[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor! Hrana puiet  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adriana
Junior member

Joined: 25/03/2008 19:56:07
Messages: 53
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-a fatat o pestoaica de molly (sper ca am scris bine). Noroc ca am fost pe faza si am surprins momentul! Si mai mare noroc ca aveam un acvariu de 15 l (am pregatit repede acvariul cu apa din acvariul mare; sper sa fie bine!).

Acum am o problema: ce le dau sa manance la puisori si incepand de cand?
wolfilas
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2008 16:47:51
Messages: 17
Location: Suceava
IP:
Offline

dupa 2-3 zile puisorii vor manca cu incredere. da-le ceva cu granulatie mica. evenual ia din mancarea care o dai parintilor si pune-o intr-o bucata de hartie (hartie de imprimanta fiindca e mai groasa) si impatureste-o in 2,3,4 astfel ca mancarea sa fie la mijloc fara sa cada. apoi cu o piatra mai fina (preferabil mai rotunda) bate incet fara sa rupi foaia. vei obtine ceva gen pulbere din care le dai in doze mici de 1-2 ori pe zi. Sau mai simplu mergi la petshop si intraba-l p ala despre mancare pt puiet. cati pui ai ? si incearca eventual sa le pui o piatra de aer macar
[Yahoo!]
adriana
Junior member

Joined: 25/03/2008 19:56:07
Messages: 53
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din cate am numarat eu sa tot fie vreo 15. Multi i-a nascut in acvariul mare, pana sa apuc eu sa o mut. Acum sunt intr-un acvariu de 15 l, dotat cu filtru si lumina. Tocmai ma uitam la ei mai devreme. Daca acum 2 ore stateau mai mult nemiscati, acum sunt tare vioi.

Cat despre mancare nu cred ca am cand sa merg la petshop, dar o sa le fac asa cum ai spus: le dau papica de adult pisata bine. Multumesc
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Artemia eclozata, tubii tocat ,micro viermi Nu stiu daca mai are cineva
dar la moly nu sunt mari probleme cu hrana
La altii sunt mari probleme in primele zile

Ogar batrin dar.... cu miros fin
zalmoxes
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2008 08:30:58
Messages: 18
Location: boteni
IP:
Offline

adriana wrote:Mi-a fatat o pestoaica de molly (sper ca am scris bine). Noroc ca am fost pe faza si am surprins momentul! Si mai mare noroc ca aveam un acvariu de 15 l (am pregatit repede acvariul cu apa din acvariul mare; sper sa fie bine!).

Acum am o problema: ce le dau sa manance la puisori si incepand de cand?

poti sa le dai JBL artemia e ideala pt puiet (alevini)
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Eu la puii de guppy am cumparat TetraMin Baby cred caar fi buna si pentru puii de moly , daca gresesc sa ma corecteze cineva :-) .
[Email] [Yahoo!]
Gabi
Member
[Avatar]

Joined: 13/12/2001 02:00:00
Messages: 285
Location: Cluj-Napoca (Marasti)
IP:
Offline

ideal ar fi sa poti sa-i hranesti cu ceva de granulatie mica gen Troco-Prim nr. zero sau Sera Microgran special pentru puiet de vivipari
daca ai fulgi sau alte fix-uri de granulatie mai mare, pune intr-o cutie goala de hrana ce cantitate doresti si cu ajutorul unui pix, bagheta de plastic sau sticla, fa operatia tip mojar(cum sa ma exprim mai bine- prin batere si zdrobire) si in 5 minute obti o hrana de granulatie potrivita pentru puiet
alimentindu-i de 3-6 ori pe zi va ramane destula hrana neconsumata, deci va trebui sa sifonezi macar o data pe zi cu ajutorul unui furtun de perfuzie sau de grosime apropiata( minimizezi riscul de a scoate si ceva puisori odata cu apa) si nu mai nult de o treime din apa(ai grija la temperatura acesteia)

Rabdarea noastra va realiza mai mult decat forta noastra!
[Email] [WWW]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 266
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

si eu am in grija pui de guppy, le dau fish fix nr. 0, le mai pisez tetraguppy fulgi, tetramin granule, am comandat si astept coletu sera mikropan special pentru puiet. Daca voi gasi azi prin constanta iau si tetramin baby, e mai comod decat sa pisez eu . Ieri am cumparat spirulina capsule, si am desfacut o capsula (500mg) si am bagat praful si cutia cu fish fix dupa ce le-am dat in prealabil si niste pulbere directa sa manance, sa fi vazut apoi numai rhatei verzi dupa ei
[Email]
adriana
Junior member

Joined: 25/03/2008 19:56:07
Messages: 53
Location: Bucuresti
IP:
Offline

intre timp s-au facut mari. In curand ma pregatesc de bebelusi de la ei :-)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com