[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ph 9! ce e de facut?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
krs21
Junior member

Joined: 09/08/2012 11:55:23
Messages: 16
Location: ploiesti
IP:
Offline

salut , am o problema cu ph acvariului ,nu pot sa il scad sub 8-9 ,la robinet apa are ph tot la fel peste 8..
fac aditie de co2 (bomba) de cateva zile si inca nu se observa nici o schimbare,folosesc un test dedicat tetra.
acvariu de 126l , ceva plante easy, un hoplo si 6 tetrazona,schimb de apa saptamanal 20-25%,mai am un test 6in1 pe care ph imi arata intre 6-7

ce sfaturi imi puteti da ?cum as putea sa il scad cat de cat
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Nu ai cum sa il scazi daca ai duritate mare!
Masoara dh-ul.
Daca dh-ul este ridicat,ph-ul il scazi doar temporar!
Trebuie sa scazi si duritatea si ph-ul,ca sa ramana mici.
Se poate scadea cu apa de osmoza,sau apa de ploaie.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/10/2014 22:12:12

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@krs21 : nu cred ca e o valoare corecta iar scazut "sub 8-9" .... intre 9 si 8 este o distanta uriasa (pH-ul este logaritmic).

@AdrianMar: se poate scadea pH-ul chiar daca ai duritate mare. Am kH 17, am umblat la robinet sa cresc CO2. Rezultatul ? kH-ul a ramas constant iar pH-ul a scazut de la 7.6 la 7.2. Deci CO2 este una din modalitatile foarte bune de a scadea pH-ul. Se spune ca nu e bine de folosit nu daca ai kH mare, ci daca ai kH foarte mic - caci ai putea destabiliza pH-ul.

Insa apa osmozata sau apa de ploaie sunt metode bune de a scadea pH-ul, cum de asemenea este si turba (dar si turba este delicat de folosit, pentru ca trebuie monitorizat des pH-ul, il scade destul de repede).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

viulian wrote:@krs21 : nu cred ca e o valoare corecta iar scazut "sub 8-9" .... intre 9 si 8 este o distanta uriasa (pH-ul este logaritmic).

@AdrianMar: se poate scadea pH-ul chiar daca ai duritate mare. Am kH 17, am umblat la robinet sa cresc CO2. Rezultatul ? kH-ul a ramas constant iar pH-ul a scazut de la 7.6 la 7.2. Deci CO2 este una din modalitatile foarte bune de a scadea pH-ul. Se spune ca nu e bine de folosit nu daca ai kH mare, ci daca ai kH foarte mic - caci ai putea destabiliza pH-ul.

Insa apa osmozata sau apa de ploaie sunt metode bune de a scadea pH-ul, cum de asemenea este si turba (dar si turba este delicat de folosit, pentru ca trebuie monitorizat des pH-ul, il scade destul de repede).


Da,cine stie,dar daca ai DH-ul foarte mare,gen 20,ph-ul acum il scazi la 5,iar intr-o ora ajunge la 9 iar.
Eu am dh 20 si uneori ph-ul ajunge la 10,am facut un experiment cu carbon,insa scadea doar cateva minute,apoi crestea iar,pana la urmatoarea aditie de co2.
Mare grija cum spunea si Viulian la cantitate.
La un ph si kh mare,se baga putin c02,iar la un dh si kh mare se baga mai mult,este exact pe dos.
krs21
Junior member

Joined: 09/08/2012 11:55:23
Messages: 16
Location: ploiesti
IP:
Offline

cand spui DH te referi la GH ? pe testul 6in1 imi arata undeva spre 20 duritate,o sa cumpar un test pentru duritate si o sa va spun exact care e valoarea...
AdrianMar tu cum te descurci cu gh si ph asa mari ?
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

krs21 wrote:cand spui DH te referi la GH ? pe testul 6in1 imi arata undeva spre 20 duritate,o sa cumpar un test pentru duritate si o sa va spun exact care e valoarea...
AdrianMar tu cum te descurci cu gh si ph asa mari ?

Eu momentan folosesc tot teste 6 in 1, aveam gh peste 20, restul parametrilor erau ok.
Am acvariu de 54, respectiv 40 litri net, schimb saptamanal 10 litri de apa. De cca 3 luni completez cu apa de osmoza 7 litri combinata cu 3 de la robinet.
La ultimul test (testez o data pe saptamana, la o zi dupa schimbul de ap), gh era cam 7.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/10/2014 23:18:31

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

krs21 wrote:cand spui DH te referi la GH ? pe testul 6in1 imi arata undeva spre 20 duritate,o sa cumpar un test pentru duritate si o sa va spun exact care e valoarea...
AdrianMar tu cum te descurci cu gh si ph asa mari ?


Da,DH este unitate de masura germana,formula corecta este dgh,grade germane.
Sunt 3 sisteme:
german
englez si francez.
Dar se foloseste gradul german dgh.
Daca se duce la 20,pune apa de ploaie,ea il are mai scazut.
Faci un amestec intre apa ta si apa de ploaie,apoi pui in acvariu.
Mie mi-a scazut cu 5-6 grade,si am folosit raportul de 1 litru de apa de ploaie la 5 litri de apa normala.
Poti sa mai scazi duritatea si ph-ul folosind ca obiecte de decor lemnele,ele elibereaza tanini in apa,iar duritatea si ph-ul scade,la fel si kh-ul.

This message was edited 4 times. Last update was at 18/10/2014 23:37:06

krs21
Junior member

Joined: 09/08/2012 11:55:23
Messages: 16
Location: ploiesti
IP:
Offline

Si dupa ce se termina taninul din lemn ?
Ce pesti sau mai bine zis ce biotop se potriveste mai bine acestor valori ?
krs21
Junior member

Joined: 09/08/2012 11:55:23
Messages: 16
Location: ploiesti
IP:
Offline

Am omis ceva ,filtrul meu are un defect (jbl e901) in sensul ca nu ii mai pot modifica debitul ca incepe si curge drept urmare am o valuire puternica la suprafata ,as putea incerca sa las mai jos iesirea ,dar tinand cont ca si apa de la robinet are acelasi ph ...nu cred ca va scadea asa
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!
Nu stiam ca e901 poate sa isi reduca debitul dintr-un robinet sau ceva similar.
Insa daca vrei sa reduci presiunea pe teava de retur, vezi ca e901 vine in kit si cu un cap de retur dreptunghiular. Pe ala poti sa il montezi in capatul tevii cu gaurele si iti va scadea destul de mult valuirea.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2877
Location: Targu Mures
IP:
Offline

krs21 wrote:Si dupa ce se termina taninul din lemn ?
Ce pesti sau mai bine zis ce biotop se potriveste mai bine acestor valori ?

Normal africani, sau America Centrala, in Mexic in Yucatan in apropierea coastelor apa are valori ca in marile lacuri africane, torychtis meeki de exemplu e adaptat si traieste de la apa moale din interior pana in zona de coasta cu valori mari ale duritatii , normal depinde si de capacitatea bazinului tau in functie de asta sa alegi pestii

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2014 13:55:57

[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

krs21 wrote:Si dupa ce se termina taninul din lemn ?
Ce pesti sau mai bine zis ce biotop se potriveste mai bine acestor valori ?


Dap,cum zicea si ocean,africanii,dar iti trebuie un acvariu mai mare ).
Poti sa incerci sa tii doar vivipari si plante precum anubias si valisneria.
Viviparii stau bine si in apa dura,numai cu plantele nu stiu ce poti face,mai toate suporta duritate si ph mici.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

krs21 wrote:Si dupa ce se termina taninul din lemn ?
Ce pesti sau mai bine zis ce biotop se potriveste mai bine acestor valori ?


Taninul se termina greu,nu te teme,cat vei tine lemn in apa,ph-ul va fi afectat.
krs21
Junior member

Joined: 09/08/2012 11:55:23
Messages: 16
Location: ploiesti
IP:
Offline

Asa arata testul ,momentan am o buturuga de cires si ceva plante 3 tufe maricele de bacopa,niste moss pe buturgua o saggitaria si ceva rotala colorata.
Atat apa din bazin cat si cea de la robinet si cea care sta la declorinat cate o saptamana au aceleasi valori ...
Plantele intradevar cu aditie de co2 bomba si fertilizant diy cresc greu...si sunt palide
Tocmai plante vroiam sa cresc in bazin....

Ma gandesc la o varianta sa ma ajutati si voi ,in zona in care locuiesc primesc apa dintro sursa x..la cateva strazi mai incolo este o alta sursa de apa ,sa incerc un test acolo si daca am ph mic ,pot aduce apa saptamanal pentru schimb ? In timp se va mentine acel ph daca voi folosi numai apa de acolo pt schimb ?
 Filename image:6082 [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 833 Kbytes
 Downloaded:  614 time(s)

catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pozei ii lipseste terminatia .jpeg. Dupa ce am adaugat-o am putut sa o vad.
Nu cred ca ai testat corect. Nivelul apei ar trebui sa fie peste gradatia de 5 ml. Mai precis partea inferioara a suprafetei apei (meniscul inferior) sa fie exact pe gradatia de 5 ml.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

La mine nu a mers treaba cu vecinu',surpriza mare a fost cand am masurat toata duritatea de la apa din zona,pe o raza de 5 km,toate sursele erau idem cu a mea.Deci nu cred ca la vecini difera.Incearca sa iei apa dintr-un izvor de suprafata,el ar trebuii sa fie mai bun.
krs21
Junior member

Joined: 09/08/2012 11:55:23
Messages: 16
Location: ploiesti
IP:
Offline

Era inclinat testul deaia nu cade pe fix la 5.
Am verificat acum pe site la hidro si conform raportului pe luna iulie valorile in orasilul meu sunt incepand cu 7.03 pana la 7.9 cele de 7,9 sunt pe zona strazii mele,deci e clar ...
Daca la laborator a iesit 7.9 posibil ca nici testul asta sa nu fie foarte precis,asa ca ma situez undeva in jur de 8
Tot e mare pentru plante nu ?
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

krs21 wrote:Era inclinat testul deaia nu cade pe fix la 5.
Am verificat acum pe site la hidro si conform raportului pe luna iulie valorile in orasilul meu sunt incepand cu 7.03 pana la 7.9 cele de 7,9 sunt pe zona strazii mele,deci e clar ...
Daca la laborator a iesit 7.9 posibil ca nici testul asta sa nu fie foarte precis,asa ca ma situez undeva in jur de 8
Tot e mare pentru plante nu ?


Daca tie iti merg bine plantele este ok,dar in mod normal este cam maricel.
krs21
Junior member

Joined: 09/08/2012 11:55:23
Messages: 16
Location: ploiesti
IP:
Offline

Nu merg...sunt palide ..cresc f greu
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2877
Location: Targu Mures
IP:
Offline



Dap,cum zicea si ocean,africanii,dar iti trebuie un acvariu mai mare ).

Nu neaparat la africanii de rau (Africa de vest) gen pelvicachromis nu trebuie bazin prea mare avand in vedere ca au pana in 10 cm
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com