[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: RvN
Forum Index » Profile for RvN » Messages posted by RvN
Message
Poze noi
Pai tocmai de asta vreau sa iau acel eheim ca unul din filtrele mele este gatuit acum ca i-am micsorat mult de tot debitul din cauza lampii de pe retur. Acum ma gandesc sa schimb vasul pt macar unul de 350 L, dar asta la anul. . O zi buna, Stefan
Salut,

Daca tot am decis sa pastrez cele 2 filtre si lampa uv, ma gandeam (ca nu am cum sa stau linstit ) sa imi iau un al 3-lea filtru extern, un eheim 2211, in care sa bag 500 ml purigen, burete si perlon. Intrebarea mea este daca este in regula sa pun la filtrul asta lampa uv, pentru ca are si debitul mai mic, in cele 2 e901 sa renunt la bureti si sa le las doar cu matrix si siporax. Nu stiu daca exista vreo problema intre utilizarea non stop a lampii uv si purigen.Astept si parerile voastre referitoare la ideea mea.Multumesc frumos. O zi buna, Stefan.
Va multumesc, am decis sa le pastrez. Rog un moderator sa stearga anuntul cu vanzarea lor. O seara frumoasa tuturor, Stefan.
Mda, si eu incep sa cred ca devin usor paranoic. Ma gandeam acum la un e1501 gl combinat cu unul din ale mele si un reactor cu purigen. Gen. )) cred ca ii las eu asa cum sunt si mai bine ma duc pe la munte la prima zapada cu banii care ii dadeam pentru aceasta schimbare. )
Salutare la toata lumea. Am scos la vanzare unul dintre filtrele mele si lampa uv. Acum as dori totusi sa mai aud niste pareri inainte de a le vinde, daca merita sau nu sa renunt la ele in favoarea unui filtru Sunsun 303 cu uv.
Multumesc frumos. O seara buna, Stefan.
Nu o sa bag pleco, de fapt nu o sa mai bag alti pesti, iar in timp voi mai renunta la cativa. Voi pastra un numar de maxim 12 pesti.
Va multumesc pentru aprecieri, mai trebuie sa arunc pietrele mici colorate de acolo si mai am 3 stanci de pilit la margini si aranjat. Tot incerc sa fac un decor 3d pe care sa il prind in exterior ca sa nu le mai din spatiu, dar inca sunt in faza de studiu. Femela de interruptus are gusa si ma gandesc la un alt acvariu de maxim 60 l pentru pui. O zi buna, Stefan
4
3
2
1
M-am linistit in ceea ce priveste filtrarea. Cele doua filtre JBL e901 cu matrix, siporax si un rand de bureti fac fata cu brio si am lasat lampa uv sa mearga fara pauza. Ma supara foarte tare ca gasesc cam la 3-4 zile pe geamuri o alga alba pe langa cea verde si le curat manual cu un burete. Ma gandesc ca totusi nu ar fi trebuie sa am si acum dupa aproape 2 luni de la start alga aceea alba.
As mai vrea sa cumpar de la seachem Purigen dar nu stiu daca e ok sa il las intr-un saculet intr-una din canistre sau sa ii fac un reactor seaparat. In ceea ce priveste decorul am schimbat totul, mai am de aruncat niste pietre colorate care nu isi au locul acolo, lasate din greseala si oboseala. Fundalul a ramas neschimbat (momentan deoarece oscilez intre a vopsi fundalul negru sau a gasi o alta solutie). Si cateva poze.O zi buna tuturor, Stefan.
Inca una
Poze noi
Sal, nu o sa pun filtru intern tocmai din 2 motive, nu imi place din punct de vedere estetic si le ia si din spatiu. Cele 2 filtre pline, unul cu siporax si si unul cu matrix, fiecare cu bureti deasupra in ultimul raft, asa cum mi-a sugerat colegul Dragos caruia ii multumesc pentru sfat pe aceasta cale, fac fata cu brio, apa super curata si fara mizerii jos. Acum schimb 30 L de apa la 5 - 6 zile maxim. Ca investitie viitoare momentan strang bani pt un borcan de purigen, buffer si saruri pt ei.O zi buna, Stefan.
Se vinde filtru extern JBL e901 Greenline, 9w consum. Se vinde cu mediile filtrante cu care vine din fabrica si cu accesoriile originale mai putin furtunele deoarece sunt colmatate si oricum nu sunt tocmai bune cele jbl. Am 2 bucati, renunt la unul dintre ele in favoarea unui e1501 Greenline. Pret 330 ron, negociabil. Tel 0766.649.416.

O zi frumoasa,

Stefan
Multumesc mult, am renuntat sa le pun decor 3d in acvariu deoarece e destul de micut si le luam mult din spatiu, am o idee pt exterior care sper sa aiba si efectul dorit. Pestii sunt ok, vioi, mananca bine, oarecum prieteni . Pacat ca nu pot sa le ofer o casuta mai mare dar incerc sa le ofer cele mai bune conditii in cea actuala. Am admirat acvariile voastre si unele dintre ele au fost surse pretioase de informatii. O zi buna, Stefan
As incerca sa pun si medii diferite, sa pastrez siporaxul deja bagat, si sa adaug 1 L de matrix si unul de eheim substrat pro, poate mixate asa sunt mai eficiente.
Atunci voi renunta la perlon si pun doar burete. Asa umblu si mai rar la canistre. Cele 2 Jbl e901 cred ca sunt suficiente pt acvariu meu. Mediile din primul filtru sa le las asa cum sunt sau treptat sa inlocuiesc cate un sertar cu matrix?
 
Forum Index » Profile for RvN » Messages posted by RvN
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com