[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neon cu ochii umflati  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1285
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

are ochii putin iesiti in orbita
in acvariu mi a murit recent un beta
posibila cauza cred
cand am dat de mancare tubii am aruncat cu tot cu apa rece din borcan
sau vre o boala?
ce sa fac cu ceonul?
sa il separ
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Pe unde o fi andreiard ???
are ochii putin iesiti in orbita

Cat de mult
in acvariu mi a murit recent un beta

beta cu un t sau cu 2 si cu minuscula sau majuscula si fara cratima
posibila cauza cred

ca ar putea fi "doua puncte"
cand am dat de mancare tubii am aruncat cu tot cu apa rece din borcan

Ce anume ai aruncat cu tot cu apa rece din borcan
sau vre o boala?

vre o sau vreo
ce sa fac cu ceonul?

Cu ceonul nu stiu ce sa faci ca c nu-i nici macar alaturata tastei n ...
sa il separ
In bucati mici...

Oameni buni... hai sa ne respectam pe noi insine si unii pe altii
La un post scris in asemenea graba se trage concluzia ca nici acvariului nu-i acorzi prea mare atentie.
Exoftalmia la pesti e in general semnul unei igiene deficitare a bazinului adica de natura abiotica (concentratie mare de nitriti si/sau un pH scazut-desi neonii suporta o plaja destul de mare a pH-ului). In lipsa altor detalii... mai poate fi dropsy (hidroptizie-la care Betta splendens sunt predispusi) sau chiar tuberculoza (Atentie! Se transmite la om si e mai "rea" decat cea umana). Adica de natura biotica. Revino cu detalii sau/si da-i un search dupa pop eyes, popped eyes si buldged eyes.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1285
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

scuze pentru greselile de ortografie.
nu se va mai repeta.
intradevar igiena acvariului lasa de dorit chiar imi pare rau.\
tin la pestii mei ,daca fac schimburi de apa saptamana asta de doua trei ori si curat suprafata substratului ,se rezolva problema?
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

In ceea ce priveste chestia cu "imi pare rau" te credem da' nu trebuie sa ne-o spui noua ci pestilor...
Vezi sa nu cazi in extrema cealalta si sa ii expui unui soc de pH...
Fa zilnic schimburi de apa de 10-15% din volumul acvariului musai cu apa statuta. Asta timp de 3-4 zile. Evident ca suprafata substratului trebui sa fie curatata... sincer, nici nu stiu cum ajunge sa se murdareasca ;) .
Problema pentru Betta s. nu se mai pune , pentru neon insa poate nu-i tarziu dar tot cu trebuie sa vorbesti sa puna o vorba buna.
Nu hrani in exces, nu neglija schimburile de apa, curata filtrul cu regularitate, nu suprapopula bazinul si problemele nu numai ca se vor rezolva dar nici nu vor mai aparea. Problema de acum se va rezolva insa numai daca nu e de natura biotica... adica daca nu e vreo infectie bacteriana... caz in care e nevoie de medicatie.

Later edit: Vad ca ai postat mult pe la schimburi, vanzari, cumparari si d'astea... hmm... si vezi ca si pe catelul meu (tot de aproape 2 ani) il cheama tot MAX.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

@betta pt primul raspuns si nu numai.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

wow tuberculoza la pesti???!!! asta e prima data cand aud asa ceva!

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aqva wrote:wow tuberculoza la pesti???!!! asta e prima data cand aud asa ceva!

Teoretic puteai sa te miri si in gind, iar practic sa pui mina sa citesti, ca sunt sigura ca mai sunt multe de care inca nu ai auzit. Postul tau nu are nici o legatura cu ce s-a scris mai sus.

Si uite cum din cauza unora ca tine se ajunge la inchiderea unui topic, fara ca cel care l-a deschis sa nu primeasca raspunsul pe care il asteapta, raminind cu ochii in soare. smilie
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1285
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

aproape s a vindecat
se retraga imflamatia ochilor

ms dl Betta ,chiar si pt ironia din raspunsuri
se vede ca site ul trebuie mai mult respectat.
as aprecia foarte mult daca imi recomandati un link despre nitriti in afara de cel de pe site.
[Yahoo!]
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

Google is your friend ;)

Aspru...
[Email]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1285
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

dap se gasesc multe linkuri
am citit cateva....dar ma gandisem ca mi poate recomanda un site cu discutii despre subiect mai dezvoltate si mai simple
daca nu
nu e nici o suparare
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Articolul de pe site privind Ciclul azotului este destul de dezvoltat si este scris as spune eu, f. bine de catre Lucian. Ca sa nu mai spun ca a fost una dintre primele mele lecturi de pe acest forum. Mai mult, primul meu post (sau al doilea ?) remarca o mica greseala de exprimare care schimba intelesul primei propozitii. Desi eram un incepator, prin modul in care am semnalat problema, prin exprimarea pe care am folosit-o, sesizarea facuta a fost luata in considerare de catre autor si acum in text apare ca Azotul este un element esential si nu elementul esential al tesuturilor animale si vegetale (care e carbonul).
Gata cu offtopicul...
Spuneam ca e destul de dezvoltat scopului acvaristic. Mai simplu nu cred ca are cum sa fie... dar daca sunt intrebari sau nelamuriri legate de ciclul azotului, si inca, legate de chimismul apei, cu siguranta ca se va gasi cineva sa raspunda la orice intrebare punctuala si bine pusa (Pentru ca la o problema bine pusa raspunsul e pe jumatate dat :!.
P.S. Si ca sa vedeti cat de carcotas sunt... parca la prima publicare numele familiei de bacterii Nitrosomonas, respectiv Nitrobacter era scris corect. Adica cu majuscule...
P.P.S. http://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Nitrosomonas Hmm... ca un lucru nou pe care l-am aflat: Bacteriei asteia nu-i place lumina (ca n-are nevoie de ea) si fiind autotrofa se poate spune ca-si scoate hrana din piatra seaca. Autotrof=Care este capabil sa transforme substantele anorganice în elemente organice necesare hranei.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrobacter
http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen_cycle - dar este vorba despre ciclul azotului in natura, cele referitoare la ciclul azotului in acvariu sunt identice dar parca prea simple, nefiind atat de dezvoltate ;)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com