[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alge pe furtun  XML
Forum Index » Alge
Author Message
giovani
Junior member

Joined: 02/05/2009 22:07:09
Messages: 20
Location: Resita
IP:
Offline

am nevoie de ajutor.peretii furtunelor de la filtru extern se acopera de alge.cred ca alge sunt.sunt de culoare maro verzui inchis.nu pot defini precis culoarea,este spre maro,mai mult.nu exista pe plante sau substrat sau in bazin.doar pe interiorul furtunelor si cel mai mult pe cel de absorbtie.in bazin am 15 capoeta si patru cory,la un volum de 120 l net.substrat pietris de 4cm grosime.5 anubias de 20cm,prinse pe pietre si pe buturuga.doua buturugi,mangrove.filtrare tetra ex 700.mancare sera,odata pe zi.iluminare patru tuburi de 21w.am curatat furtunele si tubulatura de plastic,locurile unde aparusera algele,dar au reaparut dupa doua saptamani.am introdus de doua ori AlguMin.va rog astept sfaturi.
multumesc.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mai ai plante dupa ce ai bagat de 2 ori algumin ?
La toti ni se depun pe furtune,sa nu crezi ca esti singurul.Iei frumos asa ceva http://www.happypets.ro/jbl-cleany-p-1020.html?zenid=4e63a5bf6d4df54a2b2f9db65bdd128f si gata,cureti de cate ori este nevoie furtunele

Until you find someone worth dying for, you never really live.
giovani
Junior member

Joined: 02/05/2009 22:07:09
Messages: 20
Location: Resita
IP:
Offline

multumesc mult.am incercat sa il comand acum.nu vor sa ma autentifice.am sa sun luni.este ok doar aceasta masura,curatarea furtunelor.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da este ok si absolut necesara curatarea furtunelor,altfel scade foarte mult debitul filtrului.Orice ai face tot se va depune acea mazga pe furtune sa stii.
PS Poti da search pe google dupa numele produsului,il mai au si alte pet-shop-uri care vand online(bifezi sa retuneze doar rezultatele in limba romana).

Until you find someone worth dying for, you never really live.
giovani
Junior member

Joined: 02/05/2009 22:07:09
Messages: 20
Location: Resita
IP:
Offline

intrebasem daca doar curatarea,ajunge.
multumesc.

l-am comandat.plantele sunt in regula.am gasit si in filtru acele alge.trebuie ceva masuri speciale si la curatarea filtrului,sau il curat ca si pana acum.
multumesc.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com