[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Malawi - 700 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Vin si eu cu un sfat...pe partea de sus poate era bine sa sudezi o rama de cornier si in acea rama sa incastrezi blatul...o sa pun si eu maine poze ca sa vezi cum am facut-o eu.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

gherey: varule , nu vreau sa am cel mai smecher acvariu cu ciclide, nici nu cred ca am talentul sa fac asa ceva. Vreau un acvariu sa imi placa mie si pestilor mei. Mersi de urari si te astept sambata sa ma ajuti ;)

adu: standul este perfect drept. Ceea ce nu este drept este parchetul, care este in valuri. Ca sa anulez imperfectiunile din parchet, o sa pun sub stand material moale gen mocheta, polistiren espandat, etc. Oricum parchetul o sa se indrepte de la greutate cand pun apa in bazin.

minnardy: uite la asta nu m-am gandit dar nici nu vad rostul sa pun cornier. Mai ales ca eu l-am gandit in asa fel incat sa ii pun usi glisante in fata si daca puneam cornier ma complicam ca nu mai aveam pe ce sa ma prind cu tija de la usi.

Chiar acum am ajuns acasa cu placile de pal si ma apuc de treaba. Urati-mi succes

image

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2010 20:56:58


Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

adu wrote:intrebare:
cum o sa pui la cumpana standul sa fie drept? cu picioare( ) sau cum?


niciun cadru metalic , fie el facut cum scrie la carte , nu va sta cum trebuie pe pardoselile din blocurile noastre comuniste care sunt ori concave ori convexe , niciodata plane ...

asa ca , solutia este polistirenul de 3-5 cm care va sta sub fundul acvariului si va ameliora situatiunea ...

@pomi, felicitari! baga mare


ps se pare ca @pomi a fost mai rapid si a postat inaintea mea cu o secunda

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2010 22:46:49


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

) la ce vad eu in ultima poza postata de pomi! ma cam mira faptul ca are "putina treaba" stiu sambata.... ok ok ok i work.
Sincer?
abia astept sa te ajut si sa te vad cu el finish bro.
cred ca as fi cel mai fericit. Sa nu mai vorbesc de tine.

Munca e moka de data asta, ca se intoarce roata. vine si randul meu in curand si o sa muncesti u la mine)


Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2010 03:37:33


http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

@pomi ... pe canturile PAL-ului ce ai pus? cant ABS sau folie ?

invatacel ... dar plin de entuziasm
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

vampirex wrote:@pomi ... pe canturile PAL-ului ce ai pus? cant ABS sau folie ?


teoretic in partea de sus ar fi trebuit sa puna cant ABS ... cel putin eu asa am facut, partea de sus a palului cant ABS iar restul cant normal ...

pomi sunt curios cum iti vor iesi usile, la mine a fost o mare improvizatie, nu au iesit perfect totusi sunt ok

Vremurile frumoase au trecut ...
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Maniacs wrote:
vampirex wrote:@pomi ... pe canturile PAL-ului ce ai pus? cant ABS sau folie ?


teoretic in partea de sus ar fi trebuit sa puna cant ABS ... cel putin eu asa am facut, partea de sus a palului cant ABS iar restul cant normal ...



de acord cu @maniacs..si as mai recomanda o mana , doua de lac..eu asa ma facut ca sa fiu sigur ca nu ma voi trezi cu PAL ul umflat ..oricat l ai proteja, apa tot se va prelinge la schimburile de rutina...la mine si capacul este tot din PAL , asa ca in cazul lui i am dat 3 maini de lac pt iahturi

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am pus cant abs pe laturile care se vad in casa, pe alea din spate le-am vopsit eu cu grija cu negru, ca sa nu patrunda apa.

Diseara apreciez ca termin munca la stand si revin cu poze in forma finala. De fapt aproape finala, manere , ornamente etc le voi face dupa ce termin si capacul, ca sa se asorteze.



Maniacs: Si eu mi-am cam luat teapa cu sina pentru usi. L-am intrebat pe flacaul de la raion daca e complet, cu tot ce trebuie: suruburi, rotite etc si a zis ca da. Eu doar le aplicam pe pal. Dar acasa, surpriza! Ca sa le fac exact cum desenau ei pe prospect, trebuia sa dau gauri in pal cu un burghiu special, sa ingrop piesele respective. Am gasit si eu o solutie de compromis, au iesit bine, zic eu.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Nu am gasit la nici o firma sticla de 12. Trebuie sa astept cel putin o saptamana poate aduc.

Stie cineva o firma care are geam de 12, coli de 2 metri ?



Biotop Malawi || Biotop Amazon
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Ai intrebat la Cristal brad?
Aia de la Toporasi inersectia Ghimpati cu Giurgiului(stai in Berceni, tre sa gasesti)
Daca au sa-mi spui si mie preturile, te rog.
[Email] [Yahoo!]
laur58
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/03/2009 16:01:32
Messages: 66
Location: Buzau
IP:
Offline

da o fuga la noi la URBAN GLAS si faci ce-a mai profitabila afacere ! pe mine ma costat sticla ,
pt un acvariu de 400 l cu fund dublu, de 10 mm si intarituri duble 340 .
cu sticla de 12 costa cu putin mai mult . bafta!
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

CristalBRAD nu are pe stoc, ii mai astept o saptamana. Daca nu aduc, comand de la Buzau.


Chinuiala mare cu standul, acum imi dau si eu seama de ce costa manopera mai mult ca materialul la servicii de genul asta. Iau o pauza de odihna si va prezint evolutia lui, pana acum. Mai am de montat usile pe sina, sa pun polistiren sub el si sa il asez pe pozitia finala.


image
image
image
image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

In sfarsit am terminat standul.
Acum astept sa vina sticla, care momentan nu e pe stoc

image
image
image

Personajele din poze sunt eu si varul meu, Gherey - competitorul meu

Acvaristica ne uneste pe toti ;)


Biotop Malawi || Biotop Amazon
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Foarte fain proiectul tau! Felicitari!!

Vreau sa te intreb si eu ceva, cum ai atasat blaturile de PAL la cadru?
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Cu holzsuruburi prinde din interior, prin teava si pal.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pana vine sticla nu am ce face, asa ca ma gandeam la ce pesti sa am in el.

Momentan am:

o familie Caerulues, 1M+3F in medie 8cm
o familie Elongatus Mpanga, 1M+3F in medie 7cm
o familie Acei, 2M+3F in medie 6cm
o familie Kingsizei, 1M+2F in medie 4cm

Paleta coloristica este galben cu albastru-mov. As mai adauga o specie, ceva pe galben, ca am prea mult albastru in acvariu sau o alta culoare, diferita de galben sau albastru.

Ce specie ma sfatuiti sa adaug, sa corespunda cu ce am scris mai sus?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline



Eu zic sa-ti mai iei o familie de acei si neaparat 20 buc demasoni!
E cea mai smechera combinatie.

NU?

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu unul ma intreb cum stii ca P. acei sunt masculi si femele la 6 cm... . Ca aceii mei au 12 cm si habar nu am care e femela, care mascul, exceptie doar atunci cand femelele au gusa. Da, cunosc...teoretic femele sunt usor mai inchise la culoare, dar asta e cam vrajeala. Daca ti-au facut gusi, atunci dam de acord. Insa la 6 cm is cam mici ptr a le spune sexul.
La tine ar merge si un Iodotropheus, un L. perlmutt, Cynotilapia afra Cobue sau P. polit daca ai gasi.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

minnardy wrote:Eu unul ma intreb cum stii ca P. acei sunt masculi si femele la 6 cm... . Ca aceii mei au 12 cm si habar nu am care e femela, care mascul, exceptie doar atunci cand femelele au gusa. Da, cunosc...teoretic femele sunt usor mai inchise la culoare, dar asta e cam vrajeala. Daca ti-au facut gusi, atunci dam de acord. Insa la 6 cm is cam mici ptr a le spune sexul.
La tine ar merge si un Iodotropheus, un L. perlmutt, Cynotilapia afra Cobue sau P. polit daca ai gasi.


Am si eu acei minnardy, cei mai mari si putin mai voalati cu alipioarele conturate mai mult cu alb sunt masculi. Au acelasi comportament la depunere ca si elongatus, caeruleus etc. Sunt africa

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

@pomi eu personal as renunta la kingsizei . Au prostul obicei sa mixeze foarte usor cu elongatusii .
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com