[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Heros Severus  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt un fost acvarist care a facut o pauza de cativa ani buni in domeniu si acum ar dori sa reia activitatea legata de acest hobby.
Ma numesc Severin C. si locuiesc in Bucuresti.

Pentru inceput as vrea sa realizez un acvariu care sa aiba ca personaje principale cateva exeplare de Heros Severus (Cichlsoma Severum).
Doresc sa le multumesc in avans tuturor celor care imi vor oferi ajutor, sfaturi sau indrumari in acest sens.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/12/2012 10:11:05


Festina lente !
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut si bine ai revenit!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2012 16:32:13


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut si te asteptam cu detalii.
[ICQ]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

salut si bine ai venit!!
[ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragi colegi [de forum] va multumesc pentru urarile de bun'venit si va doresc apa limpede'n acvarii !

Festina lente !
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

bine ai (re)venit. Tu Severus ei Severum. Sa inteleg ca exista o stransa legatura intre voi de vrei sa incepi cu ei? Bafta!

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Nica
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/10/2012 23:49:20
Messages: 29
Location: Constanta
IP:
Offline

bun venit si ape limpezi

www.csrou.tk
[WWW] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@scorpionul
Buna Bogdan si iti multumesc pentru comentariu.
Ma bucur sa intalnesc oameni interesati de acvaristica, care au si simtul umorului.
Partea proasta este ca nu stiu cat umor o sa aiba sotia mea cand o sa afle ca imi doresc un acvariu de peste 300 litri. Daca nu ajungem la o concluzie comuna s-ar putea sa mai aman un pic acest proiect.
[Partea proasta cu sub-familia Heros (Severum, Efasciatus, Rotkeil etc) este ca trebuie sa cresti mai multi pesti de mici ca sa ai mai multe sanse sa se formeze o pereche de reproducatori, altfel te uiti la ei ... degeaba. Sunt foarte mofturiosi in alegerea unui partener - deci avem inca ceva in comun. Eu am avut noroc ... dar in ce-i priveste nu as lua numai doi si sa merg numai pe noroc.]

@nica
Multumesc.

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bun venit!

- severumii sunt pesti frumosi, am crescut asa ceva si am avut multe satisfactii de pe urma lor.
- am vazut niste exemplare (tineret) foarte frumoase, varietatea pe galben, la magazinul Reef (Pantelimon).
- nici eu nu recomand sa pleci la drum cu doar 2 exemplare... as lua 4-5 bucati, urmand sa astept "sa se-aleaga" o pereche.
- bazin cat de mare iti permite spatiul/nevasta/ buzunarul... pietre, lemne, plante de suprafata...


Spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@koala
Multumesc pentru sfaturi.

1. Am fost aseara la Reef (Pantelimon) dar nu mai aveau severumi. Oricum, cei de la Reef au fost foarte amabili si cred ca o sa colaboram bine pe viitor.
2. Ai reust sa reproduci severumi ?

Iti doresc ape limpezi in acvarii !

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, am reusit sa scot pui de la perechea pe care o aveam (anii '80, erau varietatea clasica, maron-verzui)... nu sunt dificili din niciun punct de vedere.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Clarificare:

Pesti numiti popular Severum (Red spoted Severum, Gold Severum si Rotkeil Severum) si pesti care provin din familia denumita stiintific Heros Severus, sunt diferiti intre ei.
Practic toate variantele de Severum care se intalnesc in acvarii fac parte din specia Heros Efasciatus, in timp ce specia Heros Severus se intalneste foarte rar (sau deloc) in acvariile crescatorilor de pesti.
Speciile H. Efasciatus si H. Severus sunt foarte asemanatoare din punct de vedere morfologic si fiziologic, dar difera din punct de vedere al comportamentului din perioada de reproducere. Astfe, specia E. Efasciatus isi depune icrele pe substrat (ex o piatra plata), in timp ce speia H. Severus este de tip mouthbreeder (adica femela pastreaza icrele in gura pe periada incubarii).
Am facut aceasta clarificare pentru a nu induce in eroare colegii de pe forum care sunt interesati de aceaste specii.

Festina lente !
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Salut si bun venit!

Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In anii '80, inainte ca astia sa inceapa sa modifice zilnic denumirile pestilor , lucrurile erau mult mai simple:

- Cichlasoma nigrofasciatum
- Cichlasoma biocellatum
- Cichlasoma severum
- Cichlasoma meeki, etc., etc., etc.

Stia omul ce creste in acvariu... ba mai mult, putea sa spuna si musafirilor cum 'reaku se numeste "pestele ala frumos, cu solzii albastri" .


Revenind la "severum", lucrurile stau cum spune Severus (ce joc de cuvinte mi-a reusit ):

- sunt specii care depun icrele pe substrat (marea majoritate a varietatilor de "severum"): Cichlasoma efasciatus, C. notatus, C. appendiculatus, etc.
- exista o specie cu incubatie bucala (ca "africanii"): Cichlasoma severus.
- din amintirile mele destul de vagi, varietatea cu "icre-n gura" e nativa undeva prin Venezuela.
- restul "severumilor" sunt pesti care depun icrele pe substrat iar provenienta lor e foarte diversa (Manaus, Rio Negro, Amazon, apele din Peru, Guyana.
- morfologic, seamana intre ele foarte bine (vorbim aici de varietatile salbatice, nu de "hibrizii" aparuti ulterior prin selectii incrucisate).

Eu, personal, nu am vazut pana acum niciun exemplar din specia cu "incubatie bucala".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Ce filtru ai de gand sa folosesti? Ma intereseaza, ca eu testez un sump cu 2 pompe (http://www.happypets.ro/jbl-proflow-u750-pi-2185.html ) turba ca mediu de filrtare . Incerc sa gasesc o doza sa faca apa sa para cat mai natural.
Ce lumina o sa folosesti?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2012 13:38:14


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ koala
Eheeee ... ce vremuri ... acvarii din cornier, fara CO2, fara fertilizanti si fara neoane super-speciale.
(Eu aveam si neoane si becuri cu incandescenta si eram considerat jmecher ca-mi mergeu plantele bine).
Ce tineri si ce frumosi eram noi ...

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:... Ce tineri si ce frumosi eram noi ...
Eu sunt si-acu' ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tehrez
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 02:02:27
Messages: 146
Location: Bucuresti - Romana
IP:
Offline

Acvariu din cornier aveam si eu prin '98-'99, lipit cu chit special, apoi am trecut pe "silicoane", cu proiecte gen acvariu in carcasa de TV de lemn... fish channel all day... Chiar ca... ce vremuri...

Sa auzim numai de bine!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ Georg

Intentionez sa folosesc un acvariu Juwel Rio 180 care vine dotat cu un filtru intern Bioflow 3.0. Deoarece nu reusesc sa scap de el (de filtru), o sa il las acolo o vreme.
Suplimentar, intentionez sa adaug un filtru extern JBL CristalProfi GL e901 sau e1501 pentru ca estimez ca pe masura ce vor creste pestii, incarcatura biologica va despasi cu muuuult nivelul la care ar face fata acvariul asa cum este. Mediile de filtrare originale o sa le schimb cu timpul cu medii pt filtrare biologica, iar filtrarea mecanica o sa ramana la minimum.

Lumina o sa o las pe cea cu care vine acvariul (neoane 2 x 45 W). Daca va fi absolut necesar pot sa suplimentez lumina cu benzi cu LED-uri, fixate pe interiorul capacului de la acvariu cu banda dublu adeziva (si asigurate cu cateva suruburi discrete ). [La ora actuala exista benzi cu LED-uri pe toate gusturile si necesitatile si pot sa le montez fara sa modific capacul de la acvariu].

Nu intentionez sa folosesc turba pt filtrare si nu ma prea intereseaza aspectul apei, ci calitatea ei deoarece "astia este pesti destul de pretentiosi dom'le". (de aceea am prevazut in buget si un filtru extern bun, ales in urma sfaturilor primite de la colegii de forum ).

Pe scurt, cam acesta ar fi viitorul hardware. Gata - ti-am spus tot.

Festina lente !
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Filtrul acela bioflow il scoti lejer cu un cutit sau un cutter eu cel putin asa lam dat jos.
Un filtru extern eu zic ca un e901 e suficient mi se pare ca un e1501 sa fie cam mare si o sa iti faca
curenti prea mari sau il reglezi la debit nu cred ca e bai
Iar ca neoane vezi ca sigur iti va veni cu 2 neoane Juwel High Light Day si o sa ai o lumina alba intensa.
Eu am renuntat la ele ca se vedea urat in acvariu si plantele nu o prea duceau bine, si am trecut pe gama
de neoane de al JBL care sunt foarte bune. Eu iti zic din ce am vazut la acvariul meu un Rio 240 care il am deja de
arox 2 luni sa zic. Mai multe detalii poti sa vezi in postul din semnatura.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com