[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
INMULTIRE POMACEA  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

koala wrote:..... Si a carui chirie, adunata cu salariile angajatilor si cu restu' de dari catre stat, este o onoare sa fie platite din buzunarul patronului


Pai avand in vedere ca toate astea se platesc din profitul firmei , tocmai din buzunarul patronului sunt platite.
Cu onoarea de a le plati este alta poveste .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AMON_RA wrote:
koala wrote:..... Si a carui chirie, adunata cu salariile angajatilor si cu restu' de dari catre stat, este o onoare sa fie platite din buzunarul patronului


Pai avand in vedere ca toate astea se platesc din profitul firmei , tocmai din buzunarul patronului sunt platite.
Cu onoarea de a le plati este alta poveste .



Acu' ce sa zic ... te informez ca salarii, chirii, impozite diverse & alte dari NU se platesc din profit ! ... profitul patronului [ banii din buzunar ] sunt acei bani care ii raman DUPA ce-si achita toate obligatiile ...

Cu "onoarea", intr-adevar e alta poveste ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

...si cum am dat-o pe economie din melci pomaceea )

deci: P= (CF+CV) - p*q
CF+CV=CT
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

( hmm cred ca am postat din gresala cu tabul ... , in fine... sa continui teoria melcilor ) : )

de unde iese: P=p*q-CT

unde
P - profit
CF - costuri totale fixe
CV - costuri totale variabile
CT - costuri chiar totale
p (mic) - pretul unei bucati
q - cantitatea de bucati

ehee
[Email]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Misto faza cu CT = COSTURI CHIAR TOTALE .
Acum catava vreme am pus o intrebare la care nu am primit niciun raspuns . O sa o repet in eventualitatea in care a trecut neobservata .
Ar putea fi tinuti intr-un acvariu niste racusori impreuna cu ceva creveti si cu melci pomacea?
Sa pun racusorii in acvariul cu pesti nu cred ca merge . Am vazut racusorii la petshop , au niste clesti cam mari si numai bine cred ca nu o sa le faca pestilor .
Oare in combinatia amintita mai sus ar merge?

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

mi-am luat si eu zilele trecute vreo 5 pomaceea ... astept sa se inmulteasca sa pot cumpara si cativa melci asasini imi place sa vad lantul trofic la mine'n acvariu

Cam de la ce dimensiuni incep sa depuna!?... astia au cam 1,5 cm diametru la garsoniera...

This message was edited 1 time. Last update was at 27/12/2010 11:30:44


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mai asteapta pana se fac aproximativ cat o nuca, cu diametru in jur de 3 - 4 cm.
[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com