[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Din ce este alcatuit substratul?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!

Ideea ta iti va crea mult mai multe probleme pe termen scurt, mediu si lung, decat iti va rezolva problema celor 50 de lei. Acvaristica este un hobby scump pe termen lung si ar fi bine sa te obisnuiesti cu rabdarea. Mai bine mai astepti o luna pana strangi banutii si faci o treaba solida.

Nimeni de pe aici nu si-a facut substratul propriu nici macar cei mai experimentati membri. De asta nu primesti ajutorul sperat.
Daca nu iti pui substrat fertil nu e nici un capat de tara. Poti sa ai direct pietris in care sa pui plantele. Nu o vor duce la fel de bine, dar nici nu se intampla o nenorocire.

Pe urma peste un timp poti sa iti cumperi substrat fertil, scoti totul si il faci din nou (se cheama restart, si multa lume apeleaza la asta.

Succes!

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dar nu ne ai spus cefel de plante vrei sa pui. Poate nu ai nevoie de substrat fertil, cum au zis colegii.
Desi pt 30 de lei se merita sa l iei. Pe viitor poate vei vrea plante mai pretentioase.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Dar nu ne ai spus cefel de plante vrei sa pui. Poate nu ai nevoie de substrat fertil, cum au zis colegii.
Desi pt 30 de lei se merita sa l iei. Pe viitor poate vei vrea plante mai pretentioase.



Nu cunosc plantele, dar vreau ceva pentru incepatori, inca nu am montat acvariul, o sa fac asta pe la sfarsitul lunii ianuarie, si am nevoie de sfaturi pas cu pas
Daca stii ceva plante sa=mi recomanzi ptr inceput as fi tare multumit

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Da, uite aici un link cu exact ce ai nevoie:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/index.php

Du-te unde scrie Hardiness, selectioneza Easy sau Very Easy

Daca esti la primul tau acvariu, NU (cum ti s-a tot sugerat) iti complica viata inutil, vei avea dezamagiri. Dupa mine, cea mai buna solutie pentru tine este pietris simplu si fertilizanti solizi + lichizi, si plantele din categoria Easy-Medium vor fi OK.
Plus, nu numai substratul conteaza. Substrat fertil fara lumina corespunzatoare = 0; substrat fertil fara CO2 corespunzator = 0; suma la toate astea = esec. Nu vreau sa te sperii, ci doar sa te previn.
Apoi, daca vrei substrat fertil, esti gata sa dai bani pe teste de KH, GH, Phosphate, Fier? (pe langa testele obligatorii de Amoniac, Nitriti, Nitrati) ?

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote:Da, uite aici un link cu exact ce ai nevoie:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/index.php

Du-te unde scrie Hardiness, selectioneza Easy sau Very Easy

Daca esti la primul tau acvariu, NU (cum ti s-a tot sugerat) iti complica viata inutil, vei avea dezamagiri. Dupa mine, cea mai buna solutie pentru tine este pietris simplu si fertilizanti solizi + lichizi, si plantele din categoria Easy-Medium vor fi OK.
Plus, nu numai substratul conteaza. Substrat fertil fara lumina corespunzatoare = 0; substrat fertil fara CO2 corespunzator = 0; suma la toate astea = esec. Nu vreau sa te sperii, ci doar sa te previn.
Apoi, daca vrei substrat fertil, esti gata sa dai bani pe teste de KH, GH, Phosphate, Fier? (pe langa testele obligatorii de Amoniac, Nitriti, Nitrati) ?



Lucrez intr-un laborator de analize, mi-e foarte usor sa testez apa din toate punctele de vedere, inclusiv biologic.
am si o lampa cu lumina tropicala
si pentru CO2 m-am gandit sa fac ceva hand made

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=97&category=difficulty&spec=Very%20Difficult



planta aceasta m-am gandit s-o cultivez pentru inceput, sper sa traiasca

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu cred ca tu de fapt vrei sa cultivi Ludwigia repens "red". Daca te uitai cu atentie ai fi vazut ca planta aleasa de tine se incadreaza in categoria plantelor dificile. In ceea ce priveste intrebarea initiala a ta de la inceputul topicului. Da, exista si metode de a face acasa substratul fertil insa numarul mare de variabile implicate te vor face sa te lasi pagubas. Ideea de a folosi pamantul in loc de substrat fertil nu este tocmai una fericita, plantele acvatice au cu totul alte cerinte, absorbtia nutrientilor nu se face la fel ca la plantele terestre, echilibrul dintre nutrienti este cu totul altul.
Lucrand in laborator ar trebui sa iti pui urmatoarea intrebare: "Ce este mai sigur: sa prepari o solutie etalon de clorura de sodiu cu reactiv de puritate analitica sau cu sare la kilogram ?"
Cam asa stau lucrurile si in acvaristica.
Poti tine un acvariu cu plante putin pretentioase si fara substrat fertil dar cu fertilizare macar lichida (in masa apei). Cryptocorine, anubias, moss, fern (ferigi) aid e unde alege. Totul depinde de cata rabdare timp si cunostinte aloci acestui hobby.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

volts wrote:http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=97&category=difficulty&spec=Very%20Difficult

planta aceasta m-am gandit s-o cultivez pentru inceput, sper sa traiasca


Foarte bine ales... Sper sa ne tii la curent!

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com