[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect bazin mbuna + sump  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ionutz87bc
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2016 19:39:10
Messages: 18
Location: Bacau
IP:
Offline

Buna ziua,

Ma numesc Ionut, sunt din Bacau si mi-am redescoperit pasiunea pentru acvaristica.
Acum cateva luni am inceput sa ma gandesc serios sa imi fac un acvariu. Am mai avut in trecut un acvariu comun la care am renuntat dupa cativa ani din lipsa de timp.
Citind pe ici pe colo am ajuns aici la voi si am inceput sa planific acvariul (de ciclide africane mbuna) si evident un sump - si ma gandesc serios la schimb de apa la picatura.
Proiectul meu e pe un termen ceva mai lung... mai sunt cateva prioritati inainte de acvariu dar in acest timp ma pot documenta legat de constructie filtrare lumina etc. Probabil constructia propriu-zisa va incepe prin toamna daca totlul merge ok.

Deci, ma gandesc la un bazin (constructie proprie) cu urmatoarele dimensiuni: L = 130cm ; l = 60 cm; h = 50 cm; volum brut 390 litri din sticla float 10 mm fund dublu si o laterala mare si una mica din sticla ultraclear.
Prima intrebare, la aceste dimensiuni tebuie intaritoare longitudinale ( 4 buc? 2 buc? ce latime 5 cm e ok?)
Vreau si un sump cu dimensiunile : L= 80cm; l= 45cm; h= 40 cm; Nu o sa fac filtrare wet&dry (voi dormi in camera cu acvariul si e zgomotoasa) si pentru a reduce zgomotul ma gandesc sa il imbrac pe fund si 3 laterale in polistiren... nu stiu daca e ok sau nu, astept pareri critici. Am atasat o "schita" a sumpului. Apa va ajunge din acvariu in sump printr-un overflow intern de tip BeanAnimal (la care o sa am mare nevoie de ajutor pentru a-l construi si calcula debitele de apa). Ma gandesc la un decor 3d DIY doar pentru cutia de overflow ( nu stiu cum se vede cutia in bazin) spatele acvariului negru mat ( probabil silicon negru pe exterior)

Decor: nisip alb granulatie mica (pt mineri) si pietre de rau care urmeaza sa le caut dupa ce am bazinul lipit.
Acvariul si sumpul vor sta pe un stand din teava rectangulara (40x40x3 e ok?) imbracat in pal.

Iluminare: ma gandeam la niste benzi de led-uri (alb rece si 10000k ) prinse pe o bara de radiator din aluminiu care va incadrata in capac (diy din pal sau komatex).
Incalzire si racire.... aici am o problema, iarna temperatura in casa e cam de 20 - 22 grade iar vara ajunge si la 32 grade. Incalzitor de 250 - 300 w in sump e ok?
Racire 3 coolere in capac - racire prin evaporare, chiller nu imi permit. Sper sa faca fata si sa imi mentina temperatura undeva la 28 grade.

Ca si medii filtrante in sump ma gandeam la bureti pt filtrare mecanica si ca filtrare biologica siporax si matrix...(roca vulcanica?) Ce debit ar trebui sa aiba pompa de recirculare din sump? Eventual pt a avea un curent in acvariu si ca sa mai miste detritusul catre overflow box o pompa de valuri ( cati l/h ?)

Cam asta ar fi proiectul. Astept critici si pareri.
Multumesc,
Cu stima,
Ionut
[Thumb - Proiect Sump.jpg]

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pai, ar trebui sa pui si dimensiunile fiecarei camere din sump inainte sa-si dea cineva cu parerea.
Bazat doar pe proportiile din desen, pompa va ramane pe uscat.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

1. Nu iti fa probleme de zgomot , cel mai zgomotos lucru din acvariu e pompa , daca iei o pompa de calitate dispare si aspectul asta
2. Buretele care il vei pune dupa filtrarea biologica e cam degeaba , mai bine mai lasi spatiu ptr pompa sau material filtrant.
3. Nu stiu ce sa zic de perlon , mai bine pui 2 bureti cu densitati diferite



ionutz87bc
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2016 19:39:10
Messages: 18
Location: Bacau
IP:
Offline

Faye
Post 17/04/2016 17:40:48 Subject: Reroiect bazin mbuna + sump
Pai, ar trebui sa pui si dimensiunile fiecarei camere din sump inainte sa-si dea cineva cu parerea.
Bazat doar pe proportiile din desen, pompa va ramane pe uscat.


Nu am pus dimensiuni pentru ca nu le-am stabilit inca, e primul sump pe care il concep si sper sa ma lamureasca colegii de pe forum.

bulan77
Post 17/04/2016 18:29:22 Subject: Reroiect bazin mbuna + sump
1. Nu iti fa probleme de zgomot , cel mai zgomotos lucru din acvariu e pompa , daca iei o pompa de calitate dispare si aspectul asta
2. Buretele care il vei pune dupa filtrarea biologica e cam degeaba , mai bine mai lasi spatiu ptr pompa sau material filtrant.
3. Nu stiu ce sa zic de perlon , mai bine pui 2 bureti cu densitati diferite


In ce m-am documentat legat de sump-uri am mai vazut si cu burete inainte de pompa (nu stiu prea multe legat de asta - deci tot proiectul e supus la schimbare)
Legat de perlon am inteles ca e foarte bun la retinerea particulelor mici din apa, din ce am citit daca renunt la perlon trebuie un alt tip de filtru mecanic fin gen ciorap de nylon sau pasla si asta nu ma incanta pt ca trebuie inlocuitit destul de des sau spalati des.
Pompa ma gandeam la un eheim compact+ 3000, sper doar sa fie debitul suficient
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

ehaim 3000 e ok , eu zic ca mai bine ai filtrarea biologica de calitate si asa nu vei mai vedea nici o particula prin apa



lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

bulan77 wrote: eu zic ca mai bine ai filtrarea biologica de calitate si asa nu vei mai vedea nici o particula prin apa


Sigur ca asta e situatia ideala dar e foarte greu de obtinut intr-un bazin de cacaciosi (a se citi ciclide).

In sump se aduna mizerie in timp si un burete inaintea pompei ajuta ca aceasta mizerie sa nu fie intoarsa in bazin.
Si perlonul si ciorapul vor trebui schimbati destul de des, aproximativ 1 saptamana. De altfel si buretii trebuie spalati cam la acelasi interval.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2016 09:22:36

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

Hai sa o luam pe rand...

1) Alimentarea la picatura... daca poti, fa-o! O sa te-ajute mult.
- daca faci alimentarea cu apa "la picatura", atunci tre' sa ai in vedere inca o gaura, intr-unul din peretii din compartimentul pompei... pentru "scurgere"/"canalizare".
- acolo se leaga teava de canalizare... sunt deja proiecte facute asa, care functioneaza perfect.

2) Sumpul e in regula, ca proiect...
- ti-am facut o modificare, in ideea ca ultimii 2 pereti (cei intre care sta buretele ala) sa fie la aceeasi inaltime. Vezi nivelul cu "rosu".
- daca buretele ala (ultimul) se colmateaza, atunci apa trece pe deasupra si pompa nu ramane "pe gol".
- partea din mijloc, aia cu filtrarea biologica (matrix, etc) va fi deservita de apa care trece prin prefiltrarea initiala (perlon si burete).
- ti-am scos si peretele ala de-acolo, din partea dreapta a imaginii... nu are rost sa mai plimbi apa degeaba sus-jos.

- Apa vine de sus, trece prin perlon si burete... curge pe dedesubt si intra in compartimentul de filtrare biologica.
- Acolo o sa ai saculetii cu spartura de lava (la raioanele de masini de spalat si detergenti se gasesc saculeti de plasa - pentru lenjerie).
- Saculetii ii pui asa cum poti, unii peste ceilalti... cu cat ai mai mult material biologic, cu atat e mai bine.
- Apa trece mai departe, se filtreaza iar prin ultimul burete si ajunge la pompa... este urcata sus in acvariu.

- compartimentul pompei sa nu fie mai mic de 25 cm.
- o pompa extrem de fiabila este facuta de Eheim... partea proasta e ca nu-s mai mari de 5.000 l/h (nominal). Sus, in bazin, nu-ti ajung mai mult de 3.000 l/h.
- la volumul bazinului tau, ai putea sa mergi si pe solutia Eheim.
- o alta varianta e cea cu chinezariile de la Jebao (http://shop.acvariu.ro/14-pompe-recirculare)... nu sunt ele foarte fiabile (1-2 ani) dar sunt ieftine si-ti permiti sa ai, mereu, una de rezerva.
- eu am pompa de 9.000 l/h, da' merg cu ea la jumatate... ai controller cu trepte de debit, ai "timp de hranire", are luminite si leduri.

3) Standul de teava 40x40x3... e perfect!
- sa ii faci si 2 diagonale, pe spate.
- sa nu te complici cu picioare reglabile si suruburi si plm... daca podeaua nu e perfect plana, pui niste pene dedesubt si aia e.
- o diferenta de nivel cativa mm nu te deranjeaza cu nimic, nu te stresa degeaba.

4) Iluminare pe leduri... da! Si eu am la fel, banda luminoasa pusa pe radiator de aluminiu... racite cu ventilator.
- ventilatoare in capac, pentru racirea apei... DA!
- incalzirea apei... e suficient un incalzitor de 300W... tine cont ca si pompa de recirculare o sa-ti incalzeasca apa.
- pompa de valuri in bazin... asta tine de gusturi personale, ca sa mentii pestii in forma.
- NU te astepta la minuni, in ceea ce priveste faptul ca pompa aia o sa-ti mute detritusul de colo-colo... tot aspiratul e de baza, la curatenia saptamanala/lunara.

5) Mediile filtrante... matrixul e "tatal si mamal", daca-ti permiti costurile. Daca nu, mergi direct pe spartura de lava.
- ideea este sa umpli, cat poti de mult, compartimentul ala de filtrare biologica.
- eu am 20-25 de litri de spartura de lava, la un bazin de 2 metri... sistemul are cam 450-500 litri apa (efectiv).

6) Sistemul Bean Animal.
- daca nu stii cu ce sa mananca, citeste aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
- in mare, e vorba de 3 tevi... una care e mereu plina cu apa (full siphon), una care e inundata pe jumatate (open siphon) si una de rezerva.
- pentru o pompa de pana in 7-8.000 l/h e suficient sa faci instalatia din teava de 25.
- ti-as sugera o cutie de overflow externa, la unul din capetele acvariului... se poate masca elegant, cu PAL. NU iei din volumul util al acvariului.





[Thumb - Proiect Sump.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2016 10:31:05


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionutz87bc
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2016 19:39:10
Messages: 18
Location: Bacau
IP:
Offline

Salutare si multumesc de raspunsuri.

1) Alimentarea la picatura... daca poti, fa-o! O sa te-ajute mult.
- daca faci alimentarea cu apa "la picatura", atunci tre' sa ai in vedere inca o gaura, intr-unul din peretii din compartimentul pompei... pentru "scurgere"/"canalizare".
- acolo se leaga teava de canalizare... sunt deja proiecte facute asa, care functioneaza perfect.


Am in vedere schimbul de apa la picatura. Am inteles scurgerea e din camera pompei in sump da intrarea de apa unde vine? ( in acvariu - face clipoceala de apa? in sump?) Din cat am inteles gaura de scurgere trebuie sa o dau in functie de nivelul normal de apa din sump in timpul functionarii normale avand in vedere si cantitatea de apa proaspata pe care o introduc prin schimbul la picatura. Am dreptate sau pot da gaura unde vreau eu sa imi stabilesc nivelul indiferent de cantitatea de apa proaspata pe care o introduc sau debitul pompei?
Legat de pompa de recirculare da-mi un debit minim pe care trebuie sa il aiba pentru dimensiunile acvariului din proiect. Multumesc

2) Sumpul e in regula, ca proiect...
- ti-am facut o modificare, in ideea ca ultimii 2 pereti (cei intre care sta buretele ala) sa fie la aceeasi inaltime. Vezi nivelul cu "rosu".
- daca buretele ala (ultimul) se colmateaza, atunci apa trece pe deasupra si pompa nu ramane "pe gol".
- partea din mijloc, aia cu filtrarea biologica (matrix, etc) va fi deservita de apa care trece prin prefiltrarea initiala (perlon si burete).
- ti-am scos si peretele ala de-acolo, din partea dreapta a imaginii... nu are rost sa mai plimbi apa degeaba sus-jos.


Multumesc de modificari si informatii. Acum buretele de dupa filtrarea biologica (cel inante de pompa) il pun degeaba sau nu ( pe net am vazut multe sumpuri cu asa ceva, unii colegi au spus ca e degeaba ) nu stiu ce sa mai cred.
Legat de medii filtrante, stiu ca matrixul e bun tare dar si scump din pacate ( o sa incerc sa bag vreo 10 litri daca imi permite buzunarul) dar am o curiozitate multa lume pune siporax si in ultima vreme aud de roca vulcanica, pana la urma care e mai ok? (ok adica raport calitate filtrare /pret pe litru )

6) Sistemul Bean Animal.
- daca nu stii cu ce sa mananca, citeste aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
- in mare, e vorba de 3 tevi... una care e mereu plina cu apa (full siphon), una care e inundata pe jumatate (open siphon) si una de rezerva.
- pentru o pompa de pana in 7-8.000 l/h e suficient sa faci instalatia din teava de 25.
- ti-as sugera o cutie de overflow externa, la unul din capetele acvariului... se poate masca elegant, cu PAL. NU iei din volumul util al acvariului


Multumesc pentru link-ul cu functionarea BA ( eu il vazusem undeva pe net in engleza) am inteles pricipiul (mai greu cu calculele de debite - nu m-am izbit de mecanica fluidelor " la picatura" in viata de zi cu zi). Cutie de overflow externa adica cu gauri in o laterala a acvariului sau cu decupare laterala pana la nivelul apei - nu prea m-am uitat dupa overflow extern ? Din ce se confectioneaza pieptenele pt overflow? Cutia externa din plexi sau sticla?

Multumesc
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ionutz87bc wrote:Am in vedere schimbul de apa la picatura. Am inteles scurgerea e din camera pompei in sump da intrarea de apa unde vine? ( in acvariu - face clipoceala de apa? in sump?) Din cat am inteles gaura de scurgere trebuie sa o dau in functie de nivelul normal de apa din sump in timpul functionarii normale avand in vedere si cantitatea de apa proaspata pe care o introduc prin schimbul la picatura. Am dreptate sau pot da gaura unde vreau eu sa imi stabilesc nivelul indiferent de cantitatea de apa proaspata pe care o introduc sau debitul pompei?
Legat de pompa de recirculare da-mi un debit minim pe care trebuie sa il aiba pentru dimensiunile acvariului din proiect. Multumesc

- alimentarea cu apa o faci oriunde-ti vine tie la indemana... sus, in display, sau jos, in sump. Nu conteaza.
- nu prea face zgomot, deoarece apa "picura".
- gaura de scurgere se da in functie de nivelul normal de lucru in camera pompei... adica, imediat deasupra lui.
- singurul loc unde nivelul apei variaza este camera pompei... atat! In rest, in celelalte camere ale sumpului, nivelul e constant in functionarea normala.
- cand ti se evapora apa, doar acolo ai sa vezi diferenta (adica, in camera pompei).
- cand se opreste pompa (pana de curent), o cantitate de apa vine de sus si creste nivelul maxim din sump... tre' sa ai asta in vedere, atunci cand umpli sumpul.
- in mod traditional, se merge pe ideea ca debitul nominal al pompei = 10-15 x volumul de apa.
ionutz87bc wrote:Multumesc de modificari si informatii. Acum buretele de dupa filtrarea biologica (cel inante de pompa) il pun degeaba sau nu ( pe net am vazut multe sumpuri cu asa ceva, unii colegi au spus ca e degeaba ) nu stiu ce sa mai cred.
Legat de medii filtrante, stiu ca matrixul e bun tare dar si scump din pacate ( o sa incerc sa bag vreo 10 litri daca imi permite buzunarul) dar am o curiozitate multa lume pune siporax si in ultima vreme aud de roca vulcanica, pana la urma care e mai ok? (ok adica raport calitate filtrare /pret pe litru )

- buretele de dupa materialul biologic iti filtreaza detritusul provocat de activitatea bacteriilor... eu l-as lasa acolo.
- cel mai ok material, vorbind de raport calitate pret, este spartura de lava... ai spatiu mult acolo, e pacat sa nu-l umpli la maxim... si Siporaxul e foarte bun, si Matrixul la fel. Costurile dicteaza achizitia.
- cel mai ieftin material este piatra ponce... unii colegi s-au plans ca piatra aia se macina. Nu stiu, nu am folosit.
ionutz87bc wrote:Multumesc pentru link-ul cu functionarea BA ( eu il vazusem undeva pe net in engleza) am inteles pricipiul (mai greu cu calculele de debite - nu m-am izbit de mecanica fluidelor " la picatura" in viata de zi cu zi). Cutie de overflow externa adica cu gauri in o laterala a acvariului sau cu decupare laterala pana la nivelul apei - nu prea m-am uitat dupa overflow extern ? Din ce se confectioneaza pieptenele pt overflow? Cutia externa din plexi sau sticla?

Multumesc

- Cutia laterala presupune ca acvariul este construit cu o latura mai scurta... acolo montezi pieptanul, de plexiglas.
- Cutia externa e din sticla, la fel ca si acvariul.
- Uite, citeste topicul lui Dragos... e bazin de reef, da' constructia sistemului BA te intereseaza pe tine: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/17511.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vezi ca am dat eu un model de calcul al unui sump, inclusiv partea de alimentare cu apa la picatura http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/35253.page
Eu am pus in afara de alimentarea la picatura si un robinet flotor in sump pentru a compensa rapid apa care se pierde la oprirea pompei.
...si vorba lui Lenin: intrebati, intrebati, intrebati!


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
ionutz87bc
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2016 19:39:10
Messages: 18
Location: Bacau
IP:
Offline

Multumesc pentru informatiile furnizate!

Acum lasand deoparte calculele si tehnica am niste nelamuriri legate de pesti.....

1. Nu prea am auzit de boli pe la ciclide (tinute in conditii decente) sunt chiar atat de rezistente?

2. Sa zicem ca totul e ok, acvariul, sumpul, lumina si temperatura ( de temperatura mi-e frica deoarece astazi la ora 20:00 aveam 24 grade in casa... cam mult ). Pestii or sa raspunda chemarii de a se inmulti... nu vreau sa ii separ pt ca nu am ce face cu puii... daca las natura si pe Darwin sa isi faca treaba credeti ca o sa ma trezesc cu explozie de pestisori in plus la numaratoare? Si daca da, ce naiba fac cu ei? Eu am in proiect un acvariu de vreo 60-70 litri ca si carantina/spital/inchisoare in caz de urgenta... nu cred ca e o solutie sa mut puii acolo ca filtrare o sa fie, papa la fel si ei or sa creasca si eu nu o sa am unde sa ii pun.
Alt acvariu nu mai pup. Acvariu mai mare nu am loc. Comert cu ciclide .... nu stiu daca merge in bacau plus ca nu cred ca am timp...

De multa vreme ma macina intrebarile astea (chiar daca par stupide )

Multumesc din nou
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Sa ajungi tu acolo si apoi vezi ce alegeri faci ,nu te mai stresa cu intrebarile si treci la treaba .

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) Sunt niste pesti rezistenti... nu "de piatra", dar pe-aproape. Mai fac grish, se mai ranesc, mai agata cate-o ciuperca. Nimic complicat.
2) Rezista cativa pui, daca decorul e adecvat... nu te astepta la "explozie". Daca vrei pui, tre' sa scoti femelele separat si sa le "borasti" puii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

24 grade nu e cam mult, e numa bine. 22-26 e intervalul ideal.
ionutz87bc
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2016 19:39:10
Messages: 18
Location: Bacau
IP:
Offline

koala
Post 19/04/2016 07:42:27 Subject: Reroiect bazin mbuna + sump
1) Sunt niste pesti rezistenti... nu "de piatra", dar pe-aproape. Mai fac grish, se mai ranesc, mai agata cate-o ciuperca. Nimic complicat.
2) Rezista cativa pui, daca decorul e adecvat... nu te astepta la "explozie". Daca vrei pui, tre' sa scoti femelele separat si sa le "borasti" puii.


Ok am inteles legat de "rezistenta" pestilor. Legat de pui sincer daca or sa supravietuiasca doar cativa pui nu-i bai. Legat de decor, nu vreau sa le fac foarte multe locuri de ascuns sau pesteri, ca pe masura ce vor creste va iesi scandal pe teritorii asa ca o sa incerc sa le tin la minimum necesar (un pic de suprapopulare), eventual in caz de scandal "dau un reset" la teritorii reasezand decorul.

24 grade nu e cam mult, e numa bine. 22-26 e intervalul ideal.


Stiu ca e ok sa am temperatura asta in casa in mod normal... Dar, in luna aprilie la ora 20:00 aveam 24 grade in casa dupa aprox. o saptamana de soare. In iulie dupa cateva luni de soare mi-e teama sa nu fac ciorba de ciclide
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ionutz87bc wrote:Stiu ca e ok sa am temperatura asta in casa in mod normal... Dar, in luna aprilie la ora 20:00 aveam 24 grade in casa dupa aprox. o saptamana de soare. In iulie dupa cateva luni de soare mi-e teama sa nu fac ciorba de ciclide

Vezi de ce e bun schimbul la picatura - dai drumul la apa si se raceste... Mai pui si niste ventilatoare la suprafata apei si ajungi la 23-24 grade usor


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In lipsa schimbului la picatura, schimburi de apa mai dese si mai mari cu apa mai rece.
ionutz87bc
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2016 19:39:10
Messages: 18
Location: Bacau
IP:
Offline

Legat de constructia efectiva a bazinului.

Sa zicem ca fac overflow extern pe o laterala, cu cat sa fac laterala mai scurta? De unde gasesc pieptene pt overflow? 1 sau 2 piepteni intercalati gen interior exterior?
La dimensiunile acvariului (130x60x50h) sticla de 10 mm e recomandat sa ii pun si intarituri? (va fi cu fund dublu de 10mm )

Vreau sa lipesc baziunul cu Dow Corning 881 negru cam cat silicon imi trebuie pt bazin?
Vreau sa gasesc pe cineva din Bacau sa ma ajute ca nu am lipit niciodata, am tot cautat pe youtube tutoriale de lipit acvarii dar sincer nu stiu in ce sa mai am incredere si apelez la voi sa ma indrumati mai ales la cat spatiu sa las intre sticle, ce sa folosesc ca distantere pt spatiul mentionat anterior, cum lipesc fundul dublu? In principiu un tutorial complet de lipit un acvariu.


Va multumesc anticipat
lordgogoasa
Junior member

Joined: 29/12/2015 14:02:44
Messages: 38
Location: Bucuresti
IP:
Offline

-iti trebuie in jur de 4-5 tuburi de silicon pt bazin si sump
- pentru distantiere eu am folosi distantiere de gresie de 2mm ti le recomand(le pui pe pozitie si le lasi pana siliconul se intRESTE PUTIN(24 ORE) pe urma le scoti si incarci gaura cu silicon
- iti trebuie obligatoriu menghine de colt. se gasesc pe net forte ieftine (`10 ron fara transport)
cel mai bun tutorial pt lipit acvariu este cel al lui adi radu, eu dupa el am invatat sa lipesc acvarii si de atunci am facut 12 bucati din care 2 peste 500l

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ionutz87bc:

- daca faci pieptanul pe toata latimea geamului (deci, un geam mai scurt decat celalalt), atunci ia in calcul faptul ca apa o sa aiba o "curgere" de maxim 5 mm peste buza plasticului... adica, iti calculezi unde vrei sa ai nivelul apei in acvariu si de-acolo socotesti "in jos".
- daca alegi sa "decupezi" geamul (sa zic, pe o lungime de doar 40 cm), atunci inaltimea apei peste buza de la pieptan va oscila intre 5-10 mm (in functie de debitul pompei)... la fel, se pleaca cu socotelile de la nivelul dorit de apa in acvariu.
- pentru pieptan pe comanda, vorbeste cu userul Shubi... iti face cum vrei, de care vrei, la ce dimensiuni ai nevoie. De obicei, se foloseste un pieptan de grosime similara cu geamul care se lipeste cu silicon chiar pe muchia sticlei.
- eu as folosi intaritoare longitudinale, la cotele alea de bazin... ca sa dorm linistit.
- distantiere de 1-2 mm, 4-6 tuburi de silicon (aici depinde de mana "meseriasului")... se incepe cu lipirea celor 2 foi de fund, urmeaza o latura mare... o latura mica. Astepti o zi... cealalta latura mica si, la final, ultima latura mare. Intaritoarele se pun dupa 2 zile, ca sa lasi lipiturile acvariului sa se usuce nitel.
- dupa o saptamana poti sa-l cureti cu lama, de excesul de silicon.
- dupa 3 saptamani poti spune ca siliconul e uscat definitiv, asa ca abia atunci il dai la apa.

Aici ai niste schite + explicatii: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
Aici ai topicul de care vorbea colegu' dinainte: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/25254.page


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com