[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BUTURUGA DIN ACVARIU  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

ufff! am o mare problema cu uploadul de poze, stiu. Cat despre piertis, e format din : 3kg de strat ferilizant, de la horn, nu mai stiu cum ii zicea, inca 3kg de pietris gen bob de orez, si inca 1,5 de granulozitate mai mare , un 3-5 mm cred, ultimele doua sunt tetra, si par a fi din marmura, sau ceva de genul asta.am bagat cate o mostra din fiecare in otet, nu s-a intamplat nimc, v-am spus ca mai citesc si io cate una alta pe aici pe forum, numa` treaba asta cu buturuga nu am gasit-o.
Nu mai stiu cum se numesc nici plantele, in afara de cele doua de gazon, a avut grija nevasta-mea sa arunce toate pungile si etichetele pe care le aveam , " ce faci stiva de gunoi aici?" - zise ea. Daca din poza isi poate da seama cum se numesc, i-as recunoscator sa imi spuna . mersi anticipat.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

In conltul din dreapta spate este rotala wallichi, la fel sin stanga, a 2-a tufa din stanga spre dreapta tot rotala wallichi.
Apoi in dreapta a 2-a tufa este Valisneria cred gigantea, asta din ce stiu eu
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

ok, mersi, cel putin acum am dupa ce sa caut pe net

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

raducu, ai nimerit doua din trei, bravo! a, doua de la stanga la dreapta nu este rotala wallichi, seamana, intradevar, dar stiu sigur ca atunci cand am cumparat-o diferea numele. oricum , inca odata mersi.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

popey wrote:Mai am de asteptat zece zile pana sa imi bag pestii in el de acvariu!

Cred ca stii cum trebuie sa faci asta. Cativa la inceput, de regula Corydoras (dar nu neaparat), apoi, dupa cateva zile inca o serie, si asa mai departe

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

pai m-am gandit asa:
-2 hoplo ( sau cory, depinde ce gasesc)
-10 neoni
- 3 molly (black) - pe astia ii am deja, precum si un scalar mititel, sunt singurii care au rezistat din ciorba anterioara , sunt in carantina.
- as vrea si niste gupy, nu m-am hotarat inca la numar, probabil 2-3 perechi

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ia vezi tu ca Hoplo astia cresc destul de mari. Din cate stiu io, pana pe la vreo 10 cm. Cam mari pentru 54 de litri, daca mai vrei si alti pesti.
Aici vei gasi cateva date utile referitoare la necesarul de apa in functie de dimensiunea pestilor.
Vezi de asemenea ca Guppy se inmultesc precum iepurii. Daca iti vor supravietui pui si nu-i vei dona, vei ajunge din nou la suprapopulare.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

pai in cazul acesta, am sa ma orientez catre corydoras, iar in ceea ce priveste gupyii o sa iau o singura femela si 2 sau trei masculi, n-am incotro, i-am promis fiului meu ( i-a vazut intrun pet) si oricum nu am de gand sa fac cresa de gupy, ii dau io cuiva (puii) .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La guppy trebuie sa ai minim 2 femele la un mascul...preferabil 3,ca sa nu le fugareasca pana le omoara.Asa ca ia doar masculi,vor fi ok.Sunt prea multi pesti cati vrei tu sa bagi in acvariul tau.Cory sunt pesti de banc si ar trebui sa ai 6.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

ok, mai am timp sa fac calcule, mersi

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

salut din nou , buturuga mea este in regula in privinta culorii apei, dar am mai nou aparute pe ea niste puncte albe, banuiesc io ca ar fi oua de melc, am scos-o si am incercat sa le curat cu o periuta de dinti. ceee vorbesti frate, sunt infipte mai mult de jumatate in lemn, nu a iesit nici una . deocamdata am pus-o la loc, voi ce sfaturi imi dati, ati mai vazut asa ceva? iaca aici: http://img246.imageshack.us/my.php?image=p1030150.jpg
deci problema mea ar fi cum scap de ele? sa o fierb din nou? sau cum?

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

alea in nici un caz nu sunt oua de melci si nici nu am vazut asa ceva o-r fii corali

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

clauss wrote:alea in nici un caz nu sunt oua de melci si nici nu am vazut asa ceva o-r fii corali

CORALI???? de unde puii mei asa ceva? si daca ar fi asa ce sa le fac?:bgun:sau sau sau :scrima:

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Daca ai neritine in acvariu sunt sigur ouale lor.Nu te chinui sa le indepartezi,nu vei reusi...plus ca vor depune altele mereu.Nu ies pui din ele,insa nu arata rau nici buturuga dalmatian Chestie de gusturi ... am si eu pe o buturuga si nu ma deranjeaza.Ador neritinele,la cat sunt de frumoase si folositoare pot depune cate oua vor

Until you find someone worth dying for, you never really live.
etc
Junior member

Joined: 15/04/2009 11:33:08
Messages: 7
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cam cata sare trebuie sa pun pentru a fierbe buturuga? Sa fie normal de sarata sau spre saramura?

Multumesc.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

O lingura cu varf de sare ajunge zic eu.Acuma depinde si in cata apa o dizolvi.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
etc
Junior member

Joined: 15/04/2009 11:33:08
Messages: 7
Location: Sibiu
IP:
Offline

ReBella wrote:O lingura cu varf de sare ajunge zic eu.

La 10L de apa, ajunge lingura cu varf de sare??
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu este o cantitate anume in functie de cati litri de apa ai.Poti pune si 2 linguri daca vrei,si 3...numai sa lasi buturuga in apa apoi,macar 1-2 saptamani sa iasa sarea.Si apa o schimbi zilnic.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com