[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
SFATURI pentru lumina substrat fertilizant co2 etc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din cate stiu CO2-ul e coroziv si s-ar putea sa nu faca prea bine garniturilor/plasticului (din filtru).
Plus ca e posibil sa se adune in canistra si unu la mana, sa bazaie atunci cand ajunge la rotor si e scos si doi la mana, daca se aduna prea mult sa ajunga intr-un final ca rotorul sa se invarta in gol.

Posibil sa ma insel, insa eu n-as incerca.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

narcis wrote:Daca vei combina cele 2 metode, nu vei avea nevoie de bioballs sau altceva, folosesti doar un burete de porozitate mare si gata Ca sa fiu mai explicit, in capacul de la reactor, dupa robinet, pe partea interioara montezi un difuzor de co2, sau mai simplu(am vazut ca se practica) o bucata de lemn de tei, astfel in reactor vor intra doar bule mici care vor fi dizolvate de fluxul de apa. Simplu si eficace.


Nu e o idee rea, aia cu teiul sau ceva sa marunteasca bulele dar cred ca va afecta debitul de CO2 cand o sa vrei mai mult de 2-3 bule. Varianta cu filtrul cu bioballs mi se pare cea mai buna, deoarece bilele "sfarama" bulele de gaz iar apa le tine pe loc pana se dizolva.

Ca idee, reactorul meu e un filtru de 10 inci in care am bagat un cartus pentru astfel de filtre in care initial era carbon activ, asta pentru ca era mai ieftin. Cartusul se desface, se scoate carbonul activ si se umple cu bioballs. Se monteaza in filtru si asta e tot.

CO2-ul il bag printr-un T pus inainte de acest filtru. T-ul e luat de la reef.ro. Sensul apei este invers de cum este marcat pe filtru. Apa intra prin centru in cartus odata cu CO2-ul. Gazul are tendinta sa se duca in sus si e amestecat cu apa care-l impinge in jos prin bile.

Mie incepe sa-mi scuipe gaz pe spraybar abia cand nu mai pot face deosebirea intre bule in numarator.
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

revin cu o intrebare!

Am pus o fir din acvariu pe impamantarea prizei, dar nu a fost suficient, asa ca am pus pe traseul apei din acvariu in filtru un borcan de plastic la care am folosit o presetupa.
Toul a fost in regula cu citirea ph-ului, dar borcanul a cedat si curge(fiind de o slaba calitate)

Intrebarea este: Pot pune sonda in reactorul de co2(in partea de sub burete, unde nu ajung bulele(deci doar co2 dizolvat)), daca aceasta vine prin presetupa, dar este pozitionata cu capul in jos?
Este o sonda de sticla, nereincarcabila.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com