[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
peste hiperactiv  XML
Forum Index » General info
Author Message
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

va salut! de curand am cumparat din hornbach 2 pesti "sanitari" nu stiu cum se numesc, au aprox 8cm, subtiri, gura o au asemanatoare cu cea de unui cory, au o culoare gri/maro, inoata ca niste serpi si le place sa se bage in nisip sau sa stea ascunsi. Prima probl ar fi ca nu stiu cum se numeste pestele si a 2-a, care ma framanta cel mai mult, este ca unul din ei are un comportament ciudat : cred ca 24h/zi face "cerculete" pe peretele din fata al acvariului, daca te uiti la acv ametesti. se opreste din "alergatura" numai cand mananca sau daca se sperie. am facut un mic filmulet si l-am pus pe youtube, poate imi puteti da niste sfaturi. va multumesc! http://www.youtube.com/watch?v=QV1UNwe1U1E
[Yahoo!]
bazil88
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/12/2004 12:37:59
Messages: 362
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

Foarte greu de apreciat pentru simplu fapt ca nu sta locului o clipa sa-l poti vedea
incearca sa faci o poza celuilalt sau prinde-l pe asta (daca poti :lol

poate este asa ceva : http://www.fishbase.org/summary/speciessummary.php?id=3016

dar revin-o cu amanunte.

Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

aim icon
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lisandram wrote:2 pesti "sanitari" nu stiu cum se numesc...

Mie mi s-ar fi parut mai normal sa intreb ce sunt, sa ma infomez despre ei si abia dupa aceea sa ii cumpar - asta in cazul ca acvariul meu era potrivit pentru ei.
Par a fi o specie de tipar (eel), mai mult dupa comportamentul descris.
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

poti eventual sa te intorci la hornbach si sa vezi ce specie este, din cate stiu au etichete cu numele fiecarei specii, inlcusiv cu ceva elemente de identificare, gen : cu pete albe....
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

@Dolly:ai dreptate, pestii nu i-am cumparat eu personal, ci pritena mea, a uitat cum se numeste pestele, a vb cu cei de la hornbach, le-a zis ce pesti avem in acv, ei au spus ca e ok, ca nu e un peste pretentios, ca se impaca cu toate speciile si ca este sanitar.
[Yahoo!]
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

@coana_andreea: asta si intentionez sa fac azi, revin cu detalii
[Yahoo!]
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

am descoperit: pestele este Black Kuhli Loach, am citit pe net ca ii place sa se bage in nisip. probl este ca la mine nu prea reuseste deoarece am nisipul cam de 3 mm, celalalt nu este asa de panicat, dar am obs ca uneori amnadoi se infig cu capul in nisip nereusind sa intre asa ca au gasit ca refugiu nuca de cocos sau buturuga
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

intra-adevar, par khuli
faptul ca nu au ascunzatoare de asta e si comportamentul asta in acvariu,agitati
inceraca sp pui niste pietre mici sa cladesti,le plac, se ascund si mai ales se simt in siguranta cit este lumina aprinsa in acavriu,
noapte sunt foarte activi

fostul user ozy
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Poti incerca si cu bucata de nuca de cocos.
Kuhli sunt pesti care nu ies mai deloc ziua, asa ca... te poti bucura de ei doar la lumina...lunii

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Scuze de offtopic... dar pe mine chiar m-a luat ameteala cand m-am uitat la filmulet....

.
[Email] [Yahoo!]
jikan
Unripe member

Joined: 15/04/2011 00:31:42
Messages: 2
IP:
Offline

Cam fac mizerie pestii astia. Scurma noaptea de rup. Tot timpul gasesc acvariu tulbure

http://live.askro.ro
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

jikan wrote:Cam fac mizerie pestii astia. Scurma noaptea de rup. Tot timpul gasesc acvariu tulbure

Da??? la mine chiar mi se pare ca fac "curatenie", mananca toata mancarea care se depune prin nisip
[Yahoo!]
jikan
Unripe member

Joined: 15/04/2011 00:31:42
Messages: 2
IP:
Offline

lisandram wrote:
jikan wrote:Cam fac mizerie pestii astia. Scurma noaptea de rup. Tot timpul gasesc acvariu tulbure

Da??? la mine chiar mi se pare ca fac "curatenie", mananca toata mancarea care se depune prin nisip

Or fi mai linistiti ai tai. Inainte ii aveam intr-un alt acvariu si imi scoteau plantele din radacini

http://live.askro.ro
deltadunarii
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 17:23:55
Messages: 41
Location: Bucuresti-Oltenitei
IP:
Offline

Eu am 9 bucati in acvariu inca de cand il aveam pe ala vechi de 55l. Doar micranthemoides a fost deranjat de astia mici. Dar si pietrisul avea doar 2cm in fata...
Sunt perfect compatibili cu acvariile de creveti. De-aia i-am luat la inceput. Sunt un fel de surogat de cory. Unii au si reusit reproducerea lor in acvarii cu pietris grosier care le-a protejat icrele. Apreciaza micile pesteri si acunzisuri. Eventual si-au facut loc sub doua mopane de unde au scurmat pietrisul. Necesita capac deoarece sar din apa, sunt foarte rapizi, ca niste sageti si ca sa-i scot din vechiul setup, a trebuit sa-l golesc.

><((((º>
[Yahoo!]
deltadunarii
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 17:23:55
Messages: 41
Location: Bucuresti-Oltenitei
IP:
Offline

Inca ceva. Odata adaptati nu se vor mai invarti ca bezmeticii. Ziua "dorm", unul-altul mai da o tura, apoi pe intuneric devin activi. Au si ei sarmul lor...

><((((º>
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Ca sa nu mai deschid alt topic...

Am luat si eu de curand 6 kuhli si dureaza intr-adevar cateva zile pana sa se acomodeze. Pot fi invatati sa se hraneasca si ziua cu ceva rabdare... ii tin la un loc cu red cherry si cu neoni si nu au nici o problema unii cu altii. La mine si-au stabilit cartierul general in cateva anubias petite puse intr-un colt al acvariului. Ziua lenevesc printre frunze si mai baga cateva ture de acvariu si noaptea intr-adevar sunt mai activi. Sunt niste pesti frumosi si interesanti, desi eu sunt singurul din casa care crede asta, restu au avut o reactie de genul: "ce sunt viermii ai???!!!"

PS: Daca au destule ascunzisuri nu scot plantele din radacini si nici nu sunt asa stresati. Cel din filmulet e stresat rau saracu. Si ai mei au bagat ture la inceput, dar nu chiar asa..

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com