[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu dupa 17 ani !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
abracadabrul
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2013 03:45:43
Messages: 12
Location: bucuresti/13sept
IP:
Offline

dragi mei as dori sa ma ajutati in problemele ce mi le ridic cu privire la acvariul ce vreau sa-l construiesc . as incerca un hand-made, iar dimensiunile ar fi 100 L, 50l, 60h . as vrea sa-l populez cu mai multe specii de pesti gen gupi, zebre, xipho, molly, carasi aurii, genul de pesti ce pot convietui impreuna. aici am nevoie de ajutor prima data, pentru ca mai apoi sa va cer ajutorul in tot ce inseamna utilarea lui si binenteles plantele.

cin' se scoala de dimineata, se uita la ailalti cum dorm .
[Email] [Yahoo!]
abracadabrul
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2013 03:45:43
Messages: 12
Location: bucuresti/13sept
IP:
Offline

multumesc anticipat !

cin' se scoala de dimineata, se uita la ailalti cum dorm .
[Email] [Yahoo!]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline



Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa cumperi acvariul gata facut de la cineva din zona.In Bucuresti gasesti usor un acvariu pe gustul tau la bani marunti si iesi mai ieftin decat daca cumperi sticla si silicon.
Mult succes !

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

- daca vrei sa-l faci tu, ai grija sa iei geam de 12 mm... fund dublu si ranforsari la buza superioara.
- din combinatia aia de pesti, scoate carasii... ei sunt pesti de apa rece, nu se potrivesc cu restul de specii enumerate...

In rest, mai vorbim cand te-apuci de treaba.
Succes!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un bun inceput ar fi sa studiezi mai multe topicuri/articole care trateaza subiectele de interes pentru tine. Un sumar al celor mai relevante le gasesti AICI. Gasesti si sfaturi despre compatibilitatea pestilor, cati pesti poti sa pui intr-un volum de apa, cum se construieste un acvariu, etc.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
abracadabrul
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2013 03:45:43
Messages: 12
Location: bucuresti/13sept
IP:
Offline

bun ! am gasit acvariul ! in proportie de 99% va fi 110L, 45l,65h . are capac si sitem de iluminat ...as dori sa stiu ce filtre ii pun, ce termometru, ce incalzitoare multumesc

cin' se scoala de dimineata, se uita la ailalti cum dorm .
[Email] [Yahoo!]
abracadabrul
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2013 03:45:43
Messages: 12
Location: bucuresti/13sept
IP:
Offline

haideti cu un pic de ajutor ce substrat, ce filtre ....ca sa ma apuc de achizitii

cin' se scoala de dimineata, se uita la ailalti cum dorm .
[Email] [Yahoo!]
abracadabrul
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2013 03:45:43
Messages: 12
Location: bucuresti/13sept
IP:
Offline

revin cu informatii de ultima ora m-am hotarat si acvariul va fi un hand-made de 1200x550x550mm cu geam de 12mm. asta inseamna undeva pe la 460 kg sticla+apa, probabil va ajunge in jurul la 500kg.
intrebarea mea este : fac stand din cadru metalic sau din pal ? nu gasesc niciun topic vis-a-vis de chestia asta si nici macar un calculator de rezistenta .
multumesc anticipat pentru ajutor ! andy

cin' se scoala de dimineata, se uita la ailalti cum dorm .
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel mai sigur este sa faci un cadru metalic pe care sa-l imbraci in PAL. Eu am un suport facut numai din PAL si cu toate ca are toti peretii dublati, PAL-ul a "lucrat" in timp.
Mai cauta ca sunt descrieri detaliate cu proiecte care au inclusiv descrierea executarii suportului...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Salut, parerea mea este sa faci standul din metal, pt mai multa siguranta.
Substratul - este in functie de ce vrei sa cresti in acvariu, am vazut pestii , pt ei poti sa folosesti orice substrat iti place, dar daca vrei sa cresti plante se schimba problema.
Filtru - un filtru extern este cel mai recomandat, depinde si de buget.
Incalzitor - eu folosesc un incalzitor de la JBL si sunt f multumit de el.
Termometru - aici ai mai multe variante, de la cele pe care le lipesti pe geam, la cele care au ventuza si le bagi in acvariu, eu as merge pe cel cu ventuza pt ca mi se par mai bune.
abracadabrul
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2013 03:45:43
Messages: 12
Location: bucuresti/13sept
IP:
Offline

ok. stand'ul va fi din metal . oricum pentru toate celelalte utilitati ale acvariului m-am hotarat sa merg numai pe JBL. acvariul il vreau plantat, dar nu plin, as putea spune semi-plantat (daca exista termenul asta ) )

cin' se scoala de dimineata, se uita la ailalti cum dorm .
[Email] [Yahoo!]
Zen Aquascape
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2013 19:47:33
Messages: 19
IP:
Offline

Salut,

Daca crezi ca este interesant pt tine, poti incerca un acvariu Zen sau Feng Shui. Se spune ca ar ajuta energiile pozitive din locuinta ta. Orientat spre est, tinand cont de niste principii poate iesi ceva frumos. E doar o idee. Orice ai alege iti doresc succes.

Cateva link-uri:


http://www.aquariumdesigngroup.com/data/photos/10_1aquarium_goldfish_fishtank.jpg
http://www.aquaec.net/wp-content/uploads/2012/09/planted_tank.jpg
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=WwgHk7PU0eA
http://www.youtube.com/watch?v=9zi-Wn5nKi8&feature=player_detailpage

In topicul meu am scris mai multe despre Feng SHui in acvariu. Daca te pot ajuta cu ceva link-uri, cu placere.

Spor.
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

abracadabrul wrote:ok. stand'ul va fi din metal ...

cred ca din metal este cel mai bine, doar ca ai nevoie de un sudor bun si cu rabdare
trebuie facut la mare precizie, in final, deasupra tb. sa ai o planeitate cat mai buna, perfecta, indiferent de curburile sau inclinatiile podelei/planseului
mai ziceai ceva de plante, sa stii ca plantele sunt mai pretentioase decat pestii, alte plante decat cele din categoria "easy" (cele tip velisneria, elodeea densa etc.) presupun mult mai multa preocupare (tb. mult studiu - adica nu te baga la plante pretentioase mai devreme de 1-2 ani de acvaristica)
iar plantele "easy" au o problema: crestere prea rapida, in fiecare luna tb. sa te ocupi de "defrisat"

daca nu ai finalizat deja suportul, sa ai in vedere si accesoriile exterioare acvariuului, cum ar fi: filtrul extern, sursa de CO2, fire electrice, stechere, furturile pentru scurgere si alimentare - in cazul in care vrei schimb automat de apa, si altele, pe care sa le poti include, pe cat posibil si pentru estetica ansamblului in acest suport
ar tb. sa vezi, la fata locului, un bazin de tipul celui pe care-l doresti

tot la suport, este bine de evitat palul, nu prea este indicat pentru zonele expuse la apa, il poti imbraca cu scandura de dusumea, iar daca vrei sa-l asortezi cu mobila, il poti colanta in culoarea si modelul mobilei din incapere

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2013 00:24:13


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bogdan_Musat wrote:tot la suport, este bine de evitat palul, nu prea este indicat pentru zonele expuse la apa, il poti imbraca cu scandura de dusumea, iar daca vrei sa-l asortezi cu mobila, il poti colanta in culoarea si modelul mobilei din incapere

Aici nu sunt de acord cu Bogdan. Daca vei utiliza PAL cantuit cu ABS de 2mm nu vei avea nicio problema. La suport nu exista "zone expuse la apa" direct.
Plantele si pestii sunt ca si copii = trebuie sa sti cum sa-i iei. Nu exista lucruri grele sau usoare, cum nu exista bancuri noi sau vechi ci doar le sti sau nu... fara sa te apuci sa inveti nu ai cum sa sti, fara sa le ai nu inveti... In acvaristica doar cei grabiti au spus ca acvariile plantate sunt mai grele :eekdar tot ei au si esecuri cu pestii si sunt abonatii lunari ai magazinelor pentru a completa stocul de pesti )
Vezi ca inaltimea de 60cm poate sa-ti creeze probleme la plante (avand coloana de apa mare iti trebuie automat si o iluminare puternica)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Aici nu sunt de acord cu Bogdan. Daca vei utiliza PAL cantuit cu ABS de 2mm nu vei avea nicio problema. La suport nu exista "zone expuse la apa" direct

Eu am vorbit strict din experienta mea si, ori ca sunt mai neindemanatic, ori ca nu m-am invrednicit sa-mi montez un sistem de schimb de apa automat, am dese incidente cu apa, ori cade furtunul cu care trag apa pentru schimb, uneori m-am impiedicat de galeata sau altele, bine PAL-ul inca nu s-a umflat, ca de fiecare data am avut grija, ca dupa aceste incidente, sa sterg apa repede.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mentionat ca PAL-ul trebuie sa fie cantuit cu ABS si cel mai bine tine ABS-ul de 2mm (mai exista si cantuire cu ABS de 0.4mm). Daca se cantuieste cu banda la cald poate exista pericolul de a se umfla...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com