[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Infectie severa a Branhiilor  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Multumesc, minnardy, voi citi articolul in seara asta. Acesta mi se pare si mie cea mai buna solutie pana acum.

Pestele se simte mai bine, inoata destul de mult, toata seara s-a plimbat prin acvariu. Aman interventia cateva zile pentru a alege si solutia.

Un mic update:

Am discutat cu Ing zootehnist Visoiu de la Clinica veterinara a Gradii Zoologice.
Nici ei nu s-au mai confruntat cu asta si nu au mai facut operatii pe pesti. .
Exista se pare un entuziast in ale pestilor de acvariu in echipa care revine in doua zile.
Daca nu voi gasi rezolvare pana atunci voi reveni la ei.

Am avut o discutie lunga cu acest inginer mare iubitor de animale, cu care am analizat toate posibilitatile, suturare, extirpare, "lipirea" lamei branhiale cu.....ceva, totul la nivel experimental.
El sugera la un moment dat repozitionarea lamei si "lipirea" sa cu un adeziv dentar pentru placi, cum ar fi Corega, care adera in cateva secunde, dar care nu stiu cat rezista Daca ar rezista suficient de mult incat acea "entorsa" sa se vindece ar fi ideal si mai putin traumatizant.

Un alt sfat ar fi fost izolarea pentru a-l feri pe celalalt de eventualele boli aparute pe fondul slabirii imunitatii pestelui (grisul de care vorbeam). Asta ne-am gandit de la inceput insa am un acvariu destul de mic in care se poate doar intoarce si inota f putin. L-am lasat in acvariul mare ptr ca este mai in largul lui fiind mai activ, aparent mai destresat decat intr-un mediu conplet nou. Tratamentul impotriva grisului oricum il fac in acvariul mare.

Am disutat si posibilitatea hranirii "fortate" cu un tub, o seringa sau alta improvizatie, ceea ce nu mi se pare rau.

Ideea salvarii pestelui si a operarii lui este provocatoare pentru medici,se emit teorii, discutam solutii insa nici unul nu vrea sa si incerce sa le puna in aplicare.
Daca ma va refuza toata lumea vom fi nevoiti sa realizam noi operatia cu orice risc, insa deocamdata vreu sa astept sa vad evolutia de sanatate pestelui.

Salutari tuturor!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

puteti incerca si la universitatea de stiinte agronomice si medicina veterinara din Bucuresti. Stiu ca acolo sunt (erau, cel putin) ceva acvarii (la subsolul primei cladiri din campusului de pe bd. Marasti) si poate ca e cineva p'acolo care se pricepe si ar vrea sa incerce.

setup 1 | setup 2
[WWW]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Iata raspunsul unui veterinar de pe un forum de specialitate. Ce crezi Minnardy?

"lipire si suturare. lipire nu cu corega sau poxipol. mai exista si ciment chirurgical. plus niste pansamente coloidale cu fibrina. succes. "

Acelasi medic s-a si oferit sa faca operatia!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

lipire si suturare. lipire nu cu corega sau poxipol. mai exista si ciment chirurgical. plus niste pansamente coloidale cu fibrina.

Eu zic ca se poate incerca. Ai atasat doua modalitati de rezolvare a problemei: suturare sau extirpare.
Pentru sutura se pot folosi materiale din oftalmologie, adica ace foarte fine, cu fir sintetic rezolvabil in timp mai indelungat, sau chiar catgut, resorbabil in 7-8 zile. Eu as pune doua puncte de sutura pe portiunea cartilaginoasa a branhiei. As sutura-o de lamela branhiala din spatele celei cu probleme si, bineinteles, nu as strange nodul foarte tare.
Extirparea pare mai simpla, adica se taie lamela de la cele doua capete cartilaginoase si se pun doua fire de sutura sa opreasca hemoragia.
Lipirea...hmmm...nu stiu cum se comporta cimentul chirurgical pe tesuturile moi, iar daca s-ar lipi partea tare a doua branhii alaturate, ma tem ca latimea acestora e prea mica si nu ar permite atasarea corespunzatoare pentru ca lamele branhiala sunt dispusa una mai in spatele / fata vecinei. Poate un pansament coloidal pus cumva intre lamela "entorsata" si vecina din spate, ar ajuta, dar, din nou, nu stiu cum se comporta acest tip de pansament aplicat pe branhii...avand in vedere ca acestea sunt organe cu rol respirator, ma tem sa nu se absoarba pe la acest nivel ceva substante in circulatie...pe de alta parte, fiind facute pentru animale / om, nu cred ca ar contine toxice.
Problema ramane tranchilizarea / anestezia...trebuie gasite tricaina, produs comercial MSS-222...eu am gasit pe net ca l-a folosit cineva in Ro....dl GROZEA ADRIAN de la USAMV Timisoara, intr-un proiect de-al lui...poate la acvariul din Constanta sau Galati... poate "functioneaza" userul dipnoi pe forum...sa ma scuzati daca intersectez forumurile, dar ea (dipnoi), ar trebui intrebata despre tricaina.
Oricum ar fi, eu as incerca !! Iar daca acel medic s-a oferit sa faca el interventia, go for it! Dar, mai asteptati cateva zile...mama Natura face uneori minuni!
 Filename rezolvare branhie.ppt [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 53 Kbytes
 Downloaded:  29 time(s)


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu vreau sa stric acest topic, este prea plin de pasiune si perfectiune, dar nu pot descarca fisierul pus de minnardy.
Dupa ce se rezolva, rog stergeti postul meu.
Multumesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Offf...l-am lucrat in Office 2007 si asa e si salvat...si nu mai gasesc buton de save as, ca sa-i pot da un save in office 1997-2003. Rog pe cineva care se pricepe sa-l descarce si sa remedieze problema. Multumesc

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

jpeg cu sutura branhiilor postat anterior de minnardy
[Thumb - rezolvare branhie.jpg]


setup 1 | setup 2
[WWW]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Femela inoata prin acvariu, pesemne se simte mai bine.

Masculul incepe sa dea semne de infectie bacteriana. Am mai patit-o o data si l-am tratat cu Sera Baktopur pastile.
Probabil imunitatea scazulta a femelei a adus tot felul de boli in acvariu care incep sa se manifeste si la mascul.
Imi vine greu sa separ pestele tocmai acum cand se simte mai bine.

Mi se pare mie sau femela are capul usor deformat? Lovitura a fost pe partea stanga a pestelui. Cu cat ma uit mai mult la el cu atat mi se pare ca zona respectiva este tesita.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2009 09:23:55


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Hmm nu a mers. Rog un moderator sa stearga posturile inutile
[Thumb - 001.jpg]


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

masculul clasic infectie bacteriana
[Thumb - 002.jpg]

[Thumb - 003.jpg]


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Femela albino parca are toata partea dreapta tesita.
Imi cer scuze ca sunt posturi separate, nu pot atasa mai mult de 2 imagini chiar daca impreuna nu depasesc 2000kb
[Thumb - 005.jpg]


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Eu zic ca se poate incerca. Ai atasat doua modalitati de rezolvare a problemei: suturare sau extirpare.
Pentru sutura se pot folosi materiale din oftalmologie, adica ace foarte fine, cu fir sintetic rezolvabil in timp mai indelungat, sau chiar catgut, resorbabil in 7-8 zile. Eu as pune doua puncte de sutura pe portiunea cartilaginoasa a branhiei. As sutura-o de lamela branhiala din spatele celei cu probleme si, bineinteles, nu as strange nodul foarte tare.

Asta mi se pare cea mai buna solutie!

Problema ramane tranchilizarea / anestezia...trebuie gasite tricaina, produs comercial MSS-222...eu am gasit pe net ca l-a folosit cineva in Ro....dl GROZEA ADRIAN de la USAMV Timisoara, intr-un proiect de-al lui...poate la acvariul din Constanta sau Galati... poate "functioneaza" userul dipnoi pe forum...sa ma scuzati daca intersectez forumurile, dar ea (dipnoi), ar trebui intrebata despre tricaina.


Am trimis un pm catre dipnoi, sper sa ma poata ajuta.

Oricum ar fi, eu as incerca !! Iar daca acel medic s-a oferit sa faca el interventia, go for it!

Medicul a intrat in pamant, am incercat de 2 ori sa dau de el. Daca renunta o iau de la capat cu telefoanele.

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Masculul clasic a mancat in seara asta dupa aproape 2 saptamani de pauza. I-au disparut si semnele de infectie bacteriana.
Femela este in aceeasi stare, inoata dar nu mananca nimic. Maine voi incerca o alimentare fortata cu o seringa de insulina.
Cautarile medicului au ajuns intr-un punct mort. Medicul care a promis interventia nu mai este de gasit, ceilalti nu vor sa incerce. Totusi voi incerca o vizita la un cabinet ptr o negociere Tete-a-tete cu un medic, inarmata cu poze si cu informatiile pe care le-am strans pana acum.
Recunosc ca ma aflu intr-un impas pe care trebuie sa il depasesc rapid: Pestele e mult mai bine in ultimele zile, desi nu se alimenteaza, nu stiu in ce masura interventia l-ar destabiliza. Pe alta parte lipsa interventiei poate fi condamnare la moarte. Trebuie sa decid, cu alte cuvinte, cat timp sa mai astept o minune.

Sa auzim de bine!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
nano
Junior member

Joined: 21/08/2007 09:37:25
Messages: 80
Location: Galati
IP:
Offline

vlad&raluca wrote:Am trimis un pm catre dipnoi, sper sa ma poata ajuta.

Cine e dipnoi asta ?
Scuze pt intirzierea raspunsului meu, nu am fost pe faza desi acest forum are tot respectul meu, sunt intr-o perioada de silentio stampa , imi revin in scurt timp.
vlad&raluca wrote:Medicul a intrat in pamant, am incercat de 2 ori sa dau de el. Daca renunta o iau de la capat cu telefoanele.

Veterinarii au un interes scazut pt pesti desi au cooltura necesara (oho, si inca multa) pt a contribui la elucidare de probleme. Sper ca gasesti feed back-ul necesar.
Nu stiu in ce masura te pot ajuta, as face-o cu mare placere, nu am experienta interventiilor chirurgicale. dar, sa discutam (cu scuzele de rigoare daca problemele pe care le pun au fost deja dezbatute, am citit topicul prea repede poate):
1. problema mai e de actualitate?
2. de ce banuiesti a fi de origine mecanica, pozitionarea anormala a arcului branhial / (inteleg, arcul branhial e rasucit, nu operculul). Opercului protejeaza foarte bine arcurile si membranele branhiale, eu sincer (si cu permisiunea ta) ma indoiesc o actiune mecanica sa fi determinat afectiunea.
3. ce virsta are pacientul?
4. singurele interventii chirurgicale aplicate in Romania, sunt operatiile cezariene pt prelevarea elementelor seminale ale femelelor de sturioni; pot afla sursa de procurare a anestezicului?
5. mentinerea in afara apei, a unui peste trebuie facuta intr-un material care sa permita pastrarea unui grad ridicat de umiditate pe corpul pestelui (a.i. sa nu fie intrerupt nici stratul de mucus) si inundarea periodica a branhiilor; trebuie evitata hipoxia prelungita a creierului; nu stiu, un peste anesteziat, cit rezista in afara apei.
6. si acum o problema de discutat cu minnardy - nu stiu daca ati suprins aspectul - e posibil sa nu fi vazut eu bine ; deformari patologice ale formatiunilor osoase sau cartilaginoase la pesti pot fi de origine bacteriana; eu observ frecvent la astronotus, deformari in regiunea cefalica - indivizii cu astfel anomalii sunt longevivi si nu am decelat vreodata printr-und iagnostic cert, intre natura patologica sau genetica a deformarii. Mixosporidiile cum ar fi Myxobolus sp, produc deformari; din cunostintele mele - la nivelul coloanei, operculare, mandibulare, nu am auzit de deofrmari ale arcurilor branhiale. Minnardy??
7. In faza asta, masurile terapeutice sunt cele vizate d e tine - rezolvarea maformatiei: extirpare sau suturare. Mai degraba prima...?
7. pt refacerea starii de intretinere a pestilor am apliat Duphalyte (complex B + electroliti+ aminoacizi + dextroza), dar pestii erau mai mari, nu stiu daca se poate realiza un dozaj pe pesti mici, se aplica sub forma de pernite, subcutanat, ca la ciine, doza e raportata la kg corp.
Tinem legatura.
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Dar, mai asteptati cateva zile...mama Natura face uneori minuni!


Pestele a mancat astazi!!!
NU ma asteptam la asta dar viata, sau natura cum spunea minnardy, ne pregateste surprize ...sau minuni!
Pestele a venit astazi la masa, prima data la hranirea cu creveti nu a mancat, la hrana uscata a "servit" si destul de consistent. Ma felicit ptr asteptare


1. problema mai e de actualitate?
2. de ce banuiesti a fi de origine mecanica, pozitionarea anormala a arcului branhial / (inteleg, arcul branhial e rasucit, nu operculul). Opercului protejeaza foarte bine arcurile si membranele branhiale, eu sincer (si cu permisiunea ta) ma indoiesc o actiune mecanica sa fi determinat afectiunea.
3. ce virsta are pacientul?
4. singurele interventii chirurgicale aplicate in Romania, sunt operatiile cezariene pt prelevarea elementelor seminale ale femelelor de sturioni; pot afla sursa de procurare a anestezicului?
5. mentinerea in afara apei, a unui peste trebuie facuta intr-un material care sa permita pastrarea unui grad ridicat de umiditate pe corpul pestelui (a.i. sa nu fie intrerupt nici stratul de mucus) si inundarea periodica a branhiilor; trebuie evitata hipoxia prelungita a creierului; nu stiu, un peste anesteziat, cit rezista in afara apei.
6. si acum o problema de discutat cu minnardy - nu stiu daca ati suprins aspectul - e posibil sa nu fi vazut eu bine ; deformari patologice ale formatiunilor osoase sau cartilaginoase la pesti pot fi de origine bacteriana; eu observ frecvent la astronotus, deformari in regiunea cefalica - indivizii cu astfel anomalii sunt longevivi si nu am decelat vreodata printr-und iagnostic cert, intre natura patologica sau genetica a deformarii. Mixosporidiile cum ar fi Myxobolus sp, produc deformari; din cunostintele mele - la nivelul coloanei, operculare, mandibulare, nu am auzit de deofrmari ale arcurilor branhiale. Minnardy??
7. In faza asta, masurile terapeutice sunt cele vizate d e tine - rezolvarea maformatiei: extirpare sau suturare. Mai degraba prima...?
7. pt refacerea starii de intretinere a pestilor am apliat Duphalyte (complex B + electroliti+ aminoacizi + dextroza), dar pestii erau mai mari, nu stiu daca se poate realiza un dozaj pe pesti mici, se aplica sub forma de pernite, subcutanat, ca la ciine, doza e raportata la kg corp.
Tinem legatura.


Bine ai venit si pe topicul nostru Nano! Multumim de vizita.
Acum pe scurt raspuns la intrebarile tale:

1. Problema este de actualitate. Dupa refuzuri repetate ale mai multor medici de a efectua operatia, am hotarat cateva zile de asteptare ptr ca pestele incepuse sa se simta mai bine. Astazi pestele a si mancat!
2. Arcul branhial este rasucit in jurul axei sale(pozele sunt pe prima pagina a topicului). Operculul nu pare ranit. Am banuit ca pestele s-a lovit in opercul si in urma impactului a fost afectat arcul branhial dar nu pot sti sigur. Este posibila si lovirea pestelui in gura , dar mai putin probabil. Nu bag mana in foc ca e de origine mecanica, a fost la momentul respectiv singura explicatie care mi s-a parut plauzibila.
3. Pestele are varsta de 4 ani si jumatate.
4. Desi pestele are o evolutie buna doresc sa ma interesez in continuare de medici dispusi sa faca interventia si de tot ce ar fi necesar ptr aceasta. Raspunsul este da.
5. Am vazut un film cu o operatie pe un peste in strainatate. Pestele era tinut intr-un "ham" de panza pe jumatate scufundat intr-o tavita cu apa si udat in permanennta pe corp si in gura.
6. Astept si eu raspunsul lui Minnardy, foarte interesant aspectul unei deformatii patologice sau genetice. Dar intrebare: in oricare din cele 2 cazuri, aceasta deformare apare brusc?
7. Cele 2 variante terapeutice ar fi: extirparea intregului arc sau repozitionarea si suturarea de o branhie vecina.
8. As putea incercat cu un dozaj foarte mic, pestele are sub un kg.


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
nano
Junior member

Joined: 21/08/2007 09:37:25
Messages: 80
Location: Galati
IP:
Offline

vlad&raluca wrote:Pestele a mancat astazi!!!

Eu as miza pe adaptarea lui. O interventie chirurgicala presupune niste riscuri si minnardy ma poate contrazice, pot gresi. Locul 'operatiei' va fi expus infectiilor inerente din mediul acvatic. Pe de alta parte, am constatat o refacere mai facila a leziunilor deschise, la rapitori. CUm fixezi operculul pt a accesa arcul branhial alterat ? (daca bine am inteles locatia) . COmplicat dpv al meu .
Daca pestele se adapteaza asigurindu-si repsiratia si hranirea normale, nu ai putea sa-l lasi asa?
vlad&raluca wrote:6. intrebare: in oricare din cele 2 cazuri, aceasta deformare apare brusc?
8. As putea incercat cu un dozaj foarte mic, pestele are sub un kg.


6. Ceea ce stiu eu despre mixosporidioze este ca paraziteaza stadiile tinere la pesti, preponderent. Deformarile osoase sau/si cartilaginoase pot aparea dupa 3-4 luni de la infestare. Insa la clean de ex, am sub observatie exemplare adulte cu deformari ale coloanei iar o cauza patologica (infestare cu mixosporidii) nu o exclud.
8. Pestii la care am aplicat Duphalyte, aveau zone nude (despre morun e vorba) si a fost facila aplicarea injectiilor, 3 zile consecutiv (fiecare doza in 2-3 'pernite'); foarte eficient tratamentul!!!
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

vlad&raluca wrote:
Pestele a mancat astazi!!!

Ma bucur sa vad ca incet, incet pestele isi revine.
Am urmarit cu interes topicul vostru si sper ca el sa se adapteze , fara sa mai fie nevoie sa riscati o interventie de orice natura asupra lui.
In legatura cu acea deformatie si eu am observat la unul dintre ai mei ca partea stanga e mai pronuntata decat dreapta.Am observat chestia asta de vreo 3-4 luni posibil sa fi fost si inainte si sa nu-mi fi dat eu seama.Pestele nu prezinta nici un simptom, mananca si se comporta normal, muta pietre, lemne si nisip de parca ei fac autostrada "transilvania" .

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai dati-ne ceva vesti despre pesti. Ce mai fac minunatii?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

La multi ani tuturor!

Revin si imi cer iertare pentru absenta indelungata.
Foarte multe noutati nu am. Pestii si-au revenit, echilibrul s-a restabilit in acvariu. Femela albino cu malformatia mananaca si se simte bine, au ramas insa probleme de respiratie (respira doar cu gura deschisa, sau nu o poate inchidedin cauza branhiei rasucite, nu imi este f. clar).

Am discutat inainte de sarbatori cu medicul care s-a oferit sa il opereze.
El crede ca imbolnavirea a aparut pe fondul modificarii Ph ului din apa (din cauza cantitatii f. mari de praf si aer si stress ului), lucru care a dus la dezechilibrarea grava a acvariului si la malformatia branhiei. Operatia daca se va face, va avea loc la noi acasa si se va realiza sub apa. Ea va consta din suturarea branhiei.Anestezicul e comandat de medic deci operatia o putem face oricand.
Am hotarat atunci sa amanam operatia un timp sa vedem evolutia pestelui si felul in care el se va putea adapta vietii cu aceasta noua problema.

Nu am luat inca hoatararea finala in legatura cu operatia. Eu vad urmatoarele avantaje/dezavantaje:

Daca nu voi face operatia:
Scurtarea vietii pestelui datorata malformatiei.
Necesarul igienizarii foarte stricte a acvariului+ aerare mai puternica ptr a asigura necesarul de oxigen
Suferinta pestelui (aici nu imi este clar daca trece printr-o suferinta sau nu) depunand efort sa respire.
Riscul ca aceasta malformatie sa ii scada rezistenta la alte boli ce pot aparea in acvariu.

Daca il operam:
Restabilirea functiei respiratorii si reintrarea pe un fagas normal al vietii lui.

Nu am luat in calcul nereusita operatiei de care imi este cel mai frica.

Salutari!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Am urmarit cu interes evolutia acestui topic. Va tinem pumnii pentru reusita operatiei. Chiar daca nu o fi prima operatie de acest gen de la noi, cel putin ne-ar demonstra ca se poate ...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com