[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Prima mea incursiune in acvaristica  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

Dupa multe , multe nopti nedormite si multe ganduri si retineri , mi-am luat inima in dinti si am intrat in lumea aceasta facinanta a acvariilor.
Am vrut sa incep cu ceva nici prea mic ,nici prea mare , asa ca am ales sa imi construiesc un acvariu de 40×30x30 (undeva la 40L) . Am ales sa folosesc sticla de 6mm si silicon transparent bison. Am lipit acvariu si lam lasat sa stea acolo cuminte vreo 2 s?pt?mâni.
Intre timp am cumparat niste lucruri ce am vazut ca trebuie.
- lamapa Aqualed 15w la 40cm
- un incalzitor 50w
- un filtru extern Eden 501 (prima greseala dupa parerea mea) inncare am pus piatra ponce~1L
- un minciog, un termometru, ceva burete
- bucati de lemn red moor ( nu stiu exact numele
- un saculet de Aquasoil Tropica 9L
Dupa ce am pus lemnul la murat si sa dus la fund am iceput sa caut plante din care am ales cateva , roatala bonsai, raotala rotundofilia , lobelia cardinalis mini, camboba aquatica , monte carlo , rotala wallichi( nu am sperante sa mearga),weeping moss si ceva plante plutitoare( nu stiu daca sunt prea multe sau nu.
Acum am facut a 2 prostie , am dat comanda de plante crezand ca o sa pot termina hardscape-ul pan vin ele cea ce nu am reusit. Multe din ele sunt in-vitro ( am inteles ca daca au lumina si racoare pot sta cateva ziele ) celelate am pus într-o cutie de plastic cu apa pentru ca se inegreau (acum dupa o zi si ceva la cutie vad ca sunt bine)
In cele din urma am reusit sa amenajez acvariul si sa dau drumul la filtru.....aici apare buba .(vineri dimineata)
Am testat apa ce o am la robinet (valori:
Kh 13
gh9
ph7.5
Nh4= 1-1.5ppm(aici am avut surpriza mare)
No2=0ppm
No3=0ppm
Pentru ca ma speriat valorile la Nh4 si citind ca aquasoil mareste aceasta valoare mam hotarat sa umplu acvariul si sa dau drumul la filtru fara sa plantez plantele .
Duap o zi si ceva (sanbata seara)mam hot?rât sa plantez plantele dar am facut un test inainte si surpriza( pentru mine)
Kh=11
Gh=5
Ph=8 spre 9(dece nu stiu )
Nh4=0.4
No2>1 (e rosu nu corespunde cu tabelul)
No3=15 spre 30
1.Pot planta plantele ? ( ma ingrijoreaza ph)
2. A inceput asa repede ciclarea?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3761
Location: Munchen
IP:
Offline

salutare!
Filtrul poate fi ok la volumul de apa de acolo. As recomanda sa il umpli cu material bio gen Eheim substrat pro sau Siporax.
Ca idee din experientele mele de pina acum, ideal este sa faci ciclarea pe intuneric, fara plante, minim o luna de zile. Este cea mai safe si fara stres metoda.
Soilul de la Tropica este foarte bun, doar ca lasa destul de mult amoniac in apa, deci schimburile partiale de apa in primele saptamini sint vitale.
Daca ai plantele, nu e nici un stres,plantezi si faci schimburi de apa zilnic cca 40% primele 8-10 zile, apoi poti reduce la 2 schimburi pe saptamina cca 50%, iar dupa cca 1 luna intri in normal cu un schimb pe saptamina.
Un rol capital il joaca volumul de plante, cu cit este mai mare cu atit startul este mai reusit ( fara topiri, alge etc...)
Tot din experienta personala un acvariu este cu adevarat matur dupa minim 3 luni de la start, indiferent de cite bacterii adaugi sau ce filtru ai pe el.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2024 08:02:46

Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

Mersi de raspuns !
Scot azi apa din el si il plantez , dupa o sa vad ce se intampla .
Am niste capsule nutritive de la tropica sa pun si din alea ceva , sau nu e nevoie?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3761
Location: Munchen
IP:
Offline

Da, poti sa le pui la radacinile plantelor, ajuta foarte mult.Ideal ar fi sa ai si adaos de co2 pentru rezultate optime. Daca nu ai instalatie presurizata poti si cu o bomba cu drojdie si zahar.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1201
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vrei acvariu puternic plantat gen aquascape? Ce plan ai in legatura cu iluminatul pt plante?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2024 14:45:15

[WWW]
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

ugarit5 wrote:Vrei acvariu puternic plantat gen aquascape? Ce plan ai in legatura cu iluminatul pt plante?

Da asa ceva, deocamdata am o lampa cam slabuta !
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

Am terminat de plantat . Maine o sa pun si Co2 . Nu stiu cum sa pun poze )

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2024 23:59:33

Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

As vrea sa schimb filtu cu ceva mai mare si puternic . Ce filtru as putea pune?(buget 300-400 lei)
Poate ceva mai mare cu debit regrabil sa pot folosi si pentru alt acvariu mai mare daca o sa fac in viitor !
Mul?umesc!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2112
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Online

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-2213-classic-250-6413

Plus un robinet pe iesire si intrare - sint mai multe variante. Poate ca pare prea mare pt. acvariul tau, dar nu exista filtru prea mare. Volum de material filtrant mai mare insemna griji mult mai putine.

Avind in vedere pretul robinetelor bune poate te orientezi direct spre Ecco Pro:

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-ecco-pro-130-14827

Sau chiar Ecco Pro 200.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/06/2024 11:49:40


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

Mersi Liv. Chiar imi place ecco pro 130 si cel de 200, la nevertebrate asta mai micu? au reducere . Am gasit undeva un eden 511 foarte ieftin(ceva lichidari de stoc), am trimis un mail dar inca nu au raspuns. Daca nu reusesc cu ei o sa iau un Ecco Pro si asta basta.
Inca o intrebare . Un fertizatn all-in-one pentru inceput ce ar fi mai bun?
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

https://youtu.be/gQ_1iSKAQ2E?si=KLs6vzRSb6jd7S-f
Un video scurt cu acvariul , nu am resit sa pun poze aici!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2112
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Online

Masterline ca fertilizant - citeste cu atentie ce variante recomanda pt. fiecare tip de acvariu. Eu am ales micro+macro+carbo , dar le alimentez cu pompe peristaltice separate - deci le pot controla cum am chef.

Treci direct la Ecco Pro 200. 300ml in plus la material filtrant conteaza mult. E dotat si cu un prefiltru la care poti renunta mai tirziu si pune unul seoarat - ca sa maresti cantitatea de material filtrant. Merita 200lei in plus.

Daca ai pozele salvate pe calculator le poti incarca direct aici. Doar sa le faci ceva mai mici, le dai resize la 1280x1024 din orice aplicatie. Daca le ai pe telefon le dai resize din aplicatia de pe mobilul tau si te loghezi pe site de pe mobil.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2024 15:29:03


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2112
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Online

Marea majoritate a plantelor consuma fara probleme NH4 - de fapt eu am ramas cu impresia ca prefera NH4 fata de NO2 si NO3. NH4 e toxic pt. animale.

Oricum recomandarea care o ai de la toata lumea este sa plantezi chiar inainte sa bagi apa in bazin - sau imediat dupa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

L-am plantat aseara (duminica) , deocamdat? o duc bine , o sa fac schimburi de apa o data pe zi . Probabil maine sau poimâine o sa iau decizia cu filtru si o sa dau comanda si de fertilizant .

Am pus un link unde poti vedea cum a iesit acvariul ( miar prinde bine niste sfaturi cum pot sa il fac mai frumos).
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2312
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Catalin099 wrote: L-am plantat aseara (duminica) , deocamdat? o duc bine , o sa fac schimburi de apa o data pe zi . Probabil maine sau poimâine o sa iau decizia cu filtru si o sa dau comanda si de fertilizant .

Am pus un link unde poti vedea cum a iesit acvariul ( miar prinde bine niste sfaturi cum pot sa il fac mai frumos).



Salutare!
Este bine pentru inceput, am vazut filmarea, cu toate ca am stat putin cu capul intors...este pusa filmarea invers.....vezi tu, data viitoare o faci putin mai lunga si filmezi landscape si tot asa o si pui pe youtube.

Pare ca este ok acvariul, si plantele par ok....mai vezi daca poti sa mai adaugi ceva moss pe lemne, in rest mie imi place.

Colegii de mai sus ti-au dat doar sfaturi bune. Asculta de ele.

Mergi pe filtrul Eheim daca tot vrei sa schimbi, si ia fertilizant Masterline, eu folosesc la acvariul de la birou (vezi mai jos filmare cu el) Masterline All in One Boost si Masterline Carbo (tre sa fie si la volum mai mic daca vrei).
https://www.nevertebrate.ro/set-fertilizanti-masterline-all-in-one-boostcarbo-2x1000ml-31425

Acvariul meu de la birou, Juwel Rio 180:

This message was edited 2 times. Last update was at 25/06/2024 12:39:22


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

Frumoase acvarii

Mersi de sfaturi. La moss nu prea merge bine , sa facut maro o parte din el . O sa imi vina si fertilizantul indata poate o sa isi revina .

Ma chinuie bomba co2. Am un Difuzor CO2 Twinstar acrylic mediu care nu stiu daca e blocat sau nu ( poate nu are presiune destula ) , se umfla sticla de zici ca bubuie si nici nu reuseste sa scoata o bula de co2. De vina ma gandesc ca poate e furtunul care e din silicon si se unfla si ala . O sa caut un furtunas ceva mai tare si o sa incerc . Daca nu imi iau un difuzer mai sl?bu? poate o merge.


Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2112
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Online

Trebuie sa lasi difuzorul 24 de ore in apa inainte de prima utilizare. Dar cred ca are nevoie de presiune mai mare. Chiar daca se umfla furtunul tot presiunea care e in sticla o ai si pe furtun. Mmmm, am trecut si eu prin cele 3 faze cu CO2 - bomba cu drojdie, bomba cu sare de lamaie si butelie. Singurul avantaj la primele e pretul. Daca am retinut bine esti de pe linga Suceava (deschide profilul tau si treci locatia) deci o sa ai probleme cu incarcatul buteliilor daca o sa vrei sa treci la butelie. Se poate utiliza si o butelie Sodastream care poate fi livrata si incarcata prin curier.

Monte Carlo are cam aceleasi cerinte ca si Walachii, deci e posibil sa nu ai succes cu el.

Mie mi se pare ca arata bine acvariul tau, dar mai asteapta parerile celor care se ocupa de aquascaping. Filmul e prea scurt si sa ai grija la pozitia in care filmezi. Mobilul il roteste automat in pozitia corecta, dar youtube il blocheaza in pozitia in care e (rotit la 90 de grade). Din motive de care nu imi dau seama nu pot sa vad filmul pe calculator, doar pe mobil. Cred ca ar trebui sa pui link-ul complet de pe youtube, nu cel scurtat.

Ai grija la timpul de iluminat. Aqualed de 15W e declarata ca avind 2200 lumeni. Ai neaparat nevoie si de o priza programabila.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/06/2024 05:38:26


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

Difuzorul a stat mai mult de 24 de ore in apa doar ca aveam o gaura la unul din furtune . Deocamdata folosesc un diy difuzor pentru ca era futrunasul prea mare si nu inchidea bine ( o rezolv si asta in o zi doua) .

Deocamdata monte carlo pare sa stationeze (sau nu vad eu bine) in timp ce Walachii pare ca a dat frunzulite noi deasupra (sunt un verde mai deschis si micute) .Cateva frunze la Lobelia cardinalis mini sunt negre si altele au puncte , in rest pare sa mearga bine .

Am priza programabila (prima achizitie ). E setata la 6 ore , 10 la 16, asa am citit ca ar trebui la inceput . Unde e acvariu e doar lumina difuza , intra printr-un geam mat ce este la vreo 4 m de acvariu.

O sa fac niste teste de apa astazi sa vad ce mai este .

Mersi din suflet Liv si alinuz pentru sfaturi! O sa fac un video mai frumusel din poze , ala care l-am pus e pus la short video cred ca de aia e invers
Catalin099
Junior member

Joined: 25/04/2024 20:41:07
Messages: 13
IP:
Online

Revin cu niste teste (28 iunie , vineri ) dupa 24h de la ultimul schimb de apa 40% ( folosesc teste JBL picatura )

Kh=11
Gh=5-6
Ph=6-6,5
Nh4=0,4
No2= este peste 1 merge spre culoarea rosie
No3=30

1.Merge bine sau nu ciclarea?
2.As putea folosi fertilizantul? (Masterline I II si Carbo)
3.Este prea mult 6 ore de lumina ?
4. Unde pot sa imi modific profilul am cautat peste tot dar nu dau de capat ( folosec telefonul )

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2024 00:08:06

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2112
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Online

1. Da. E considerata terminata cind nu mai este detectat NH4. Dureaza de cele mai multe ori 3-4 saptamini, daca nu faci ceva ce ar putea decicla acvariul (nu cred ca e cazul tau). Nu adaoga animale cit timp ciclarea nu e terminata. Pestii si crevetii sint foarte sensibili la amoniac.

2. Da. Fara probleme. Poti incepe fertilizarea din ziua in care ai plantat. Totusi plantele au nevoie de un timp de adaptare la conditiile de la tine, iar pina se adapteaza pune mai putin fertilizant - as merge la inceput pe 50% din valorile recomandate de producator. Foloseste o seringa de 5-10 cm cubi pt. dozare sau pompitele de dozare de la Masterline. Pune o poza de ansamblu cu acvariul ca sa vedem ce plante ai.

3. Nu. In timpul ciclarii e chiar recomandat sa reduci timpul.
Creste timpul cu cca. 1ora pe saptamina, dar sa nu depasesti 8-9 ore pe zi pina cind nu capeti destula experienta. Cu sau fara pauza - am vazut acvarii frumoase in ambele variante.

4. Pe mobil nu ai link-ul catre profil. Doar pe calculator apare "My Profile".

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com