[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu deciclat???  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Bugsy05
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2012 11:34:54
Messages: 25
Location: Spain
IP:
Offline

Va salut...am si eu o problema.am acvariu de 180 L aprox cu 2 filtre interne,termoincalzitor,etc.In acvariu sunt 12 pestisori:2 molly,1 molly balon,1 betta,2 gourami,1 peste rechin albicios,1 ancitrus,1 cory,2 platy,1 mancator de alge.Acvariul functioneaza de aprox 5 saptamani.In prima saptamana dupa ce am pus apa in acvariu,avea un miros ingrozitor,a apa statuta.Dupa 2 saptamani mirosul a disparut de la sine si nu am mai avut probleme.A treia saptamana au inceput sa creasca considerabil NO2 si NO3.A patra saptamana dupa cateva schimburi de apa(aprox 30-40L),NO3 a scazut la 10 si NO2 la 0.A cincia saptamana apa a inceput sa miroase iar ca in prima sapataman.Valorile apei sunt bune dar apa miroase din nou.Azi am schimbat aprox 25-30L de apa,am spalat buretii din filtre cu apa din acvariu.in filtru am si material biologic(bile de ceramica) pe care le-am lasat acolo,nu le-am schimbat si nici nu stiu daca trebe schimbate si la cat timp!Sa fie mirosul apei normal?Tine de ciclarea apei?Am facut bine ca am schimbat apa si am spalat buretii?Se poate ca acvariul sa se fii deciclat asa dintr-o data?Astept raspunsuri si critici daca am gresit cu ceva!
Multumesc
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Cam ce debite au cele doua filtre interne? Plante ai? Daca da, cu ce fertilizezi? Ce substrat/decor ai? O poza cu acvariul sa vedem cum arata apa?

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Bugsy05
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2012 11:34:54
Messages: 25
Location: Spain
IP:
Offline

nu stiu ce debite au filtrele,plante nu am,substratul e format din quartz dupa care pietris si 3-4 pietre de decor.Pietrele sunt ok!Apa nu arata nicicum,nu are nici o culoare,e ok...doar ca miroase
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Un motiv ar putea fi filtrele in cazul in care acestea sunt subdimensionate fata de volumul acvariului si nu fac fata sa filtreze suficient apa. Un alt motiv ar putea fi modul de aerare a apei (mai exact de neaerare a ei). Un alt motiv ar putea fi circulatia defectuoasa a apei astfel ca se acumuleaza mizeriile pestilor undeva si nu ajung la absorbtia filtrelor.... Incearca sa le elimini pe rand.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Bugsy05
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2012 11:34:54
Messages: 25
Location: Spain
IP:
Offline

Eu am scris toata istoria aia doar pt a va da seama ca situatia e exact la fel ca in prima saptamana!Filtrele sunt suficiente pt 180L...sunt doua filtre Hydor Crystal asa ca filtrele sunt bune si filtreaza destul de bine!Aici e vorba despre altceva si cred ca gresesti...eu am impresia ca e deciclat,si nu inteleg de ce...

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2012 19:04:47

[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

Din ce scrii tu acolo, nu cred ca este deciclat.Altele sunt problemele acolo, parerea mea. Nu stiu cum arata filtrele acelea, ar fi bine daca nu ar bate lumina directa pe bureti, material filtrant, vata de perlon sau ce ai tu acolo, ori ai ceva care face ca apa sa miroasa. Schimbul de apa fa-l si tu mai mare, macar 30% saptamanal, asta inseamna circa 60 litrii minim, insa eu l-as face mai mare, schimbul de 25-30 litrii este fix pix, daca ma intelegi, adica nimic.
Posibil sa nu se fi ciclat acvariul tau inca, nu imi dau seama, nu stiu cand ai spalat buretii. Pana la ciclare, este bine sa nu speli buretii, sa nu faci schimburi de apa, sa nu umblii la substrat...etc, asta in varianta in care l-ai ciclat fara pesti. Daca ai bagat si pesti, asta inseamna si ceva schimburi de apa, sa tii chimia sub control, insa nu tre umblat la filtre.
[ICQ]
Bugsy05
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2012 11:34:54
Messages: 25
Location: Spain
IP:
Offline

Pana acum nu am spalat buretii niciodata.Azi cand am scos buretii(dupa 5 saptamani)si i-am spalat erau extrem de murdari.O gramada de mizerie a ramas in apa.Ar mai putea fii o chestie...Eu am fost plecat vreo saptamana in vacanta si mancare la pestisori a dat mama mea...i-am explicat cum sa dea dar probabil a pus mai mult.Nu stiu ce sa zic.Pestii sunt ok,nu vad sa aibe probleme...
P.S.Inca ceva...cum as putea sa imi dau seama daca acvariul este ciclat???testul 6 in 1 de la Tetra imi da urmatoarele:
NO3-25
NO2-0
GH-16ºD(umpic dura apa)
KH-6-10ºD aprox
pH-7.6
Cl2-0

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2012 19:28:18

[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

..........................
Acum vii de acasa). Normal, mancare nemancata, se strica in apa, apa se strica si ea. Cam asa stau lucrurile. Schimba mai multa apa, fa curatenie in nisip, daca e granulatia mare e nasol. Ai grija ca mare parte din bacteriile care tie iti trebuiesc, stau in sustrat, asa ca nu curata o suprafata mai mare de 30% din substrat la saptamana, asta pentru inceput.
[ICQ]
Bugsy05
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2012 11:34:54
Messages: 25
Location: Spain
IP:
Offline

Substratul nu l-am curatat niciodata in 5 saptamani...ar trebui?nu am vrut sa deranjez ceva p acolo...
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

De cand ai pestii? Substratul se curata la fiecare schimb saptamanal de apa.
[ICQ]
Bugsy05
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2012 11:34:54
Messages: 25
Location: Spain
IP:
Offline

Pestii i am de 3 saptamani...acvariul s-a cam ciclat cu pestii inauntru..dar inainte sa i bag am folosit niste fiole cu bacterii.pestii sunt bine...doar un scalar a murit in astea 5 sapt. si asta din cauza mea.In rest nu am avut probleme.O sa cumpar un furtun dinala aspirator sa pot curata substratul...
[WWW]
Bugsy05
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2012 11:34:54
Messages: 25
Location: Spain
IP:
Offline

Apa nu mai miroase...O chestie interesanta,filtrele mele au doua viteze.Cineva m-a sfatuit sa le dau incet ca deranjeaza pestii,dar mie mi se pare ca pe slow parca e prea prea slowIeri le-am dat inapoi pe fast si apa nu mai miroase deloc!Oare chiar deranjeaza pestii?Am sa fac un video dar mie nu mi se pare ca dau asa tare incat sa deranjeze pestii.
[WWW]
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca inceparet iti pot spune ca am avut si eu problema cu viteza, la inceput si eu il tinam pe minim dar eu din cauza zgomotului - ulterior l-am dat la maxim tot din cauza mizeriei care se aduna - Ideea e sa le crezii la pesti si spatii in care sa se odihneasca unde sa fie calma apa si nu ai probleme. De exemplu la mine filtrul e indreptat spre suprata, spre fund fiind mai calm - acolo se odihnesc pestii.
Ce-ti spun eu e ce am observat eu nu e stiinta - poate te mai sfatuieste alcineva
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com