[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Evaporarea apei din acvariu .. o problema sau nu ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare

Ca de obicei vin cu intrebari stupide pentru mine dar daca nu le aflu raspunsurile aici ..in alta parte nu vad unde.

Detin un acvariu de 30l si zilnic constat ca nivelul apei scade cu aproximativ 2-3 mm pe masurate dupa nivelul (mineralelor sau ce se deupun pe sticla acvariului) si dupa gradatiile termometrului.
Acvariu este filtrat cu un filtru Hang On ( Ocean Free ) cu 2 x 3 compartimente de filtrare (Burete, Perlon, si JBL micro Mec)
Filtrul functioneaza non stop
Pentru un 3 mm pe zi , la 7 zile aporximativ 1,8 Litri de apa se evapora.

Acum intrbarile:

Completez la catva zile cu apa sau nu ? (ma dispera sa scada nivelul apei prea mult deoarece apa din hang on va veni in picaj in apa si imi terorizeaza pestisorii, imi indoaie plantele).
Este normala o asemenea pierdere zilnica de apa ?

Multumesc
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!

E normal si la acvariul tau nici nu e ingrijorator

Daca vrei poti sa ii pui un capac din plexiglass peste, dar trebuie sa ai grija cum iti afecteaza lumina.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nici eu nu sunt fan filtre HOB:

a) agitatia apei accelereaza evaporarea
b) sunt zgomotoase

E normal sa se evapore apa dar tot trebuie sa faci schimbul obligatoriu de apa - caci evaporarea scoate doar H2O-ul sub forma de vapori si toate celelalte substante toxice raman in acvariu si se acumuleaza.

Cu un capac de sticla se rezolva cumva problema, dar ar trebui sa treci la un filtru intern SAU unul mic extern (gen Eheim Eco Pro 130).
Si eu stau cu capac ... ziua e uscat, caci lumina bate spre el si il incalzeste, dar noaptea cand dau de mancare (ajung dupa ce se stinge lumina) are picaturi de apa condensate deja pe el si e un pic enervant cand il dai la o parte. Cu plexiglass e mai fain dar daca ai lumina se va incinge dar e mai usor de decupat ca sa-ti lasi un loc de access.

Pe scurt .. n-ai ce face decat cu mari investitii..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna treaba

Am sa mai cuget in legatura cu filtrarea
- Sistemul acesta de filtrare din fericire NU il aud aproape deloc, mai mult zgomot face cooler-ul de la laptop ;)
- Sistemul de filtrare are 6 compatimente care imi permit curatarea medilor de filtrare cate 3 pe rand ... (imi place ideea in sine)

Cochetez cu ideea de filtru extern, astept sa apara ceva dragut mic (nano ca dimensiune) ideal pentru acvariu meu, cu consum redus de curent si zgomot putin, si multe medii de filtrare (astea sunt planuri de viitor, inca ma documentez)

Am capac de sticla la acvariu dar ma termina nervos condensul din acvariu (este inestetic) ...nu ca ar fi temporar ceva estetic in cubul meu

Apa am sa o schimb conform regulilor

Merci de info
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un filtru extern micut si eficient, dar cam scumput, este Dennerle Nano External Skimfilter si il gasesti aici:

http://www.aquaristic.net/Dennerle-Nano-External-Skimfilter-external_aquarium_filter.html

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sau asa : http://accesorii-acvariu.ro/index.php/filtrare/filtru-extern-nano-boyu-ef-05.html

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Diferenta intre cele 2 filtre nu este numai de calitate, Boyu are pompa de 5,5w si un debit de 150l/ora iar
cel de la Dennerle are pompa de 11,5w si un debit de 360l/ora. Iar pretul este dublu.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc de sugestii

Dennerle imi cam face cu ochiu, voi mai studia .
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Eu cred ca te legi la cap fara sa te doara cu filtru extern la acvariul tau de 30L. Cariera ta de acvarist o vad in doua directii. Peste 6 luni te plictisesti de el ca e mic si nu se intampla multe lucruri spectaculoase si atunci era suficient un hangon, fie te hotarasti sa iti faci un acvariu de peste 100L iar atunci iar nu iti sunt utile sistemele investite in acvariul actual.
Nu zic ca se va intampla asta, dar merita sa te gandesti putin
Succes!

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Sunt perfect de acord cu tine , ai mare dreptate in ceea ce spui
Cu o mica paranteza (acvaristica a inceput pentru mine ca o placere, un hobby nu am de gand sa am vre-o "cariera" si nici un hobby disperat )
Ideea nu este de trecere la un acvariu mai mare, ci alta nazbatie ... mai costisitoare si mai distractiva : nano reef

Pana atunci trebuie sa ma asigur ca sunt capabil sa am grija de cubul meu.

Si btw de hobby-uri :

- Am o scoala de fotografie
- Un centru sa nu zic scoala de zbor cu parapanta
- sunt Geochacher de aprox 2 ani
- colac peste toate ... acvaristica imi lipsea

Sa auzim de bine ... si cum zice lumea buna : Ape limpezi , eu vreau sa fie CRISTALINE .

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2012 16:38:10

[Yahoo!]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

cu ideea de nano reef cochetez si eu, dar. din pacate la noi in tara nu prea am vazut kituri complete, iar cu nano reef e cam greu sa bagi aparatura in al fara sump... daca ii faci sump, deja nu mai are rost nano. si asa mai departe eu inca studiez piata
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Mha tu iti faci reclama (glumesc evident! )
Felicitari pentru hobby-urile putin mai iesite din comun, sunt interesante si inedite. (o parapanta m-ar interesa si pe mine )

Eu ce ti-am zis, te rog sa nu o consideri ca o critica, ca nu asta am intentionat. Marea majoritate a celor care intra aici cu acvarii micute, fie nu mai auzi de ei dupa 6 luni, fie ii vezi cu un titlu de topic nou al carui numar de litri are 3 cifre si rar prima cifra e 1
Ti-am impartasit aceasta experienta ca poate te ajuta sa iti planifici bugetul mai bine Daca bugetul iti periminte oricate echipamente cu atat mai bine pentru tine si mai ales pentru pestisori!

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:... ... ... Marea majoritate a celor care intra aici cu acvarii micute, fie nu mai auzi de ei dupa 6 luni, fie ii vezi cu un titlu de topic nou al carui numar de litri are 3 cifre si rar prima cifra e 1


Extraordinar, desi nu mi-am dat seama initial de cele spuse de tine, acum realizez ca fac parte din categoria celor cu 3 cifre Si nu doar atat!
Am citit mai mult de un an acest forum pana sa ma apuc de hobbyul asta, asta era in 2007-2008.
In 2009 in Mai m-am apucat cu..... ATENTIE!.... cu un acvariu (nano) de 54 de litri. In ziua de azi am 3 acvarii si cel mai mare are.... 540 de litri!

Deci as extinde putin si as spune ca exista si a treia categorie, a impatimitilor extremi la care evolutia duce la de 10 ori volumul initial. 54 -> 540

Cat despre evaporare, daca nu vorbim de acvarii marine... NU e ceva grav. In general, schimbi mai multa apa si nu ai treaba, chiar daca se acumuleaza saruri, poti mentine un echilibru marind procentajul schimburilor de apa.
Cred ca poti completa odata la 2-3 zile, si apoi sa faci un schimb de apa de 40-50%. Practic prin evaporare, sarurile raman si apa iese. In timp creste duritatea apei, daca schimbi mai mult, sau mai des cantitati de macar 30% ar trebui sa mentii duritatea in limite acceptabile.
Si eu am un nano de 37 de litri tot cu filtru hang-on, si odata la 2 zile completez apa, si odata la 4-5 zile schimb cam 40%. Bafta!

This message was edited 2 times. Last update was at 06/01/2012 18:38:34


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adib wrote:Salutare
... Detin un acvariu de 30l si zilnic constat ca nivelul apei scade cu aproximativ 2-3 mm pe masurate dupa nivelul (mineralelor sau ce se deupun pe sticla acvariului) si dupa gradatiile termometrului.
....
Acum intrbarile:
Completez la catva zile cu apa sau nu ? (ma dispera sa scada nivelul apei prea mult deoarece apa din hang on va veni in picaj in apa si imi terorizeaza pestisorii, imi indoaie plantele).
Este normala o asemenea pierdere zilnica de apa ?

Multumesc


este normal sa se evapore apa, cu atat mai mult cu cat ai hang on, la fel si din cauza ventilatoarelor etc.
desigur ca trebuie sa completezi cu apa, dar, avand in vedere ca se evapora doar apa => o retinere in acvariu a mineralelor si a altor reziduuri din apa evaporata, ceea ce ar putea conduce la o crestere a concentratiei acestora, motiv pentru care, cred ca ar trebui completat cu apa distilata, pentru asta exista un filtru de osmoza inversa

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

perfect

Am sa caut pe cineva in brasov sa imi vanda apa osmozata este cel mai simplu asa !
NU cred ca are rost pentru un acvariu de 30L sa dau 300 400 RON sau mai mult pe o instalatie de osmoza.

Merci de idee
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Va vad evolutiile "crescatoare" si ma amuz am inceput prin 2007 cu un 60L si dupa vreo 2 acvarii la vreo 30L, am ajuns in final la 8L! Hehehe.

Si eu vreau nano-reef - am ochit un cub Dennerle care vine cu filtru cu de toate - http://www.dennerle.eu/global/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=182&Itemid=271&lang=en

Doar ca iluminatul este cam slabut si nu poti tine decat chestii nepretentioase ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adib wrote:perfect
Am sa caut pe cineva in brasov sa imi vanda apa osmozata...

cel mai bine,
completezi cu apa osmozata doar cat s-a evaporat, pentru schimb folosesti apa normala

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

O instalatie de osmoza inversa o vei avea si in viitor, aceasta nu prea are legatura cu dimensiunea acvariului.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com