[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Este ok sa imi indice barometrul de la co2 ,180 bar ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Este ok sa imi indice barometrul de la co2 ,180 bar ?
Dupa cum spune titlul ,am aincarcat butelia azi si i-am dat drumu,dar m-am speriat cand am vazut unde sa dus acul de la barometru.
Va atasez pozele ,si imi spuneti si mie daca e ok .
Mai ales daca e pacit careva
Butelia e pentru jumatate de kg(500g CO2),iar cel de unde am incarcat ,mi-a zis ca a bagat 600g.
[Thumb - DSC00005.JPG]

[Thumb - DSC00002.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 18/10/2010 15:38:54

ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu este normal, daca barometrul ala e corect trebuie sa eliberezi din presiune....tot ce e peste 90 bari nu este "safe" deloc.
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

In mod normal pe echipamentele sub presiune ar trebui sa existe date referitoare la presiunea maxima suportata. Pe butelie si pe reductor nu scrie?
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Ti ai dat singur raspunsul, daca butelia e de 500 de g si ala a pus 600 e clar prea mult. Risti sa sara supapa de siguranta. Da drumu la gaz pana pe la 90.

fost cesrobis
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Ia-ti niste manusi groase pe maini, si iesi in balcon si da drumul la surplusul de gaz. La 180 ar fi trebuit sa sara supapa de siguranta de mult. Majoritatea reductoarelor sunt testate pana in 150 de bari (al meu de exemplu e pana in 110). Daca ai suspiciuni in privinta manometrului, schimba-l. Ai putea sa mergi si cu butelia la verificat, sa vezi cam care-i treaba cu supapa ta de siguranta care n-a sarit la asa presiuni astronomice...

.
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pai...druck zu hoch = presiune prea mare!
Maxim 120 zic eu care am avut o astfel de butelie, iar smecheru de maistru de la statia de incarcare punea 450 - 500 g mereu, desi-i spuneam sa se opreasca la 400.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Stiu ca in general membranele sunt tarate sa plesneasca la 190 bari. Grija cum manipulezi butelia sa nu se incalzeasca si mai mult sa creasca presiunea. Vezi ca pe butelie in general scrie greutatea ei doar cu robinet. Vezi cum faci sa o cantaresti dupa ce mai dai drumul din gaz sa nu o golesti de tot. Si data viitoare dupa ce se goleste cantereste-o cu si fara regulator pe ea si noteaza undeva ca sa stii cum stai cu co2-ul.


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Cumpara-ti o butelie de 2-3 kg. Vei avea probleme la incarcarea celei de 500 gr.
Heavy_Fuels
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/09/2010 14:44:35
Messages: 41
Location: Bucuresti-Militari
IP:
Offline

Eu unul n-as sta langa bomba aia Pune niste gheata pe ea si raceste-o (astfel presiunea gazului se va diminua) si p`ormo elibereaza din gaz. Daca indica corect jucaria supapa de siguranta trebuia sa se deschida pana acum. Verifica tot cand o golesti mai ales daca ai si-ti iubesti copiii ! Uneori si supapele pot fi proaste, sau se poate infunda orificiul de comunicare al acestora cu recipienul principal cu diverse chestii ramase in urma prelucrarii ori pot sa se gripeze datorita oxidarii...Bomba asta e!

Daca nu tipa nimeni la tine inseamna ca mesajul tau n-a avut impact. (una din legile lui Murphy)
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Acum incep si eu sa am emotii cu butelia. Nenea a zis ca a bagat in ea 1,5 kg (eu stiam ca e de 2...) si nu am cantarit-o eu personal inainte de umplere, iar reductorul meu are ceas doar pt presiunea de lucru (in locul unde ar fi trebuit sa fie manometrul pentru presiunea din butelie are un dop ce se poate scoate si monta manometru). Are cineva idee pe unde se gasesc manometre mai accesibile ca pret ? (eu am gasit in petshop de la ferplast setul cu ambele manometre care mi s-au parut foarte prost lucrate la minunatul pret de 127 ron).

.
[Email] [Yahoo!]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Am scoso pe balcon si am scazut presiunea la 120 bar.
Daca observ ca va creste presiunea odata cu temperatura ,atunci o voi scoate din nou si voi scadea la 90.
Heavy_Fuels
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/09/2010 14:44:35
Messages: 41
Location: Bucuresti-Militari
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:Am scoso pe balcon si am scazut presiunea la 120 bar.
Daca observ ca va creste presiunea odata cu temperatura ,atunci o voi scoate din nou si voi scadea la 90.

120 de bari este tot prea mult!
La caldura presiunea va creste din nou fara indoiala ! Asa spune fizica de clasa a 7-a ...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2010 10:39:44


Daca nu tipa nimeni la tine inseamna ca mesajul tau n-a avut impact. (una din legile lui Murphy)
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca doi dintre cei care iti raspund pe forum iti recomanda sa scazi presiunea pe la 90...tu de ce te incapatinezi si scazi numai pina la 120? Vrei sa faci economie de CO2? o faci pe riscul tau...Minnardy a mentionat presiunea de 120 intr-un context diferit (presiunea MAXIMA pe care a avut-o in butelie, pun pariu caq a dat drumul la gaz cand a vazut ca are presiunea dubla fata de normal).
Si eu am acelasi tip de reductor, si traducerea inscriptiei din zona rosie este: Presiunea este prea mare - Temperatura buteliei este prea ridicata.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Eu nu stiu germana, insa dupa indicatiile de pe manometru la 120 esti inca in zona rosie.
Asa ca faci ce vrei(inteleg ca te doare sa dai drumul la gaz in aer, mai ales ca butelia are doar 500 de grame si probabil face mai mult drumul pana la centru decat gazul in sine)
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com