[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carenta? daca da de care?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,
in ultima saptamana am observat niste gauri in Nymphaea lotus 'Red' care arata ca in poza:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/k7IQvpwI8oEG-nTVuS8TsjLRvxkTazKG8LW4G0bIDN8?feat=directlink
planta creste bine, gaurile fiind singura problema vizibila, a aparut atat pe frunzele batrane cat si pe cele tinere.
Acvariul e de 200l, jbl aquabasis + pietris "boaba de orez", lumina 2 x 39W 865 T5 + 1 x 39 w 830 T5, micro 6 ml 3 x 7 zile + macro 2ml zilnic ( ambele Cristi Ionescu),
1 bula / secunda din bomba Co2 dizolvata cu reactor ferplast.
Ultimele masuratori de apa (JBL) aratau:
26 grade C
Ph-6.8
NO2-0
NO3-20
PO4-0.8
Fe-0.3
KH-4
GH-5
Vreo idee ce e cu gaurile din Lotus???

Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Carente potasiu ( K ). Asta se pare ca e cauza cea mai intalnita.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

Merci de ajutor, am marit aditia de macro cu 20% si urmaresc evolutia, sper sa nu cresc prea mult si PO4 care si asa e marisor.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2010 08:47:20


Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cauta sa fertilizezi separat cu potasiu.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi sa nu fie alta problema.
De ce zic asta? Daca chiar ai acolo 20 ppm NO3 (adica daca testele sunt ok), atunci sunt cam slabe sanse sa ai carenta de potasiu. Bineinteles, presupunand ca NO3-ul il iei din KNO3.

Eu as zice sa ai invedere si alte cauze, sa verifici CO2-ul, o bula pe secunda la 200 de litri e cam putin. Nu ai un test permanent de pH? Facut cu solutie de KH4? Sa vezi exact cam cum sta concentratia de CO2?

Vezi si cu micro ala home-made...

PS: PO4 nu e sus deloc, stai linistit. Poti sa-l mai ridici daca mai vrei.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pai asa am si eu intr-un bazin no3 la peste 50 ppm si chiar daca fertilizez cu pps sigur nu mai am potasiu dupa cum vad si la plante si asa bag separat iar dupa mai bine de 2 saptamani frunzele noi sunt lucioase de un verde crud si arata ca cele de la tropica. Binainteles si cu co2 pe masura.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sunt ferm convins ca nici la tine nu e carenta de potasiu. E cam greu sa ai carenta de K...
Da' e numai parerea mea.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Subscriu si eu la ce a zis gengis. Gaurile nu apar de la lipsa de K. K e foarte important in metabolismul plantei, in fotosinteza nu prea are treaba cu gaurile. Eu la micro as fi atent. Din cate stiu eu gaurile apar la o carenta de micro dar nu mai stiu exact ce element....

fost cesrobis
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cu ce fertilizai pana sa bagi micro home made? Ti se pare ca gaurile au aparut in perioada urmatoare schimbarii fertilizarii cu micro?
De ce te intreb asta. Asa cum au spus si colegii, nu pare a fi carenta de potasiu. Ar trebui sa se ingalbeneasca si sa se deterioreze marginile frunzelor, ceea ce nu este cazul la tine. Poate fi ceva din micro. Un element care nu este in cantitate suficienta sau care nu poate fi asimilat, blocat fiind de lipsa sau excesul altui element.
Zi cu micro-cand ai virat-o pe home made?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

Fertilizarea home made micro si macro e de cand am inceput acvariul adica aprox de 2 luni, gaurile parca au inceput de cand am redus micro de la 7 ml de 3 ori pe saptamana la 5 ml iar macro de la 4 ml pe zi la 2 ml pe zi. La reteta initiala de fertilizare care e cam 75% din doza recomandata de user-ul care le-a preparat FE aveam 0.5 in ultima zi, PO4 1.2, NO3 20 si in fiecare saptamana trebuia sa dau cu lama pe geam sa scap de petele verzi. O data cu micsorarea fertilizantilor am scapat de petele verzi dar a inceput lotusul sa sufere, restul plantelor o duc bine, mai si perleaza din cand in cand. De 2 zile am crescut macro la 3 ml pe zi si micro la 6 ml vad ce se intampla si ajustez. La micro doar FE pot masura si tot timpul sunt pe galben sau peste cu testul de Fe JBL. In micro sunt bor 1.06%, cupru 0.23%, fier 8.2%, mangan 1.82%, molibden 0.15% si zinc 1.16%.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2010 22:12:03


Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquarium-pictures/showimage.php?i=4116&c=12

Potassium deficiency-----------Small dead areas appear in older leaves. These can start
like little pinpoints and grow. In some species, like
Ceratopteris, the older leaves stay green while the little
dead spots grow. The new leaves are reduced in size and
leaf area, looking a bit 'singed'. In other species the
older leaves can turn yellow before they die, but they do
not have green persisting along the major veins as in
magnesium deficiency.

Potassium (K) ? Mobile, macro-nutrient.
Older leaves
Chlorosis in spots surrounded by pale zones. Then withering of leaf edges and tips.
Small dead areas appear. These may begin as pinpoints and grow.
In other species, leaves may exhibit chlorosis before they die, but do not have green persisting along the major veins as in magnesium deficiency.
Young leaves
In some species, (eg Ceratopteris), leaves are reduced in size and area,
with the appearance of being slightly singed.

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/fertilizing/62876-plant-deficiency-picture-diagram.html

http://www.aquariumslife.com/aquascaping/fertilizers-and-co2/aquarium-plants-deficiency/

http://www.aquariumplantsandsupplies.com/blog/aquarium-tips/identifying-aquarium-plant-deficiencies/


O parte din rezultate la o simpla cautare.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu personal stiu toate astea. Stiu multe diagrame cu deficientele plantelor. Stiu si sa caut, si sa observ, nu vorbesc fara sa ma bazez pe ceva.
Daca tot incerci sa demonstrezi ceva, atunci uite si alte idei:
* crezi ca aceste simptome sunt legate numai si numai de deficienta de K tot timpul?
* crezi ca sursa pe care o citezi a luat in calcul absolut toate posibilitatile (in nici un caz nu afirm ca eu as fi facut-o)?
* daca ti-as prezenta alta opinie luata din alta parte tot nu ai lua-o deloc in calcul?
* daca avem deficienta de K si N... atunci unele frunze vor fi cu gauri si altele vor fi galbene?
* daca avem deficienta de K (sau alt element...) combinat cu o concentratie scazuta de CO2 (sau de exemplu de fier... de ce vrei tu), tot simptomele acestea le vom vedea?
* stiindu-se dozajul, e foarte simplu sa calculezi cu cat K fertilizezi. Luand in calcul unele teorii sustinute si de observatii practice + cantitatea de potasiu introdusa (calculata anterior) ai ajunge la concluzia ca si K-ul trebuie sa fie la fel de suficient

Cu alte cuvinte, clar si frumos (reformulat daca vrei): eu nu zic ca o posibila cauza nu poate fi deficienta de potasiu, ci ca mie-mi cam da cu virgula si ca merita verificate si alte aspecte ale sistemului.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, merci de ajutor, am 2 variante acum, ori e K-ul putin (foarte plauzibil) ori e ceva din micro. Ca sa elucidez enigma o sa cresc doar macro (PPS-Pro) treptat si vad efectele, daca nu se intampla nimic in bine voi mari si micro. Singurul semn de intrebare va fi doar PO4 care sigur se va duce si el mai sus de 1 cu toate ca NO2 vad ca sta constant urca la 25 si scade la 20. Problema e ca nici o data nu am stiut valorile target pentru acvariul meu (plantele mele).

Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
Zifnab
Junior member

Joined: 04/03/2010 11:47:25
Messages: 39
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gengiskhan wrote:
* daca avem deficienta de K (sau alt element...) combinat cu o concentratie scazuta de CO2 (sau de exemplu de fier... de ce vrei tu), tot simptomele acestea le vom vedea?


Nu stiu cum functioneaza testele de Fe, asa ca s-ar putea sa scriu prostioare. Daca se introduce si P si Fe in acelasi timp, parca cele doua elemente se leaga intre ele si devin "indisponibile" plantelor.

Dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa-ti faci/cumperi solutii separate de N, P si K pentru a doza in functie de necesitati si daca nu am vorbit prostii mai sus, in ziua in care pui P sa nu pui micro.





Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In primu' rind iti sugerez sa-ti iei un fertilizant micro serios, lasa zeama DIY pentru altii, sintem in 2010 si avem pretentia c-am ajuns la o maturitate acvaristica care ne permite sa facem alegeri corecte . Pentru ca folosesti substrat JBL iti sugerez sa fertilizezi in apa cu Ferropol si Ferropol 24, eventual si Ferrotabs. E o schema verificata care functioneaza .

Nu-i asa simplu de identificat corect o carenta dupa ochi. Circula multa mitologie in legatura cu carentele si cu efectele lor asupra aspectului plantelor. Treaba e mult mai complexa, depaseste posibilitatile si cunostintele noastre. Cine are pretentia ca se uita la o planta si poate spune corect ce-i lipseste nu se pricepe sau se da mare . Uneori se mai nimereste, da' e in cea mai mare parte noroc.
Cind sint semne de carenta eu prefer sa schimb niste apa si sa fertilizez complet. Parerea mea e ca o schema de fertilizare de firma contine cam tot ce vor plantele.

Are rost sa-ti spun ca-n acvariu meu de 1.200 litri ma chinui sa stirpesc nuferii care cresc gigantici fara sa prezinte semne de carenta? Fara sa fertilizez cu nimic pentru ca acvariu' e prea mare si trebuie sa fie ceea ce englezu' numeste "very low costs" ........ substratu' e pietris chior de 3-5 mm,vechi de peste 6 ani, imbicsit si vai de el ....... si totusi nu reusesc sa extermin nuferii, periodic apare cite unu' in te miri ce loc si creste urias si sanatos ....... Ti-am dat exemplu' asta ca sa vezi cit de complicata e treaba cu necesitatile plantelor, nu e un exemplu' pozitiv pe care sa-l urmeze cineva.

Sfatu' meu e sa fertilizezi cu schema completa JBL si-s convins c-o sa sa se rezolve problemele. Ca sa fii linistit, pastilele Ferrotabs au si Potasiu (se dizolva in apa, nu se baga in sol cum mai fac unii) .

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2010 09:16:27


Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zifnab wrote:Daca se introduce si P si Fe in acelasi timp, parca cele doua elemente se leaga intre ele si devin "indisponibile" plantelor.

Da, asa este. E recomandat ca fosfatii sa nu fie introdusi odata cu fertilizarea micro (care contine fier, evident), ci la cel putin cateva ore dupa (sau inainte...)

Pe de alta parte, daca ne referim strict la teste, atunci cel putin din punctul meu de vedere, testele de fier sunt cele mai nesigure teste. poti sa ai destul fier asimilabil de catre plante iar testul sa-ti indice 0.

Ok, scuze de off-topic.

@kublai: mai ai o varianta. Am zis si mai sus, verifica CO2-ul. Eu la 200 de litri aveam vreo 3 - 4 bule pe secunda fara ca testul permanent sa se ingalbeneasca excesiv, fara ca pestii sa pateasca ceva. Verifica cu un tester permanent daca poti.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, nu ma asteptam la atatea sfaturi bune in asa timp scurt, lucru pentru care va multumesc.
La masuratoare de CO2 am test permanent JBL care e umplut cu solutie de KH4 si sta pe verde deschis, 6.8ph confirmat si de test de ph JBL dedicat, nu cred ca CO2 e problema.Voi continua cu solutia home made ca nu mai am mult, dupa care pentru micro trec pe schema de la JBL iar macro cred ca o sa comand o tura dar separat pentru N P si K pentru o dozare flexibila.

Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La masuratoare de CO2 am test permanent JBL care e umplut cu solutie de KH4 si sta pe verde deschis, 6.8ph confirmat si de test de ph JBL dedicat, nu cred ca CO2 e problema

Eu as mai ridica putin CO2-ul. Sa fie usor spre galben. De cele mai multe ori se intampla sa avem impresia ca avem destul CO2 cand de fapt nu este asa. De ce nu incerci? Nu ai nimic de pierdut. Intr-o zi, cand poti, creste-l putin si stai cu ochii pe pesti. Eu zic ca nu o sa ai nicio problema.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Asa cum a spus si Faraonu', iti sugerez si eu ceva. Ia-ti niste fertilizant de la JBL, Ferropol si Ferropol 24, fa aditie cu el vreo doua saptamani, timp in care mai faci si schimburile de apa, apoi incearca sa faci iar niste masuratori la fier.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

@ gengiskhan am o problema cu cresterea aditiei de CO2 deoare sunt la limita de dizolvare a reactorului de la ferplast care cand are buretele curat dizolva fara probleme 1 b/s dar cand se imbacseste putin la 1 b/s se umple rezervorul in care se amesteca apa cu CO2 cam in 5-6 ore si degeaba bag mai mult CO2 ca va da pe afara ...

Pasul urmator va fi Feropol si Feropol 24 pentru micro.

Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com