[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sistem CO2 Tetra si Neon Osram Flora  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MishuM
Member
[Avatar]

Joined: 07/06/2011 12:24:05
Messages: 297
Location: Bucuresti - Panduri
IP:
Offline

Bine v-am regasit stimati acvaristi.

Cu permisiunea Dumneavoastra, va supun atentiei o dilema pe care o am cu privire la sistemele de CO2. Mai exact, ma gandesc sa achizitionez un astfel de sistem (cel home made iese din discutie......pot sa spun cu mana pe inima ca nu mi-a iesit niciodata ce mi-am propus in acest domeniu, asa ca m-am hotarat sa nu mai experimentez ). Am cautat pe internet o solutie cat mai OK si binenteles cat mai ieftina si m-am decis pentru sistemul Tetra CO2 Optimat (este undeva la 60 RON tot sistemul....). Idea este daca a mai folosit cineva astfel de sistem si daca merita incercat. Mentionez ca am un acvariu de 63 litri (set complet de la Hornbach - Aqua Pro de la MP - deci se inscrie in cerintele de la Tetra, referitor la capacitatea acvariului - sub 100 litri) si ca plante Java Fern atasata pe un covor de lemn (aschii de lemn de mangrove din comert). Totodata, ca fertilzanti folosesc Plantamin tot de la Tetra si Easy Carbo.

Cea de-a doua rugaminte la Dvs este sa-mi recomandati un neon care sa favorizeze cresterea plantelor si binenteles sa fie compatibil cu acvariul pe care-l detin. Am cautat si am gasit ceva de la Osram (proflora sau cam asa ceva), dar din nou apelez la Dvs pentru sfaturi/recomandari (in principiu, din cate am citit, plantele din acvariul meu nu ar fi chiar pretentioase, dar.....). Apropos, am citit ca se recomanda ca neonul sa fie schimbat anual?!?!

Si in final, poate cineva sa-mi spuna daca se gasesc in comert folii de fundal reflectorizante (ceva gen oglinda) pentru o mai buna uniformizare a luminii in acvariu...

Multumesc anticipat

Non scholae, sed vitae discimus
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1311
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

folie reflectorizanta:

http://www.hidroponica.ro/folie-reflectorizanta/134-mylar-easy-grow-silver-white.html

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Nu am avut asa ceva, dar dupa spusele multora Tetra CO2 Optimat este frectie la un picior de lemn. In locul tau, as incerca varianta "artizanala". Ai o gramada de informatie referitor la aceasta tema si aceasta "instalatie" chiar nu e acceleratorul de la Geneva... Eu as mai adauga un tub in capacul pe care il ai. 15 W la 63 litri e cam putin chiar si pentru plante usoare. Da, neonul ar trebui schimbat anual. Se gaseste folie oglinda. O lipesti pe partea interioara a capacului.
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Autocolant reflextorizant, cum sunt cele banale care imita lemnul/piatra sau cele colorate asa este si acesta numai ca are acoperire metalica. Il gasesti in magazinele mari cu materiale si decoratiuni sau la cele specializate.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com