (din cate spune Radu.U) inseamna ca afecteaza cantitatea totala de apa osmozata pe zi, nu cred ca are cum sa afecteze rata de retentie a impuritatilor, dimpotriva eu zic ca ar trebui sa o creasca.
Oricum Radu.U randamentul acela de 130 l/h al instalatiei pe care o detii nu cred ca este corect deoarece ma uit ca mai la toate instalatiile de osmoza au data cantitatea de apa osmozata pe ZI ( de exemplu cea mai scumpa instalatie de osmoza pe care am gasit-o AquaMedic S 600 zice producatorul ca se foloseste <<< Pentru tratarea a 300 - 600 litri (c. 75 - 150 gallons) pe zi >>>). Deci daca instalatia ta este defapt prevazuta sa scoata 130 l / zi (24h) la 3-4 bari si tu defapt obtii 10 l /2h asta inseamna 120 l / zi deci diferenta este aproape nesemnificativa. Ce instalatie ai de osmoza?

Just me!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

m...... uite aici m-ai prins ca nu am citit prea mult manualul, mai mult m-am uitat cum se repara in caz de defectiune si care sunt valorile care ar trebui sa le scoata in functie de apa de la robinet:
El este acesta:
Dennerle Osmose Compact 130
http://www.strijkeraquarium.nl/Modules/DivImg/dennerleosmosis130.gif
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Radu.U m-ai convins sa iau si eu un Dennerle 130. Am dat ieri comanda pe un site din Germania si diferenta de pret era de 45 euro intre un jbl si acest dennerle asa ca am preferat de banii aceia sa mai pun niste plante pe comanda.
Din instructiunile acestui aparat am aflat ca el se leaga pe instalatie la racord de 3/4 iar evacuarea apei se face pe doua furtune, unul cu apa de osmoza si altul cu apa reziduala ce automat merge la o scurgere. Aceste furtune de cat sunt? Au ceva racorduri cu care se pot fixa pe o instalatie sau sunt simple furtune la care trebuie sa gasesti tu reductii pentru a le fixa la o instalatie?
Se poate folosi la un acvariu doar apa pura de osmoza daca folosesti fertilizare cu solutii preparate cu sulfat de potasiu, azotat de potasiu, sulfat de magneziu 100 grame, monofosfat de potasiu si CaCO3 ?

Just me!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

alimentarea o faci foarte usor, deoarece are un filet avanad aceleasi dimensiuni ca la masina de spalat. Nu cunosc bine denumirile dar iti trebuie un teu + robinet care sa aibe infiletarea ca pentru masina de spalat.
Apoi aparatul vine cu 2 clame care se prind in perete si fixat.
Eu i-am instalat la al meu inainte si un filtru cu carbune activ, sa-i marasesc putin viata.
Pe urma apa reziduala iese pe un furtun albastru si cea osmozata pe unul alb.
Poti folosi doar apa osmozata pentru a scade valorile din acvariu, apoi combini apa osmozata cu cea de robinet, astfel incat sa mentii acele valori.
Bafta
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com