[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vreau pareri  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

Check this out!

Am loc pentru un acvariu de 2,4 metri lungime si 55 cm latime. Ma gandesc sa-l fac inalt de 55 cm, ca sa am o coloana de apa de macar 48 cm. (va avea prea-plin).
Acum voi ce credetzi, cu sticla de 10 mm, cu 3 intaritoare transversale e OK?
Ma gandesc ca da, in alt topic asemanator de-al meu citeam ca daca nu depasesc 50 cm, pot sa-l fac oricat de lung. Oare 5 cm in plus ii strica asa de mult?

era sa uit
[Email]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Vrei pareri sau solutii?
Ia citeste si vezi de descarca fisierul Excel de aici: http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/11092/Calcule%20acvariu.xls

Daca vrei o parere (bazata pe ce zice articolul http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1203 ... de 10mm merge!)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa parerea mea merge si cu geam de 10mm, neaparat cu intaritoare. Daca ai avea geam de 12mm ai putea fi mai linistit

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La galerie am pus poze cu un acvariu de 3 m x 0,7 m x 0,5 m din sticla de 10 mm, dar cu fund dublu 10 + 10 mm. E plin ochi.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Skyppy
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2003 15:02:48
Messages: 296
Location: Constanta, Romania
IP:
Offline

Intrebare, nu ca sunt prost, doar las uneori impresia : in tabelul sus mentionat, care fie vb intre noi e super , FS= ?, ce inseamna ?

Cu cit cunosc mai bine oamenii cu atit iubesc mai mult animalele - Benjamin Franklin http://www.flickr.com/photos/skyppy
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Skyppy wrote:...nu ca sunt prost, doar las uneori impresia: in tabelul sus mentionat FS= ?, ce inseamna ?

Eu unul nu cred ca exista prosti... doar oameni "comozi" (including myself ;) )
Factor de Siguranta=Safety Factor (adimensional)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

@Betta, nu stii cumva la Oglinda geamul de 10 mm e float? Cand am luat ultima data asa scria pe factura, si la fel ma linistea si tanti aceea, insa mi se pare prea ieftin, sub 80 RON/m2.
Din pacate geam de 12 mm nu este in TM, si nu stiu daca alte firme din tara ar asigura si transportul.

era sa uit
[Email]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Nu stiu dar am sa intreb ca firma pentru care lucrez folosea multa sticla de la Oglinda. Cred ca mai buna (si mai scumpa) e sticla de la Lipoplast.
Din cate am auzit acu' se taie "computerizat". Si mai sunt firme de termopane in Timisoara care cica au scule meseriase (nu le-am vazut ca fusei la sediu comercial nu la fabrica) numai ca din cate stiu e imposibil sa ajungi la ei (valoarea adaugata e mult mai mare intr-un termopan decat daca taie pentru unii ca noi).

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

g.g wrote:acvariu de 3 m x 0,7 m x 0,5 m din sticla de 10 mm, dar cu fund dublu 10 + 10 mm. E plin ochi.
Cu siguranta nu e din sticla romaneasca plina cu "ochiuri" de aer smilie , onduleuri smilie si tensiuni interne de crapa singura si culmea penalului - la un capat are 10 mm si la celalalt 9 mm .


On-topic: La o lungime de 2,4 metri n-as risca o inaltime de 55 cm daca folosesti sticla romaneasca. E penala rau. Cu totu' altfel se pune problema la o sticla de calitate.
Nu ai loc sa faci lungimea un pic mai mare de 2,4 metri? Sa nu te enervezi cind pui in prelungire tuburile de neon de 1,2 metri (asa cum am patit eu cu sarcofagu', da' asa era sticla )

Am bagat mai demult un e-mail la DeltaGlass si mi-au spus ca expediaza sticla. Da' costu' transportului depasea posibilitatile mele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

MARELE ALB wrote: Am bagat mai demult un e-mail la DeltaGlass si mi-au spus ca expediaza sticla. Da' costu' transportului depasea posibilitatile mele.


Cat? oricum nu platesc din banii mei de buzunar.

De unde sa stiu daca sticla de la magazin e romaneasca sa nu?

era sa uit
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com