[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mai are cineva Astronotus ocellatus ????  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

Vad ca nu a mai postat nimeni din 2009 ..... am intrat si eu in posesia a 3 oscarei tigrati....si cam habar nu am cu ce se "mananaca" acesti pesti , am un acvariu de 153 l , temp apei 24 grade , am avut ceva pui de platy ,dar au fost serviti la masa de dimineta .....
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

In primul rand, hai pe la sectiunea "Despre noi", sa ne cunoastem.

La ce te referi cu "Vad ca nu a mai postat nimeni din 2009"?

Sa stii ca e mare pacat de oscarii aia! Odata pentru ca chiar tu spui: cam habar nu am cu ce se "mananaca" acesti pesti si apoi pentru ca astia sunt pesti mari, trec de 30cm si in cazul asta, ai nevoie de un acvariu de macar 300 de litri pentru o singura pereche.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

Gata am trecut pe acolo si am scris 2-3 cuvinte despre mine....mai mult decat acvariul asta de 150 l nu imi permit ...asta e si sa ii arunc mie mila ...in orasul meu nu mai are nimeni ...
Cat depre faza ca "nu a scris nimeni din 2009 "era vb daspre postul de mai sus cu ASTRONOTUS OCELATUS ....si ultimul post era de prin 2009 ,
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite, cel mai important este sa te documentezi. Spuneai ca nu stii prea multe despre aceasta specie. In cazul asta, ia si citeste articolul acesta + tot topicul la care ai facut referire. Sunt informatii de aur pe-acolo.

Dupa aia... o sa decizi singur ce vei face.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Ben
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2008 15:35:42
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare
Eu am de vreo 2 luni 4 tiger oscars, intr-un bazin de 250L cu substrat din pietris cu granulatie mica, bolovani rotunjiti, maricei si semi -ingropati in substrat, iar ca plante folosesc, mai mult pe post de adapost, un covor de anubias ce plutesc la suprafata. (de cand l-am pus oscarii nu mai sunt asa timizi ca la inceput, se joaca cu radacinile care atarna si sunt si mai colorati fata de cum erau cand i-am pus in bazin prima data)
In bazin mai am 3 gibbiceps, si o mana de convicts super pitici, care erau pe post de papa initial, dar care se pare ca nu sunt pe placul oscareilor (deocamdata).

Ai mei au ajuns rapid la 10-12cm, nu a ramas nici unul in urma si ma gandesc serios la un upgrade de bazin (600L).
Au 2-3 mese pe zi, dimineata Novo Stick M de la JBL si seara rame maruntite. Ocazional mai papa pui de coropisnitza gasiti prin gradina, cele mari fiind prea mari inca pentru ei dar pe care le pastrez pentru viitoarele partide de pescuit la somn. Am incercat sa inmoi peletele in usturoi insa nici lor nu le-a placut, iar mizeria rezultata a fost de nedescris. Ma gandesc sa le fac in curand si un mix prin care sa le introduc in dieta si ceva vegetale (mazare, spanac, spirulina) insa imi trebuie timp liber.
Ramele sunt recoltate personal aproape saptamanal din gradina unui prieten. Le tin in camara "de scule" intr-o cutie mare cu pamant, iar cele care sunt servite stau mai intai 1-2 zile intr-un borcan cu putina apa, tot in camara, pentru a lasa pamantul din ele . Apa din borcan o schimb la fiecare masa, fiecare rama fiind temeinic si atent spalata pe dinti

De filtrare se ocupa un Eheim canistra, iar schimburile de apa sunt de aprox. 30% la fiecare doua zile, cu apa depozitata si aerata separat 48h. Cand schimb apa folosesc la sifonarea substratului aspiratorul (teava cu para) parca de la JBL....problema mare fiind praful rosu rezultat/ramas de la sticksurile JBL . Bazinul se tine astfel cristal, si inca nu am masurat pana acum sa vad cum stau si cu nitratii.

Probleme in astea doua luni...initial am avut 5 oscari, doi dintre ei luandu-i separat din alt magazin pe care i-am tinut separat o perioada intr-un bazin de 100 de litri acoperit superficial cu un carton. Am fost plecat 3 zile de acasa si cand m-am intors am gasit unul din ei pe covor, din pacate prea tarziu! Prin ce nisa a reusit performanta si cum....nu mai conteaza, e clar vina mea.
Ce m-a mai suparat la inceput a fost ca pana s-au acomodat (si a durat ceva acomodarea) erau foarte decolorati, nicidecum negru catifea asa cum ii luasem sau cum vedeam prin poze, dar pe parcurs si-au mai revenit. Mai trebuie sa lucrez se pare si la lumini (care sunt cam puternice pentru ei), si la background...in prezent bckg. fiind peretele alb din spatele bazinului....insa mai stau un pic, tot in ideea in care sper sa fac un bazin mai mare in curand.

Ce ma mai supara ar fi gibbicepsii...pe care ii am de cativa ani, sunt efectiv superbi si harnici insa se pare ca noaptea se cam suie pe oscarei dupa mucus...aud plescaituri mari in bazin iar a doua zis oscarii au urme pe ei probabil de la cum se lovesc noaptea, speriati, de substrat, bolovani, peretii bazinului .Am incercat sa rezolv problema cu o lumina de veghe, insa parca mai rau a fost.... Desi mor dupa ei, vreau sa dau Gibbicepsii, asa ca ii gasiti la rubrica donatii.

Desi Koala are intr-adevar un articol demential si complet despre oscari, sper totusi sa nu te fi plictisit si sa iti prinda bine si umila mea experienta

keep in touch!
[Email] [Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

Ben este extraordinar ce zici tu acolo ....dar eu nu imi permit un bazin mai mare ....si chestia cu ramele o sa incerc si eu ....ai mei ba sant colorati negru cu portocaliu ...ba nu , inca nu am descoperit care e cauza ...
Ca si capac de acvariu nu cred ca sant ei in stare sa is dea jos are ceva greutate , ai cumva si niste poze ? dami si mie linku daca vrei sa le vad si eu
Ca si mancare le dau inima de vita , granule troco , artemia inghetata , si pestisori
Ben
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2008 15:35:42
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Din pacate la oscari totul pleaca de la spatiu... asa cum spunea si gengiskhan pentru pesti de talia oscarilor ai nevoie de spatiu, iar 150L e putin Lasand libertatea lor de miscare (desi e f importanta si asta), gandeste-te ca deja ca la peste 10cm, la cat si cum halesc gagii nu o sa mai ai apa cu mizerie.....ci mizerie cu apa (si prin mizerie nu ma refer la ceea ce tine apa tulbure ci la produsii finali, nitratii, de la care pleaca majoritatea bolilor specifice lor).
Cel putin incearca sa tii schimburile de apa foarte dese, tradus inseamna zilnice...efortul insa e....no comment

Nu stiu ce contin granulele Troco...eu le am ales pe ale mele fiind special pentru ciclide si tinand cont ca astea contin vitaminele necesare sanatatii lor (A, C, D, E) carnurile fiind in pricipiu doar sursa de proteine. Am inteles ca la oscari cel putin vitamina C e vitala.

Poze am facut la repezeala doar in ziua in care i-am luat. Pozele sunt din 31 martie si aveau aprox 6cm Am sa revin cu mai multe poze in curand

image

image

Spor la un bazin mai mare!
Keep in touch!
[Email] [Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

sunt foarte frumosi si ai tai , eu ii tin atat cat pot de mult ,astept pozele alea cu ei acum la dimensiunea normala .....
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Salutare! Raspuns la intrebarea ta: DA!
Mai suntem pe forum care au oscari.
Momentan ii mai poti tine acolo dar peste vreo 2 luni cand o sa creasca va trebui sa le faci un acvariu de minim 300 litrii cu o filtrare corespunzatoare altfel nu o sa te poti bucura pe deplin de frumusetea acestor pesti, iar ei nu o sa se dezvolte corespunzator. Gandeste-te ca cel putin 150 de litrii e necesarul de apa pentru unul singur. E ca si cand tu si inca doi preieteni ati locui intr-o camara de 2x2 m.Daca nu reusesti sa le oferi conditii corespunzatoare sfatul meu ar fi sa renunti la ei.
Numai bine, si, gandeste chibzuit!

PS: Gasesti in semnatura poze cu acvariul meu, sunt cam vechi ce-i drept cred ca sunt din vara trecuta...Am atasat si 3 poze recente facute la repezeala.
[Thumb - 100_7410.JPG]

[Thumb - 100_7470.JPG]

[Thumb - 100_7428.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 13/05/2010 09:04:41


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

luci_sandor mersi de sfat dar nu ii pot ucide ...asa doar ca nu am un acvariu mai mare......si in orasul meu doar eu am ciclide astronotus ...... mai astept .....acum odata ce i am , imi sunt dragi ...un bazin mai mare nu imi permit .salariul meu e foarte mic 800 ron , si un acvariu de 300 l e pe putin 700 ron ..eu cu ce mai traiesc ? am si un copil mic... viata in romania!!!!

Ma bucur ca santeti mai multi in ro care aveti astronotus ocelatus
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

luci_sandor mersi de sfat dar nu ii pot ucide

nu era vorba sa ii ucizi...ii poti dona la un petshop, sa iei altceva pe ei...

PS: am mai uploadat poze recente la semnatura..

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2010 22:46:56


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

luci_sandor foarte frumoase pozele ...am ramas fara cuvinte ... , la singurul pet shop din orasul meu ..nu au nevoie de ei fiindca acvariile lor sant mai mici ca al meu cu mult ..
asa ca nu am ce face cu ei .....am intrebat pe toti cunoscutii si nu le trebuie a nimeni , se pare ca doar mieimi sunt dragi
Ben
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2008 15:35:42
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

frumosi rau Luci sa-ti traiasca, patern si culor superbe!
ce marime au? ce varsta? cat de mare e bazinul? ce lumini ai pe bazin? ce papa de baza folosesti? ai ceva supliment special pentru culori? sper ca nu te-am sufocat cu intrebarile
[Email] [Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

....hai ca nu mai poluez topicul, ca si asa am fost destul offtopic pe aici...am sa deschid unul separat

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
Ben
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2008 15:35:42
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Poza fresh cu catzeii mei
Am scos si gibbicepsii si convicts si sunt mult mai linistiti

image

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2010 23:03:30

[Email] [Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

foarte frumosi ....
Ben
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2008 15:35:42
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Ce-ti mai fac Oscarii, Kreator? Cum e cu spatiul?
[Email] [Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

Frate au murit .... , nu stiu de la ce ....dar e clar ca nu le-am putut oferi conditiile necesare ...imi pare asa rau...

Si alt acvariu nu imi permit acum financiar ...raman cu ce am...tin in el 3 xipho , 3 platy , 6 gupy , si 6 scalari ....ma limitez la ce nu este pretentios ..
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut. Imi pare rau de oscari.
Nu prea recomand sa tii vivipari cu scalari, deoarece, viviparii sunt pesti vioi si agitati, iar scalarii linistiti, si pot fi stresati. Spun asta si din proprie experienta.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

Ideea e ca tin viviparii ptr "hrana vie" la scalari , can viviparii nasc ....scalarii halesc tot ce prind !!!!!!
Si asa nu mai trebuie sa le cumpar hrana congelata ,la mine nu par deloc stresati.......

Multumesc de sfat

This message was edited 1 time. Last update was at 05/07/2010 11:24:40

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com