[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce specie de melci este?  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am 2 pui de melci in acvariu care au cochilia asemanatoare cu pomacea dar sunt de culoare maronie cu niste puncte mai deschise.Am mai observat ca au talpa ascutita la spate.
Daca imi puteti spune denumirea exacta , niste poze , informatii , atunci v-as fi recunoscator.
Eram curios cat de buni sunt pe post de mancatori de alge si ce sanse am sa-mi umple bazinul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic , sunt destul de mici si e cam greu de zis dar parca nu prea seamana , melcii mei au niste puncte albicioase pe cochilie.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Probabil ca este Physa marmorata, astia au cochilia punctata, sau "marmorata". Am si eu de astia, nu cresc mai mari de 5-6 mm, dar ai grija ca se pot reproduce foarte rapid si in scurt timp vei avea probleme cu ei.
Unii spun ca sunt buni consumatori de alge, altii spun ca ataca plantele. Eu am observat doar ca in conditii nefavorabile se inmultesc mult mai rapid: Tot timpul cand ii separam intr-un borcan produceau o gramada de melcisori, ajungand sa acopere peretii borcanului in cateva saptamani. In acvariu se reproduc sezonier, parca: uneori apar o multime de pui, alteori tind sa cred ca au disparut din acvariu.
Oricum, sunt niste melci frumosi, pacat ca sunt de dimensiuni mici, si nu au mare valoare ornamentala.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

sper sa scap de ei in urmatorii 20 ani , ca la rata lor de inmultire, ar trebuii ca toata ziua sa ma uit dupa ei si sa ii adun. si ca sa fie plin paharul, mai dau si cate o gaura, 2, 20 la plante, sau le roade de pe margine.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pe cei doi ii am intr-un acvariu cu pui de molly de 15 litri asa ca ii pot tine sub observatie.Multumesc pentru reply , cred k m-am lamurit.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
obi1
Member

Joined: 11/09/2004 13:18:13
Messages: 149
Location: Luxembourg
IP:
Offline

Sunt foarte apreciati de creveti acesti melci.Daca le spargi cochilia si le dai crevetilor ai un adevarat campionat :-)
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

obi1 wrote:Sunt foarte apreciati de creveti acesti melci.Daca le spargi cochilia si le dai crevetilor ai un adevarat campionat :-)


Buna idee! Diseara incerc si eu!

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com