[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aromatica si Diandra verzi :-(  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Am in acvariu doua tufe destul de consistente de Limnophila Aromatica si Didiplis Diandra .
Am luat plantutele astea pt ca am vazut pe net niste poze superbe cu ele colorate in nuante de roshu/ roz ...
La mine in acvariu sunt verzi de cand le-am luat.
Am incercat suprafertilizare , am incercat Fe mai mare de 1 , excess de lumina etc ... nimic nu a mers.
Mai rau decat atat, la un momentdat diandra a putrezit pe la jumatate si varfurile s-au desprins de planta mama ... le-am replantat si acum totul este ok dar raman verzi.
Care este secretul inrosirii acestor plante !?

parametrii din acvariu sunt:

Gh 7
Kh 4
PH - 6,7 CO2 presurizat cu controller
NO3 - 10
PO4 -1,2
Fe - 1
Lumina T5, neoane JBL 0.9 W/l
Temperature 28 -29 C ( nu am chiller, asta e temperature din camera )

Fertilizez cu JBL - ferrotabs , ferropol 24 , ferropol . Si macro de la EasyLife
unde ar trebui sa umblu ?
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

eu asi zice sa pui si un substrat fertil de la jbl....(parerea mea) si mai documenteazate pe net despre ele...cauta pe google si vezi acolo parametri apei, lumina, etc.

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Mda... alte opinii ?
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Denis90 wrote:eu asi zice sa pui si un substrat fertil de la jbl....(parerea mea) si mai documenteazate pe net despre ele...cauta pe google si vezi acolo parametri apei, lumina, etc.


Cred ca ai vrut sa scrii 'documnteaza-te' ..greu cu bacu'
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

scuze....m-am grabit sa scriu si nu mi-am dat seama....si eu ti-am dat un singur sfat nu trebuie sa raspunzi ... ``mda`` ...si bacu` l-am dat acum vreo 5 ani...Cu placere pentru sfat

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as mai cobora ph-ul. Macar un 6.5

acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De obicei pentru plantele colorate, fierul e un element important. Insa la capitolul asta stai bine.
Fosfatul e alt element, da' si aici esti ok.

Incearca sa scazi no3-ul. (insa depinde si ce alte plante mai ai in bazin, daca ai iubitoare de nitrati...e cam nasol).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

stefanp wrote:De obicei pentru plantele colorate, fierul e un element important. Insa la capitolul asta stai bine.
Fosfatul e alt element, da' si aici esti ok.

Incearca sa scazi no3-ul. (insa depinde si ce alte plante mai ai in bazin, daca ai iubitoare de nitrati...e cam nasol).


Am incercat cu no3 5 , po4 2 pentru 2 saptamani. Efecte, limnophila s-a umplut de pui, diandra a putrezit pe la jumatate . Restul plantelor nu au parut sa reactioneze nici pozitiv nici negativ ... blyxa s-a facut putin mai bruna.
O sa incerc sa umblu la lumina si la programul de iluminat. Am inteles ca aici ar fi misterul.
Momentan am 9 ore de iluminat full. O sa cresc treptat cu 1 ora/sapt pana la 12h/zi .
Am 2 osramuri 830 , o sa le inlocuiesc si pe astea cu Giesemann Power Chrome Aquaflora plant grow .

NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

stefanp wrote:De obicei pentru plantele colorate, fierul e un element important. Insa la capitolul asta stai bine.
Fosfatul e alt element, da' si aici esti ok.

Incearca sa scazi no3-ul. (insa depinde si ce alte plante mai ai in bazin, daca ai iubitoare de nitrati...e cam nasol).

Nici limnophila nici diandra nu reactioneaza la Fe , in schimb din ammania garcilis "curge sange" ...
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

lumina!

uite ce zice aici

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=41

"Lighting should be direct and relatively intense in order to prevent the lower portions of the plant from turning black and rotting away"

"When D. diandra is in good health, it will blush differing shades of orange and red under intense lighting. Under moderate to low lighting, this plant will stay green."

deci trebuie mai multa lumina ca sa nu putrezeasca tulpina si sa se inroseasca.

acum, trebuie avut grija cu lumina mai multa, ca va creste consumul de nutrienti.

dupa cum zicea cineva mai sus, nu strica sa dai un google.



NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Humbert wrote:lumina!

uite ce zice aici

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=41

"Lighting should be direct and relatively intense in order to prevent the lower portions of the plant from turning black and rotting away"

"When D. diandra is in good health, it will blush differing shades of orange and red under intense lighting. Under moderate to low lighting, this plant will stay green."

deci trebuie mai multa lumina ca sa nu putrezeasca tulpina si sa se inroseasca.

acum, trebuie avut grija cu lumina mai multa, ca va creste consumul de nutrienti.

dupa cum zicea cineva mai sus, nu strica sa dai un google.


Multumesc,

Inainte sa postez aici, am citit si eu pe aqaticplantcentral :-) . Mai voiam si alte pareri avand in vedere ca am 480W la 550L de apa net si lumina nu era principalul suspect.
O sa incerc cu o lumina de calitate mai buna si in cantitate mai mare ... problema o sa fie cu stersul geamurilor.
Cum sar de 9 ore cu iluminarea, cum trebuie sa sterg geamurile de 2 ori pe saptamana :-(
si la altii o fi la fel !?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, si la mine e la fel, cum cresc lumina cum apare GSA/GDA pe geam

pot sa-ti confirm din experienta proprie ca la mine didiplis-ul se inrosese cand ajunge la suprafata apei, adica atunci cand e mai aproape de lumina

ref la putrezirea tulpinelor, eu nu am problema asta desi functionez cam cu 0.4w/l, deci presupun ca e si o chestie legata de cum ajunge lumina, adica sa nu fie prea des plantate, sa nu fie intr-un colt unde nu ajunge lumina etc



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Misterul rezida intr-o combinatie de elemente.

Am vazut limnophilla rosie ca focul la un coleg, el mi-a spus de no3-ul scazut, cat mai mic (probabil mai are si alte secrete pe care nu le-a impartasit). "Infometarea" plantelor in ceea ce priveste no3, duce la inrosire. Fierul si fosfatul sunt alte elemente. Lumina are cu siguranta un rol; ce a spus colegul Humbert am observat si la mine, la suprafata plantele se coloreaza mai tare. Calitatea are si ea un rol (la mine dupa ce am trecut pe giesseman am observat o diferenta de culoare); insa colegul cu limnophilla rosie avea osramuri...ceea ce ma duce cu gandul ca "jocul" se face din chimia apei.

GSA-ul apare cand nu e destul fosfat in apa.

Didiplisul e recunoscuta ca putrezeste tulpinile la lumina slaba. Insa dupa cum a spus si Humbert mai sus, chiar daca intensitatea luminii e mare, daca e plantata des, eventual si incadrata de alte plante, atunci la baza nu mai ajunge lumina chiar cum trebuie.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tyna wrote:
Inainte sa postez aici, am citit si eu pe aqaticplantcentral :-) . Mai voiam si alte pareri avand in vedere ca am 480W la 550L de apa net si lumina nu era principalul suspect.
O sa incerc cu o lumina de calitate mai buna si in cantitate mai mare ... problema o sa fie cu stersul geamurilor.
Cum sar de 9 ore cu iluminarea, cum trebuie sa sterg geamurile de 2 ori pe saptamana :-(
si la altii o fi la fel !?


Faptul ca ai 480 de watti la 550 de litri nu inseamna neaparat ca ai multa lumina.
Daca lampa nu are reflectoare de calitate o parte din lumina se pierde. Daca neoanele
nu sint cele care ar trebui sa fie, cu spectrul necesar, degeaba ai multi watti. Si pentru
exemplificare pot sa iti dau exemplul unui coleg de pe alt forum care a masurat lumina
de la o lampa ATI 8x54 w la un acvariu de 400 litri, in mare majoritate tuburi Giesemann.
Masuratorile au fost facute cu un PAR metru (care este al meu) si a fost spectaculos.
Cu lumina aprinsa la 100% si la 10 cm de luciul apei, valoarea PAR la substrat era de 260
micromoli/metru patrat*secunda, iar cu lampa dimmata la 50% si ridicata la 30 de cm,
valoarea era de 112. O valoare peste 50 la substrat intra deja in categoria lumina intensa,
cu 100-120 se poate creste orice fel de gazon si de planta. Concluzia? 1watt per litru poate
sa fie mult sau sa fie putin, depinde de lampa si neoanele utilizate. Regula cu 1watt pe litru este
mai mult decat relativa, in cazul colegului practic el va folosi undeva la 0,5-0,6 watti pe litru.
Si poate creste orice planta.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2013 13:30:50


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

GSA nu am deloc , intr-un timp scapasem si de GDA cand am scazut lumina la 0,6 W/L cu program de iluminare 8h/z . Puteam sa curat geamurile si la 2 sapt dar plantele nu se bucurau.
Acum am 0,9 W/l 9h/zi si curat geamurile saptamanal .. e ok.
Daca cresc la 11 - 12 ore, o sa fie un chin cu GDA .



NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

tyna wrote:GSA nu am deloc , intr-un timp scapasem si de GDA cand am scazut lumina la 0,6 W/L cu program de iluminare 8h/z . Puteam sa curat geamurile si la 2 sapt dar plantele nu se bucurau.
Acum am 0,9 W/l 9h/zi si curat geamurile saptamanal .. e ok.
Daca cresc la 11 - 12 ore, o sa fie un chin cu GDA .





Exact pe ideea asta merg si eu acum, schimb 2 osram 830 cu 2 buc Neon Giesemann Power Chrome Aquaflora plant grow .
Din pacate nu am cu ce sa masor PAR si nici nu am gasit informatii despre PAR nici la neoanele gisemann nici la Osram ....

replay-ul era pt Dragos dar am tastat gresit :-(

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2013 13:44:36

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am eu PAR metru si pot sa te ajut cu masurarea, dupa ce schimbi neoanele.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Multumesc, Dragos.

Eu fertilizez macro Easy Life NPK . Am vazut ca PPS-Pro contine la macro si Magneziu, Mg .
Eu nu fertilizez deloc cu Mg . Sa fie si asta o cauza !?
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Au venit si neoanele de la acvamax , 2 gisemann midday si 2 aquaflora pe care le-am montat aseara.
Poate e si un effect gen placebo ... dar , dupa 9 ore de luminat, aseara parca parca varfurile aromaticei bateau spre roz :-) . Diandra tot verde crud.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Factorii care pot determina , inrosirea celor doua specii de plante sunt numerosi .
Conteaza si inaltimea acvariului ,si spectrul neoanelor adica si cateva neoane gen: Sylvania gro lux ,Giesemann flora si alte de genul acesta ,pot ajuta la o mica colorare a plantelor dar nu ceva de genul ....WOW .. ce culori
au.... dupa 2 -3 zile ,de ma dau pe spate .
Eu sunt convins ca si asocierea de plante cu nutritii apropiate este un bun atu.De altfel sunt la fel de convins ca si un substrat de calitate este mai mult de 51 la % cheia succesului .
Poti face ceva teste, pune la radacina unei plante un fertilizant solid si vezi ce se intimpla in comparatie cu celelalte plante, vezi cum evolueaza planta .
Si eu mai zic asa ,MARE atentie, cu fertilizarea cind ai tinta 1-2-3 specii de plante si uiti de nevoile celorlalte plante ,algele te asteapta la colt .
De fapt eu am si o zicala ,marca proprie:"( daca pot spune asa )
Algele nu apar in acvariu, pina TU ,acvarist nu gresesti ceva in echilibrul acvariului ".
Si tot din proprie experienta ,sau din indelugata mea experienta ,pot spune ca Fe. ajuta la colorarea acestor plante( nu numai acestor plante ) si mai bine fier la radacina decit in masa apei .
Si alta problema aceste plante se inrosesc f puternic cind ajung la 10 cm de suprafata apei ,deci concluzia logica este ....... au nevoie mai mult de 1 wat pe litru, dar ce te faci cu celelalte plante ,se stie ca plantele care nu au nevoie de lumina multa in cazul in care primesc prea multa lumina se inhiba ,planta secreta o substanta care blocheaza cresterea , si algele sunt pe punctul de a exploda . Si asa va fi cu siguranta .
EU zic ,sa arunci putin o privire si la acvariile setate de Oliver knott unde nu foloseste multa lumina ,dar si la acvariile setate de Michael Wong.Amandoi lucreaza cu extremele.





This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2013 14:40:09


Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com