[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: luci_sandor
Forum Index » Profile for luci_sandor » Messages posted by luci_sandor
Message
Din pacate revin cu o veste foarte proasta.Aseara a murit masculul.Cred ca a murit din cauza ca a inghitit nisip in cantitate foarte mare.S-a umflat in zona abdominala foarte mult.Nu am mai avut ce sa ii fac.
Daca are cineva unul in plus...poate incercam sa vedem daca il accepta ca si pereche.
Multumesc anticipat.
Din cate stiu eu la o pereche de oscari cam asta e volumul minim: 300 litrii.
parerea mea este ca daca imparti acvariul in 2 o sa le injumatatesti spatiul de inot, practic tii 2 oscari in 150 l sau ma rog in 200 l daca nu pui sticla la jumatate, si scalarii in restul...nu cred ca ar fi bine...cel mai bine ar fi sa ii tii separat...
ma bucur cand citesc ca totul e ok, dar mai ales ca ai vostrii depun :18: ....ai mei doar se bat dar nimic, nimic....
stati linistiti ca nu au rezistat nici macar o saptamana plantele.....am incercat de vreo 3 ori dar n-am reusit nimic.....le fac praf....pana la urma am renuntat sa mai incerc sa aranjez ceva in acvariu , ca oricum fac ei ce vor...
ai PM
...de fapt sunt 5 luni....
si eu am intrat foarte rar pe forum in ultimul timp.....deh...munca...
ok.... tine-ne la curent!
Se poate sa fie o infectie cu un fungus, chiar combinata cu o infectie bacteriana. Si unul dintre oscarii mei a avut asa ceva si l-am tratat cu JBL Fungol.
Uita-te aici: online hospital
Poze : http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/poze%20recente%20acvariu
L=100 cm, l=55 cm, h=60 cm
Pesti: 2 oscari, 25+ cm, varsta 1 an si vreo 8 luni,
1x18 TL-D W Philips aquarelle ,Moonlight made by Bilti (..nu mai stiu exact cati w, dar are 6 leduri )
Incalzitor Aquael 250 w, T=26 C
Canistra Tetratec 1200 + 2 filtre interne Resun SP1100(exclusiv pentru filtrare mecanica)
Substrat: nisip alb , provenienta Hornbach , granulatie 2 mm.
Ii hranesc exclusiv cu produse Jbl de ceva vreme mananca doar: JBL Novo stick xl
Decor: cateva pietre acoperite de alge , si 3 buturugi: una din comert, 2 preparate de mine (oricum asezarea lor in acvariu este relativa, pestii duc o munca continua de reamenajare a decorului, le muta pe unde vor ei de la o zi la alta, eu am renuntat sa ma mai chinui sa le asez )
Poze:
....hai ca nu mai poluez topicul, ca si asa am fost destul offtopic pe aici...am sa deschid unul separat
luci_sandor mersi de sfat dar nu ii pot ucide

nu era vorba sa ii ucizi...ii poti dona la un petshop, sa iei altceva pe ei...

PS: am mai uploadat poze recente la semnatura..
Salutare! Raspuns la intrebarea ta: DA!
Mai suntem pe forum care au oscari.
Momentan ii mai poti tine acolo dar peste vreo 2 luni cand o sa creasca va trebui sa le faci un acvariu de minim 300 litrii cu o filtrare corespunzatoare altfel nu o sa te poti bucura pe deplin de frumusetea acestor pesti, iar ei nu o sa se dezvolte corespunzator. Gandeste-te ca cel putin 150 de litrii e necesarul de apa pentru unul singur. E ca si cand tu si inca doi preieteni ati locui intr-o camara de 2x2 m.Daca nu reusesti sa le oferi conditii corespunzatoare sfatul meu ar fi sa renunti la ei.
Numai bine, si, gandeste chibzuit!

PS: Gasesti in semnatura poze cu acvariul meu, sunt cam vechi ce-i drept cred ca sunt din vara trecuta...Am atasat si 3 poze recente facute la repezeala.
ai PM.
pune si tu o poza sa vedem cum arata...
Pentru inceput ar fi bine sa ne spui despre ce filtru este vorba.
Dupa aceea , daca zici ca l-ai montat corect, de amorsat l-ai amorsat?Vezi ca daca nu il amorsezi risti sa strici pompa.
vlad&raluca wrote:
Pestele a mancat astazi!!!

Ma bucur sa vad ca incet, incet pestele isi revine.
Am urmarit cu interes topicul vostru si sper ca el sa se adapteze , fara sa mai fie nevoie sa riscati o interventie de orice natura asupra lui.
In legatura cu acea deformatie si eu am observat la unul dintre ai mei ca partea stanga e mai pronuntata decat dreapta.Am observat chestia asta de vreo 3-4 luni posibil sa fi fost si inainte si sa nu-mi fi dat eu seama.Pestele nu prezinta nici un simptom, mananca si se comporta normal, muta pietre, lemne si nisip de parca ei fac autostrada "transilvania" .
Ce se mai aude cu micutii..???
populat de 2 Astronotus ocellatus

Nu e bine cu Pomaceea. Nici nu ar apuca sa atinga fundul in momentul in care ii baga in acvariu.
 
Forum Index » Profile for luci_sandor » Messages posted by luci_sandor
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com