[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Malawi - 700 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Maestre Pomi , multumim pentru filmuletul "de dupa Sfarsitul Lumii" si pentru poze!

Pestanii sunt in mare forma!
Zebra Chilumba s a facut o splendoare! La fel si Red Empress ul , Moorii dar si Iodo!

Iodotropheusul este una din speciile de Malawi care nu mi a facut cu ochiul niciodata de cand m am apucat de africani insa acum, uitandu ma mai bine la acea imagine, situatia e pe cale sa se schimbe. Frumos frumos!

Imi place mult si aranjamentul pietrelor . Parca au mai aparut cateva aditii in coltul din stanga spate .
Ce s a intamplat cu algele de pe pietre? Parca au disparut din unele zone. Ai redus perioada de iliuminare a sau este opera "razatoarelor" de prin acvariu?

Asteptam imagini si cu restul locatarilor!

Ciao
Cristian


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Domnu' Cristi, ai observat bine ca au mai aparut ceva pietre in stanga. Dupa ce am stat cateva luni bune, cu partea stanga doar cu nisip si in urma sfaturilor lui Boby, am decis si eu ca e prea gol locul ala, asa ca am "trantit" pietroiul ala mare, inconjurat de cateva mai mici, ca sa se faca trecerea lin, spre partea dreapta.

Legat de Iodo, sa stii ca sunt frumosi si coloritul lor mov cu ruginiu, nu prea l-am mai vazut la alta specie din Malawi. Singura buba e ca nu cresc decat pana la 10-11 cm masculul si 8-9cm femela, prin urmare, in acvarii mari si alaturi de pesti de 15-20 cm, abia in zaresti.

Algele au disparut in vacanta de Revelion, cand pestii au stat singuri 5 zile Si mai e ceva, dar iti zic cand ne vedem, caci e secret.


Legat de poze, ma gandesc sa fac o mega sesiune foto, in care sa prind toti locatarii acvariului in poze, fiecare cu poza lui. Dar asta cere timp si nervi, ca nu stau locului pestii si ca sa-mi iasa 30 de poze-portret ok, trebuie facute multe-multe.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:

Algele au disparut in vacanta de Revelion, cand pestii au stat singuri 5 zile




M am gandit si eu ca vacanta de Revelion si a pus amprenta asupra covorului de alge..


Si mai e ceva, dar iti zic cand ne vedem, caci e secret.


Hotomanule, cu mine nu ti merge!

Ochiul meu de vultur batran a descoperit "secretu ' " foarte rapid

Intre 0,35 si 0,37 min dar si intre 01,33 si 01,39min din filmulet apare o silueta care mi e tare cunoscuta

Si mai mult ca sigur este vorba de o aparitie noua care , coincidenta sau nu, o detin si eu

Se numeste Gephyrochromis lawsii


Sunt 100% sigur ! Asteptam totusi confirmarea oficiala!

Ce sa ti spun?! O achizitie super. Probabil esti primul din tara care i detine
Eu sunt mort dupa ei. Am ramas din grupul de 10 cu doar 4 exemplare iar raportul este de 3M/1F. Masculii au in jur de 7cm acum si le a aparut deja coloritul specific cu acea banda galbena . Femela e mai micuta.
Cam asa arata acum:
image

Bafta cu ei si cat mai multi puiuti!
Si..vreem pozee cu ei!!!


PS. Am observat si un Lethrinops pe acolo Pare destul de marisor insa nu mi dau seama de care este. Este din acel grup de Marginatus Red Fin sau si in cazul acestora ne rezervi vreo surpriza ?


This message was edited 2 times. Last update was at 25/01/2013 19:38:50


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Cristi, filmuletul iti joaca feste

Ce ai observat la momentele respective din filmulet, e masculul de Hongi SRT. Ti-am zis mai demult ca seamana cu Lawsii, hihi


Lethrinopsul e ultimul ramas din acel grup, caci pe restul i-am pierdut in vara, la acel schimb de apa fatal. Dupa cum arata, comportament si forma rotunda a inotatoarei dorsale, cred ca e femela, ceea ce nu-mi convine deloc. As putea sa o rezolv, comandand un mascul de la germani, caci au la marimea asta pe stoc, dar nu sunt 100% sigur ca asta al meu e femela.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:Cristi, filmuletul iti joaca feste

Ce ai observat la momentele respective din filmulet, e masculul de Hongi SRT. Ti-am zis mai demult ca seamana cu Lawsii, hihi




Gata , ma dau batut!
Eram ferm convins ca e vorba de Lawsii

Fi-ti-ar Hongi de ras!

Seamana al naibii de mult , cel putin in filmulet.
Stii ce cred ca s a intamplat: masculul dominant de Hongi SRT nu avea cum sa ma induca in eroare.Probabil mi am concentrat atentia pe vreun subdominant si de aici am dat cu batu'n balta

Nu numai filmuletul imi joaca feste ! E clar , trebuie sa fac un control la oftalmologie

Totusi, pacat ca nu am avut dreptate Deci ramanem in suspans cu "secretu' "

Vis a vis de femela de Marginatus , este pacat sa nu i aduci pereche, parerea mea. Ai reusit sa o aduci la forma asta si nu e usor, dupa cum ai vazut. Cat sunt mici, lethrinopsii sunt foarte sensibili.

Ca o ciudatenie si o exceptie de la regula, ai mei Albus Blue Fins, dupa acel episod tragic cu trasportul cand mi au ajuns cu burtile in sus, au supravietuit, s au refacut complet iar acum masculul se imbraca destul de des de sarbatoare (un oliv pe corp cu aripiorele rosu aprins dar si cu tenta albastrie). Inca ii tin cu Lawsii in acvariul din garaj . Mi e frica sa nu i dau peste cap daca ii aduc sus , in compania monstrilor. Pana la urma o sa trebuiasca s o fac si pe asta pentru am nevoie de spatiu pentru piticii care vin din urma.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2013 22:09:38


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Nu am subdominant la Hongi, caci e doar un mascul, care se mai "aprinde" si se mai "stinge", dupa bunul lui plac. Chiar si in filmare, apare si asa si asa.

Cu Lethrinopsul stiu ca e pacat, dar daca o fi mascul neactivat si eu mai aduc inca unul ? Cel mai bine cred ca fac o poza clara cu el/ea si o pun pe cichlid-forum, sa vad ce parere au si cei de acolo.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Uitati individul de 10-11cm:


image
Lethrinops marginatus red fin


Mascul sau femela???

Biotop Malawi || Biotop Amazon
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Pomi,

imi cer scuze, intre-adevar nenea Bobescu detine acel Baenschi superb.
Vis a vis de acvariul NO COMMENT, ba da , astept sa ne prezinti a-II-a medalie

fostul user ozy
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:Uitati individul de 10-11cm:


image
Lethrinops marginatus red fin


Mascul sau femela???


Silviule, la 10-11cm, daca era mascul trebuia sa prezinte semnele specifice: aripioare alungite deja colorate precum si corpul colorat *(chiar daca nu ar fi fost la nivelul maxim neavand femela , sa zicem).

Perechea mea de Albus Blue Fins nu are 10cm. Sunt undeva sub iar diferentele sunt clare intre sexe.

Asa ca , verdictul este: fetita de Marginatus chiar daca sa zicem ca te induc in eroare acele pete *(oceli) de pe anala- sunt femele care prezinta aceasta caracteristica.

Uite aici o poza cu o pereche (ca dimensiuni cred ca sunt aproape ca individul tau):
image

Se pot observa acei oceli pe anala femelei si in cazul acesta .

Deci, daca i aduci un mascul sau de ce nu inca o pereche ca sa formezi un trio, ar fi ideal

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am vazut si eu poza aia pe net si am observat si atunci si acum, ca femela din poza aia e complet argintie. Pestele meu, parca are ceva relexii de culoare. Asta e lucrul care ma face sa nu fiu 100% sigur ca e femela, desi inclin sa cred ca da, dupa celelalte semne.

Ca sa ma nedumireasca si mai mult, azi a avut o mica altercatie cu masculul de Caeruleus si chiar se dadea la el.


Daca as lua o pereche. sa-mi fac un trio, nu ar fi o problema, chit ca asta al meu ar fi mascul, dar nu mai au nici germanii in oferta, decat masculi la 10cm.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am o mica problema si anume: masculul dominant de Zebra Chilumba e in calduri mari de vreo saptamana si incearca sa depuna cu mai multe femele mbuna din acvariu. Tare mi-e ca, pana la urma una va ceda si voi fi nevoit sa sacrific puii. Nu doresc sa se ajunga aici, asa ca daca stie cineva de unde pot procura femele de Zebra Chilumba Luwino Reef, il rog sa posteze concret.

Pe ciclidenstadl, de unde am masculii, nu mai au specia la vanzare

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Silviu, Luwino Reef , 4/5cm la 12,50 euro/buc au italienii de la Le Onde.

NU stiu ce sa zic. De trimis in RO , Le Onde nu trimite.
Daca nu gasesti pana in martie , discutam in prealabil si poate gasim o cale sa luam cateva exemplare de la astia, profitand bineinteles de venirea mea in tara.

Sau ar mai fi varianta sa lansez o cerere aici pe forumurile unde activez si poate cu putin noroc sa apara cineva care are cateva femele de dat.

Oricum, ne gasim pe mess ca sa vorbim mai multe.

Numai bine!

PS .Pana atunci, eu zic sa expulzezi masculul de Luwino "excitat" in acvariul cu Discusi De facut amore cu amazonienii , ar fi chiar culmea! .dar mai stii?!

Glumesc ..Sa nu te superi pe mine
Sa speram, totusi ,ca nu va reusi sa prosteasca nicio femela "straina".

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2013 01:33:15


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Cristi, daca-ti spun ca si masculul beta, ala al tau, l-am prins cum se infoia la o femela de Hongi, ce mai zici??? Beleaua e ca femela aia cam statea, nu fugea deloc.

Ghinionul lui a fost ca l-a observat masculul alfa si i-a aplicat o corectura frateasca, in urma careia s-a potolit.

Acum vreo juma'de ora, depunea linistit Daktari cu una din femelele lui, iar Zebra Chilumba alfa, s-a bagat intre ei, alungandu-l pe mascul si apoi tremurand la femela. Arata de vis Chilumba, caci albastrul inchis devenise bleu neon, iar dungile negru inchis curat. Bine ca nu i-a placut femelei de Daktari de el si a fugit de la locul faptei.


Slabe sanse sa gasesc pana in martie, asa ca toata baza e in tine, daca ai cum sa ii aduci.





Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Este normal sa se intample asa atunci cand ai un mascul hiperdominant in acvariu si care pe deasupra mai face parte dintr o specie recunoscuta pentru caracterul sau dominant in orice combinatie.

Este valabil si in acvariile cu haplocromine. Am vazut mascul de Dimidiochromis compressiceps care depunea cu femela de Livingstonii fara sa l deranjeze vreun pic "petele" iubitei


Slabe sanse sa gasesc pana in martie, asa ca toata baza e in tine, daca ai cum sa ii aduci.


Eu voi veni la sfarsitul lui martie.Am decalat plecarea cu aproape 1 luna.
Daca pana la inceputul lui martie , nu gasesti femele si crezi ca varianta de a i comanda eu de la Le Onde si ulterior sa i aduc in tara ,este convenabila pentru tine , discutam si stabilim toate detaliile atunci. Sa speram ca o sa i mai aiba in stoc si la vremea aceea.
Pretul este cel care este, la care se mai adauga si taxele de transport (25 euro pe cutie).
Sub 2 exemplare nici nu se merita sa comanzi pentru ca ai plati mai mult pentru taxele de transport decat pestele .
Iti mai dau odata linkul lor sa te uiti pe oferta si pe conditiile de vanzare, modalitate de plata etc:
Asa i stocklistul:
http://www.leonde.eu/c2.asp?c=_STOCKLIST_&i=_61
Aici conditiile de vanzare:
http://www.leonde.eu/condizioni.asp
Taxe transport:
http://www.leonde.eu/spedizioni.asp

Ti am zis: mai e varianta sa dau un anunt aici pe forumuri ca caut femele de Luwino si poate am noroc sa apara cineva care sa fie si dispus sa le trimita prin curier. Asta i ar fi varianta cea mai buna din punct de vedere al banutilor. Preturile pe care le cer pe forumuri sunt sub ale astora de la Le Onde .

As fi fericit sa te pot ajuta cu ei.
Nu pot sa spun ca nu mi e frica sa ma inham la o "afacere" de genul pentru ca aproape 2000Km facuti in 2 zile nu sunt de neglijat si implicit , in cazul unui transport de pesti ,riscul de a nu ajunge cu ei sanatosi sau in viata este destul de ridicat iar acesta, chiar daca cade in sarcina cumparatorului, tot preseaza si pe umerii mei, adica ai "transportatorului".

Daca ii aveam eu, era cu totul alta situatia. Nici nu se punea problema sa nu ti i aduc. NU ajungeam cu ei ok, nu era un capat de tara.Pe principiul asta voi merge si in cazul celor pe care vreau si am promis ca vi i aduc . De ambalat imi dau toata silinta sa o fac cat mai bine (singurul lucru care mi lipseste este oxigenul ) si sa stau cat mai putin cu ei pe drum (incerc sa nu dorm o noapte pe drum).

Ne auzim oricum si o rezolvam noi cumva.

This message was edited 2 times. Last update was at 31/01/2013 20:25:03


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pai Cristi, la ce conditii au aia, poti sa iti faci o mica afacere: comanzi pesti din Romania si ii vinzi la italieni cu preturi inzecite )

Biotop Malawi || Biotop Amazon
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Salutari...cand am urmarit tot acest topic am ramas uimit!Multa stima pentru realizatorul acestui acvariu!Cred ca e visul oricarui ,,acvarist,,!
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Realizatorul iti multumeste pentru apreciere.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ghici ce avem noi aici .... ?

image

image

image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:Ghici ce avem noi aici .... ?

image

image

image


Surprize -surprize domnu ' Pomi!

Noi stim despre ce e vorba ca doar a rasuflat afacerea in privat.
Recunosc ca daca nu mi ai fi spus , mi ar fi fost foarte greu sa spun despre ce specie este vorba. Spuneam doar ca este un Copadichromis , datorita acelor 3 pete caracteristice genului. Mai departe

Dar sa le spunem si celorlalti colegi.
Maestrul Pomi este fericitul posesor al unui grup de Copadichromis trewawasae Mloto Ivory Lupingu, la 7 cm , tinerei!
Sa fie intr un ceas bun si cu noroc! Ar fi nemaipomenit sa fie macar 1 mascul acolo !

Sper sa se acomodeze bine la tine si sa nu ai parte de evenimente nefericite. Cum spuneam , cat sunt mici, sunt destul de sensibili si cresc greu. Eu am ramas doar cu unul singur , dupa ce am spart acel grup , oferindu i amicului de la Vicenza cateva exemplare iar 2 le am pierdut din cauza bloat ului.
Ai grija de ei!
Tinem pumnii!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Uitati-va ce bine se mentine acest mascul de Zebra Chilumba, in lipsa femelelor:

image


Iar aici, l-am prins pe micul Lethrinops, exact in momentul extinderii botului:

image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com