[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge vata alb-gri  XML
Forum Index » Alge
Author Message
gabriel77
Junior member

Joined: 13/01/2009 22:50:33
Messages: 11
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Va rog, un sfat pentru un (aproape) incepator:
Pe buturuga-décor si putin pe peretii acvariului se dezvolta alge (cred) ca un fel de vata alb-gri, ondulandu-se in curentul de apa. Curatata manual, se dezvolta la loc in 2 sau 3 zile.
Acvariu: 126 litri, cu vreo 20 de Caracide mici plus 2 Coridoras Aneus si 2 Ancistrus aurii – toti sunt mici si nu trec niciodata prin locul acestor alge. Testul rapid al apei arata: temp. 26 grade, PH 6.5, KH 7, duritate in jur de 5-6, NO2 si NO3 pe verde, adica tind spre zero.

Cum ma sfatuiti sa scap de acele alge? Am si vreo 3 poze destul de clare. Cum le pot posta, daca e nevoie?

Multumesc anticipat
gabriel77
Junior member

Joined: 13/01/2009 22:50:33
Messages: 11
Location: bucuresti
IP:
Offline

Am descoperit cum sa postez pozele algelor, sper sa fie destul de clare.

http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3195380022/
http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3195379602/
http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3194538151/
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Dupa prima poza as fi zis ca sunt Staghorn... dar vazand si restul pozelor incep sa ma indoiesc ca sunt alge. Mie imi seamana mai degraba a vreun fel de ciuperca/fungus...

Pe la mine nu le-am vazut, asa ca nu ma aventurez sa dau un verdict sigur...

Mi-am permis sa iti separ postarile de threadul in care le pusesei initial. Nu prea aveau nici o legatura. Pentru o problema a ta, a carei rezolvare nu ai gasit-o su search, deschide, te rog, un topic al tau.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cat de vechi e acvariul? Cum ai pregatit buturuga inainte de a o introduce in acvariu?
Pun aceste intrebari gandindu-ma la faptul ca acest mucegai alb/"vatos" apare frecvent pe buturugile nou introduse in acvariu, insuficient fierte si acvarii in primele faze ale ciclarii. M-am confruntat si eu, nu o data, cu aceasta problema.
Pentru rezolvarea problemei ai doua variante:
1. le desprinzi manual de pe buturuga lasata in acvariu...in timp se vor forma din ce in ce mai putine pana la disparitia completa si ciclarea buna a acvariului.
2. Scoti buturuga, o cureti bine, de tot ceea ce e pe ea, ii aplici niste fierberi adevarate si apoi o reintroduci...in cazul tau, daca acvariul are vechime iti indic aceasta a doua varianta.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Pare a fi o mazga care se dezvolta in perioada de inceput a acvariului, pe lemne nu foarte bine tratate, de obicei. Dupa stabilizarea acvariului dispare de la sine. Pana atunci continua sa o indepartezi mecanic.
gabriel77
Junior member

Joined: 13/01/2009 22:50:33
Messages: 11
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri. Acvariul are 3 saptamani si nu am fiert buturuga, vanzatorul de la magazin mi-a spus ca nu e nevoie. Doar am spalat-o in cada cu apa fierbinte si apa rece. Am sa le desprind manual vreo doua luni, apoi vad daca e nevoie sa deranjez decorul pentru a fierbe buturuga.
Sper ca aAcest mucegai nu va avea efecte asupra plantelor sau pestilor.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gabriel77 wrote:Multumesc pentru raspunsuri. Acvariul are 3 saptamani si nu am fiert buturuga, vanzatorul de la magazin mi-a spus ca nu e nevoie. Doar am spalat-o in cada cu apa fierbinte si apa rece. Am sa le desprind manual vreo doua luni, apoi vad daca e nevoie sa deranjez decorul pentru a fierbe buturuga.
Sper ca aAcest mucegai nu va avea efecte asupra plantelor sau pestilor.


Lasa ce a zis vinzatorul, ca el saracul nici nu cred ca isi putea imagina ce vrei sa faci sa faci cu obiectul cu pricina - inclin sa cred ca ti-o fi dat-o si gratis de frica , numai sa te vada iesind odata cu ea din magazin Tu fa in felul urmator:gaseste o oala, cratita suficient de mare incit sa intre si buturuga si sa mai ramina loc si pentru apa si pune-o la fiert cu cit mai multa sare cu putinta. Mai scade din apa, tu mai adaugi. Si uite asa o sa va jucati voi citeva ore bune . Apoi, grija mare la buturuga pe care o vei baga de data asta intr-un vas cu apa rece, pe care o schimbi si o tot schimbi vreme de vreo saptamina. Cam dupa atit efort, ar trebui sa nu mai ai probleme ce butuga bublucasa.

Si acum, intreb si eu de curiozite e mai marisoara, are urme de cregute, e ceva deosebit la ea?

Bafta ca o sa ai nevoie!
gabriel77
Junior member

Joined: 13/01/2009 22:50:33
Messages: 11
Location: bucuresti
IP:
Offline

Dolly, cu ce am gresit de-mi dai "papara"? Pe eticheta lipita "profesionist" de ea scria "mangrova", e maricica, n-are urme de crengute, are niste gauri in care poti sa pui ceva plante - si cam atat. Parea, intr-adevar, spalata, pregatita pentru acvariu, cum zicea vanzatorul - era la un magazin, nu in targ. Am tinut-o vreo 3 ore in apa rece si - nimic. Apoi, a colorat vag in maroniu apa fierbinte din cada, in vreo 2 ore. Apoi, la apa rece - nimic, din nou. Am zis si eu ca avea dreptate, ca e pregatita si... hop cu ea in acvariu!

Iaca si o fotografie - cam neclara, e fara bltz, ca se reflecta in geam, inca nu m-am prins cum se fac poze bune.
http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3200041266/

Iar vanzatorul voia sa ma mai tina mult in magazin, sa iau mai multe chestii, dar nu mai voiam, ca se tot duceau banii...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gabriel77 wrote:Dolly, cu ce am gresit de-mi dai "papara"? Pe eticheta lipita "profesionist" de ea scria "mangrova",..


Eu am incercat sa iti dau un sfat. Daca tu ai interpretat altfel, imi pare rau. Eu nu sunt pusa aici sa dau "papara" nimanui. Nu am dreptul si nici nu o voi face vreodata. Dar habar n-am cine imi rastalmaceste vorbele...ci doar o banuiala, care se va confirma intr-un final. Acelasi sfat ti-l daduse si minnardy. Remember?
gabriel77
Junior member

Joined: 13/01/2009 22:50:33
Messages: 11
Location: bucuresti
IP:
Offline

Da, sfatul e bun, multumesc tuturor.
Era o gluma aia cu "papara". Cat despre mucegai, l-am mai indepartat cu mana, iar acum se pare ca deja "oboseste", creste mai lent iar intr-unul din locurile preferate, cel din primele fotografii, nu a mai aparut.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gabriel77 wrote:Da, sfatul e bun, multumesc tuturor.
Era o gluma aia cu "papara". Cat despre mucegai, l-am mai indepartat cu mana, iar acum se pare ca deja "oboseste", creste mai lent iar intr-unul din locurile preferate, cel din primele fotografii, nu a mai aparut.

Ei, vazusi? :-) Si cind cind o sa scapi de el, dai o sampanie. Sa se sparga ghinionul definitiv.
claudius
Unripe member

Joined: 24/02/2009 19:29:56
Messages: 4
Location: Iasi
IP:
Offline

Pana la urma sa inteleg ca nu ai mai fiert buturuga aia.
Ai spalat-o cu apa calda/rece si apoi ai introdus-o in acvariu.
In privinta culorii apei din acvariu ... ce poti spune? Regreti ca ai pus buturuga?

Am si eu una din magazin si vanzatorul in mod bizar insista sa nu o fierb, doar sa o clatesc daca vreau. Mi-a zis ca e sigur pregatita (asa pare.. dar.. nu stiu altii cum sunt... dar sa nu o patzesc)
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com