[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setare culori lampa led  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 775
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Salut, tot eu sunt

Am nevoie de ajutor

Pentru cine nu ma urmareste pe youtube, am un acvariu Low tech, inspirat din Walstad Method si mai zic si Dirted Tank ca habar nu am exact ce este acvariul meu ...., deci fara co2 si fertilizanti lichizi dar cu plante

treptat am scazut intensitatea luminii de la 100 % si 12-13 ore am ajuns la 5-6 ore si 35 % intensitatea luminii

dar am pierdut plantele de culoare rosie.

intentionez sa le dau o sansa plantelor rosii, in aceleasi conditii, adica fara co2 si alti fertilizanti, doar ridicand puterea luminii, poate si cu o ajustare corecta a culorilor lampii led

ma gandesc ca poate nu mi irosesc banii si POATE cine stie .... o parte din plante vor supravietui

dar nu am experienta cu folosirea lampilor LED si nici cu setarea individuala a culorilor rosu, verde si albastru .... cat din fiecare ...


lampa LED este Hygger HG016

Multumesc




https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2488
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Eu pe lampile mele, merg in general pe 80 red, 50 green, 50 blue. Lampi chihiros wrgb2 si wrgb. Diferenta dintre ele, e destul de mare, wrgb2 fata de wrgb, unde culorile sunt mai bine definite. Conteaza si distanta pana la luciul apei, lumeni, inaltimea bazinului.
Pentru ca nu fertilizezi deloc in masa apei, nu e o mare problema, se vor hrani din substrat. Eu as incerca un 90 Red, 50 green, 60 blue.
[ICQ]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 271
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Va salut
si eu sunt interesat de subiect, am cumparat recent o lampa chihiros wrgb2 si nu stiu care ar fi regula pentru plante. Mai mult rosu fata de albastru? Mai mult albastru ? C? din cate stiu verdele e doar pentru noi.
[Email]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 775
Location: Roman / UK
IP:
Offline

si eu la fel, am gasit fel de fel de informatii, deci nu sunt prea sigur

pe scurt si fara termeni prea sofisticati

am cititi undeva ca plantele folosesc toate culorile, inclusiv verde

albastru este mai patrunzator in apa si trebuie mai jos dat din cauza algelor

rosu foarte bun, mai ales pentru plantele rosii



mai spunea ceva de PAR si alti termeni dar mai mult m a bagat in ceata

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1021
Location: Fish Room
IP:
Offline

De scored cu albastrul. Daca nu ai acvariu adanc(sau marin) as tne albastrul la minimum (de exemplu 10%),

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Rosul si albastrul influenteaza pozitiv procesul de fotosinteza. Albul e pentru cel care priveste, verdele - nu i-am gasit inca vreo utilitate.
Acum, la o lampa RGB fie folosesti presetarile din program (daca are), fie le balansezi din ochi.
Daca nu ma insel, la lampile Chihiros, cand te joci cu culorile iti arata acolo si ce temperatura de culoare obtii.
Pe vremuri, pentru cresterea plantelor se recomandau temperaturi "calde", gen 3000-3500 kelvini.
Apoi a iesit Dennerle pe piata cu lampile dedicate plantelor, cu temperatura de 8000 kelvini.
Eu am avut lampa Giesemann, care avea doar 3 culori - alb rece, alb cald si albastra - de asemenea, era dedicata plantelor.
La marin, cresteam chaeto doar cu lumina rosie si albastra in cantitati egale, rezultatul fiind aruncarea unei galeti de chaeto pe saptamana.

Ca sa nu o mai zguduim aiurea, fa un balans egal de rosu si albastru, uita de verde, iar alb da atat cat sa-ti gadile tie ochiul in mod placut.
Daca vrei sa creasca plantele, lumina nu e intotdeauna suficienta, mai au nevoie de fertilizare si co2 (triunghiul de aur). Dar cum nu e cazul la tine, probabil ca plantele tale vor avea momente de crestere si momente de regres.
Depinde de tine ce vrei sa faci, sa impingi experimentul acvariului-balta pana la capat pentru a dovedi ceva, sau sa oferi conditii optime plantelor si pestilor.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2106
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sami' bag: (comentariu' a unuia', venit dupe' ceva luni de pauza')

Vine Adminu si: Da cu ei pa jos', ca un mare King'... (a intrat' regele pa' ring)...

Daca va deranjeaza umorul/satirica: gustati' inghetata...






Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 782
Location: Bucuresti
IP:
Offline

No ni ma la el…
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2106
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Frecaral' dumnezo" ca scrie intodeauna: baut/matolit"... (un admin, ar' trbuii sa dea' interzis/forum acestui" nenorocit.)

Tui' mortii masii de betiv...

This message was edited 1 time. Last update was at 17/08/2024 20:40:20


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 282
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut,in general greu cu sfaturile de la distanta ,tot ce pot sa zic este din propria experienta.In anii 90 cand incepeau sa patrunda si pe la mine la Botosani elemente de noutate referitor la plante, am avut oarecare succes cu plantele rosii folosind tuburile de neon philips la 3000 Kelvin ,cred ca aveau indicativ 830(sincer nu mai tin minte exact),ca substrat am folosit argila naturala,plus evident un strat de nisip acoperitor,acvariul populat generos cu guppy si melci, filtrare un simplu burete cu aer.Foloseam un tub neon de 18W la un bazin standard de 60 litrii brut aproximativ 10 ore zilnic.Cat despre Dana Walstad si despre acvariul biotop eu am constatat ca trebuie abordat ca un fenomen temporar,entropia spunandu-si in final cuvantul daca nu intervii in evolutie.Eu personal am inteles ca o competitie de biotop tocmai in asta consta-cine poate mentine viata mai mult timp fara interventie.Succes.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com