[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Prostii d'ale incepatorilor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare


Sunt posesorul acvariului de aici : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17802.page
30 L , cateva plante si moss, o bila de claphora, 6 neoni 2 cory , 2 ancistrus, 5 creveate red cherry
In urma cu 1 saptamana (la aproape 3 saptamani de startarea acvariului) am schimbat substratul, stratul din acvariu si filtu intern (l-am schimbat cu un hang on)

Colegii de pe forum mi-au atras atentia ca acvariul are probleme (de ciclare), asa arata acuma : http://www.youtube.com/watch?v=QkQ91Rfsp78&feature=youtu.be

Mentionez ca la schimbarea filtrului si la adugarea sistemului hang on de filtrare am turnat in noii bureti si in mediile de filtrare biologice Filter Start

iar acum intrebari :

Vi se pare si voua ca ceva nu este in regula cu apa ?
Care este durata de activare a sistemului biologic de filtrare (Bureti + Vata Perlon + Jbl filter ball + Jbl sintoMEC ) ?

Alte sugestii, ce imi recomandati ?


[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asa cum ti-au spus deja colegii, apa albicioasa e un semn de acvariu neciclat.
Daca zici ca ai schimbat substratul si filtrul, adica cele 2 medii in care se dezvolta preponderent bacteriile, atunci nici nu mai are rost sa mai zicem ceva, raspunsul e destul de clar.
Dar mai simplu e sa iei niste teste (nh4, no2 eventual si no3) si ai sa vezi ce si cum. Era bun daca le aveai deja.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Am doar teste de la JBL 5 in 1 , nu stiu cat de precise sunt dar le voi folosi , cel putin informativ sa imi dau seama ce este acolo.

Merci
[Yahoo!]
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta cred si eu, acvariu neciclat. Eu am stat cu el asa o saptamana. Si-a revenit dupa aceea.
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Perfect

In situatia asta lasam timpul sa isi faca treba pe cale naturala, biologica.
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Da, testele pot arata mai exact desi in acest jbl nu cred si nici sera,am folosit in acelasi timp si indica valori diferite, decit deloc .
Filmuletul tau adus pe youtube rezulta un acvariu neciclat la prima vedere. Citeva sugestii daca imi permiti, imi aduc aminte in celalalt topic al tau ca ar treb mai bine plantat si parca iti scrisem, posibil si despre pesti cu ce as habita eu acel acvariu.
Da, intre-adevar este loc ptr plante acolo , as masca putin incalzitorul cu plante si opus .
Mentionezi ca ai ancistrusi, cu parere de rau ,in locul tau as renunta la ei,cauza, volum mic al acvariului.

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Adib wrote:Perfect

In situatia asta lasam timpul sa isi faca treba pe cale naturala, biologica.


Fa si niste schimburi mai mititele de apa zilnic, sa mai scazi concetratia de toxine, pana isi revin coloniile de bacterii.

Cat despre ce a zis georgian, nu o lua de buna ca si la tine va dura tot o saptamana (desi am dubii ca o saptamana e de ajuns dupa un schimb de substrat si filtru). Verifica acvariul, parametrii apei, fii foarte atent. Altfel, s-ar putea sa ai probleme. Iar dupa ce dispare albeata, nu inseamna neaparat ca acvariul s-a ciclat. O apa limpede poate contine amoniac,nitrati,nitriti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Cred ca voi omora pestii

In afara de bacterii in apa mai exista si JBL Biotopol si JBL Denitrol + Un conditioner de apa pentru creveti de la Dennerle
Mentionez ca toatra adunatura chimica a fost dozata inainte cu 48 ore de a aduga pestii in apa.

Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 05/01/2012 14:03:14

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cu ce sa omori pestii? Cu schimburi de apa? Ma indoiesc.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu cu schimburile de apa , cu prea multa chimicale si conditioneri de apa

Concluzia finala este ca voi face schimburi foarte mici de apa si sa speram ca pestisorii si crevetii vor supravietuii

Multumesc pentru suport.

[Yahoo!]
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine a fost tulbure, nu pentru ca am schimbat substratul sau filtrul. Asa a fost cand am instalat acvariul.
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Merci de informatii

Moderator se poate inchide acest topic

Tks again
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com