[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect nou...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

ups.... , imi cer scuze pentru poza atasata, abia dupa ce i-am dat "submit" mesajului am vazut ca avea si o reclama a site-ului......mii de scuze, nu am vrut sa fac niciun fel de reclama, rog un moderator sa scoata poza daca ea va fi considerata raclama ( as sterge eu poza dar nu reusesc..... )
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

N-ai frica ca n-o sa-ti ia nimeni gitu' pentru poza aia, ce naiba, nu sintem un stat politienesc .

Nu scufunda incalzitoru' de tot, chiar daca pe el scrie ca se poate. Io las capatu' afara din apa. Mi se pare mai sigur asa desi sint convins ca un incalzitor de calitate n-are probleme daca-l scufunzi.
Ai ales bine acel Fluval 2 plus . Poate ca la inceput n-o sa-ti dai seama de ce ....... da' peste 10 ani, cind o sa functioneze la fel ca acuma o sa fii multumit.

Just4M3 wrote:Ma gandeam la 2 neoane T8 15W de la HAGEN, un Aqua Glo si un Flora Glo...avand in vedere ca acvariul are 60 L cred ca e suficient momentan.

E acceptabil. Eu as prefera Sera Plant Color, e mai bun pentru plante decit cele doua.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumiri Domnu' Faraon ca m-ai linistit in legatura cu Fluvalu' aveam ceva emotii cum ca s-ar putea sa nu fi facut chiar cea mai buna alegere....daca zici ca o sa ma tina 10 ani.... eu m-am uitat si la garantia lor, toate celelalte aveau 2 ani garantie, la asta am primit 3 ani

Adica una bucata Sera Sera Plant Color 18W / T8 / 60 cm in locul celor 2 bucati de 15 W? Nu sunt prea putini? adica ...decat 18W la 60 de litri? Sau unul de 18 W+ unul de 15W? Am vazut pe aici ca se recomanda 0.5-1W pe litru... ( poate n-am inteles eu bine indicatia ta ) In plus, vad ca Sera plant-ul are 60 cm lungime, ori tot acvariul meu are 60 lungime...deci nu as putea sa pun mai mult de unul ( in diagonala ) cele de 15W au 44 cm...

Pt incalzitor?...Vreo idee ceva? De cati W sa fie pt a-l putea folosi si la cantitati mai mari de apa?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io ma gindeam la doua Sera Plant Color de 15 W, exista .

Poti pune un incalzitor mai puternic daca vrei, are termostat si va tine temperatura dorita de tine ....... fii atent doar sa nu fie mai lung decit inaltimea acvariului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ziua buna tuturor!

Sunt pe ultimii metri pentru a da drumul noului setup, dar, din pacate, acum depind de nenea electricianul care trebuie sa-mi faca instalatia de iluminare, si nu reusesc sa mai dau de el ( dar o sa-l sun pana imi raspunde... ).
Asadar, componentele noului setup sunt:
- Acvariu home made 60 l cu capac Home made ( facut de mine aseara din lambriu PVC )
- Filtru FLUVAL 2Plus
- Incalzitor Tetratec
- Un singur neon T8 Power-GLO de la Hagen ( @Porcu: am cautat Sera Plant la toate Pet Shop-urile pe care le stiam si nu am gasit niciunde ), momentan, din cauza crizei....insa vreau sa vb cu electricianul sa-mi faca instalatia pentru 2 neoane, cand mai strang bani de inca unul, decat sa il pot atasa. : Sper sa nu fie nicio problema cu montarea celor doua neoane pe capacul respectiv.
- Substrat AquaBasis de la JBL, un sac de 5 l, care am vazut ca este recomandat pentru un acvariu de 100 de l, deci o sa pun doar ceva mai mult de jumatate din el
- Vreo 10-12 Kg de pietris 2-3 mm, "selectat" de mine din nisip de dunare...initial am vazut ca se mai gasea cate o spartura mica de scoica prin el, asa ca dupa ce am ales vreo 3 ore tot ce am gasit scoici, l-am pus 2 zile in otet, pe care l-am schimbat de vreo 3 ori. Dupa astea doua zile s-a topit orice ramasita de scoica ( am facut un experiment, am pus o scoica de aprox 1 cm intr-un pahar de otet, si in 48 de ore nu a mai ramas absolut nimic din ea, s-a dizolvat complet...asa ca sper sa nu am probleme cu pietrisul din punctul asta de vedere ).
- 2 radacini de vita de vie pe care le-am luat de la sat si pe care le-am fiert in vreo 5 ape cate 45 de min. Am vazut ca deja nu se mai ridica la suprafata dar inca se mai coloreaza apa. O sa le tin in apa pana cand o sa ii dau drumul acvariului, deci are timp taninul sa iasa din ele.
Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa il pot pune la ciclat

PS: Acvariul are un compartiment din geam in partea din spate destinat unui neon. Ce ma sfatuiti, sa il desfac si sa montez ambele neoane pe capac sau sa pun un neon in compartimentul respectiv si unul sa il montez pe capac?
PS2: Scuze pentru calitatea pozelor ( sunt facute cu telefonul )
[Thumb - Fotografii-0242.jpg]

[Thumb - Fotografii-0243.jpg]

[Thumb - Fotografii-0244.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2010 14:18:07

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

La bazinul ala musai sa mai pui un tub, altfel nu faci mare branza. Montarea tuburilor trebuie facuta in asa fel incat sa-ti distribuie uniform lumina in acvariu. Daca acel compartiment de care vorbesti este mult in spatele acvariului, eu zic sa montezi tuburile in capac.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am mai luat un Aqua-Glo, tot de la Hagen....m-am "stors", dar acum chiar ca trebuie sa fac pauza de la investitii ...asadar vor fi 2 tuburi T8 Power-Glo + Aqua-Glo, plus ca trebuie sa mai cumpar si restul componentelor pentru instalatie....
Intre timp am reusit sa dau si de electrician si mi-a promis ca maine dimineata vine sa vada despre ce e vorba.
Compartimentul respectiv este pe latura lunga din spatele bazinului. M-am gandit sa il desfac, insa astept sa vad si parerea electricianului...Dpdv al capacului nu cred ca ar fi probleme cu greutatea, pentru ca pe capac ar veni prinse decat cele doua neoane care nu cred ca au mai mult de 50 de grame fiecare...plus chestiile alea de la capete ( sunt habarnist in electro-tehnica, nu stiu cum se numesc ) insa o problema care s-ar putea ivi si de care mi-am dat seama acum ar fi ca plasticul/PVC-ul respectiv sa nu aiba de suferit din pricina caldurii degajate de cele 2 neoane... Ce credeti?
Si inca o intrebare, am vazut pareri si pro si contra folosirii staniolului pe post de reflector...ma intreb ce as putea folosi si ca protectie anti-caldura si ca reflector pentru marirea eficacitatii neoanelor?. Am vazut pe net ceva suporturi gen cele de la lampile suspendate, dar si alea costa niste bani pe care nu prea ii mai am....
[Thumb - Fotografii-0237.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/09/2010 23:23:22

Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

S-a rezolvat, a venit nenea electricianul ( asa cum a promis ) si mi-a spus ca nu o sa fie nicio problema cu montarea neoanelor in capac. Mi-a dat lista cu cele pe care trebuie sa le cumpar si acum plec dupa ele. Dupa ce le am il sun si vine sa ma "rezolve"
Acum as avea nevoie de niste sugestii in legatura cu desfacerea acelui compartiment care este lipit cu muuuult silicon si nu numai pe margine ci pe toata latimea geamului. Cu ce as putea sa desfac acel silicon?
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

Gata si lumina
Accept critici in legatura cu amplasamentul....le-am fixat pe rama pentru ca m-i s-a parut mai solida ...

Astept in continuare sugestii in legatura cu dezlipirea siliconului de la compartimentul respectiv....

Abia astept sa-l umplu cu apa, insa va trebui sa mai am rabdare pana maine...
[Thumb - Fotografii-0246.jpg]

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Felicitari pentru mestereala, dar sa stii ca nu s-a terminat. Corpurile de lampa nu sunt asezate cum trebuie, in actuala pozitie pierzi foarte multa lumina aiurea. PRactic tuburile alea se vor lumina unul pe celalalt. Daca ai fi folosit doar socluri, lucrurile ar fi stat altfel. Personal as modifica pozitia lampilor, astfel incat tubul sa dea maximul de lumina in acvariu.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

@Alber : Multumesc pentru felicitari...nu stiu daca le merit intru totul insa...
Initial m-am gandit sa le fixez in capac cu tuburile in jos. Problema e ca nu m-i s-a parut suficient de rezistent capacul, avand in vedere ca va trebui sa mai si umblu cu el ( deschis/inchis la schimburile de apa si nu numai ...cu lampile alea prinse de el....), dupa aceea m-am gandit sa le prind de rama, la fel ca acum, dar tot asa, cu tuburile in jos, problema a fost ca nu am prea avut cum sa gauresc lateralele lampilor...asa ca am ramas la ultima varianta...
Acum ma gandesc la sa folosesc capacul pe post de reflector si probabil cel mai ieftin si la indemana mod de a face asta este sa tapetez capacul cu staniol...alta varianta nu prea vad momentan...

Marea problema pe care o am acum este tampenia aia de compartiment pe care il avea acvariul dinainte si pe care nu reusesc sa-l dau jos...Am cautat pe aici pe forum variante de dezlipire a siliconului si nu am reusit nicicum. Am incercat cu cutter-ul, am stricat vreo 2 lame ( intregi ) si degeaba, nu merge nicicum, ba mai mult, daca fortez putin incep sa sara aschii de sticla ( din compartimentul respectiv, nu din sticla acvariului propriuzis )....asa ca imi e teama sa nu fac vreo prostie daca mai incerc cu metoda asta si sa ma trezesc cu acvariul crapat Astept cu mare interes orice sugestie care sa ma ajute in legatura cu chestia asta...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sincer, habar n-am ce sa faci cu acel compartiment. Nu ma trazneste nimic acum.
Dar cu tuburile sa stii ca o tin pe a mea. Intr-un acvariu cu un pic de pretentii referitoare la plante, oricum ar fi fost necesare niste reflectoare. Tu daca pui folia aia, sau chiar si reflectoare, tot la jumata ramai cu iluminare.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe post de reflector poti pune pur si simplu oglinda (asta daca nu cunoaste altcineva vre-un motiv care sa impiedice acest lucru). O alta varianta similara ar fi sa cauti la un atelier de productie publicitara plexiglas oglinda sau veralite oglinda. Sigur, poti folosi si un reflector de neon reciclat daca ai norocul sa gasesti unul - daca ti-ai facut singur capacul, nu cred ca va fi o problema sa il prinzi de capac.

Spor!

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

@Alber : Bine, m-ai convins sa incerc sa le prind in capac....o sa vad daca rezista....
Va tin la curent
@cozmin_amr : Ambele variante de care ai amintit ma gandesc ca au o greutate ( la propriu ) ori nu stiu cat de multa greutate suporta Lambriul PVC folosit de mine....insa o sa le iau in calcul

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2010 22:22:08

cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca ai norocul sa gasesti veralite sau reflector de la un suport de neon ar fi ideal, pentru ca sunt materiale foarte usoare, mai ales reflectorul care este tot dintr-un plastic.
dar cum ai asamblat capacul de iti provoaca atata teama? pune-i niste intarituri pe colturi (pe interior ca sa nu fie inestetice) si agata lumina de el fara grija.
varianta ieftina ar fi sa colezi/vopsesti (atentie!) cu alb interiorul capacului - este o observatie personala pe care am remarcat-o la capacele facute de catre firmele specializate

inca un aspect care mi se pare dubios este soclul neoanelor, care mie imi lasa impresia ca nu izoleaza contactele...poate ma insel. exista socluri speciale pentru neoane (mult mai mici decat ce ai 'inghesuit' tu acolo - practic sunt doar capetele), care prind neoanele cu un fel de garnitura). atentie mare la partea electrica pentru ca mediul in care 'lucreaza' este unul bogat in vapori de apa impura, ce conduce binisor curentul electric.

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

Lampile pe care le-am folosit sunt "lampi pentru baie".....m-am orientat spre ele tocmai pentru a avea o oarecare protectie impotriva condensului....mai au o "protectie de plastic", care vine peste neoane, dar care estompeaza foarte mult lumina...
Si probabil ca lambriul rezista la mult mai multa greutate decat imi imaginez eu, i-am facut intarituri destule si la rama si la capac insa....frica e destul de mare ( avand in vedere ca e primul pe care il fac )

This message was edited 2 times. Last update was at 23/09/2010 22:42:44

cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

referitor la indepartarea compartimentului din sticla lipita cu silicon poti incerca sa gasesti un fir diamantat, abraziv si cu multa atentie sa tai prin silicon la fel cum se taie mamaliga la bunica-mea in moldova

varianta prototip ar fi cu fir cald (din acela folosit la modelarea polistirenului), daca gasesti un aparat special la cineva - este posibil sa topeasca siliconul, iar sansele sa iti zgarii peretii de sticla in timpul procesului sunt minime, insa nu am testat niciodata si nu sunt sigur de reactia siliconului la caldura. ce stiu insa sigur este ca silicoanele speciale (izolatii la aragaz sau la blocurile motoare ale masinilor) rezista la temperaturi de peste 300 grade C.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2010 22:45:05


May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Just4M3 wrote:...mai au o "protectie de plastic", care vine peste neoane...


fii sigur ca ai inlaturat protectia o data cu acea bucata de plastic

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

bucata aia de plastic o pot monta oricand, insa nici macar nu etanseizeaza corpul, ramane o distanta de 1-2 mm spatiu la fiecare parte laterala cand e montata.....
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mda...ma gandeam eu sigur, nu merita sa dai o groaza de bani pe un neon bun si sa-i pui capac dupa aceea.

sfatul meu ar fi sa reevaluezi posibilitatea prinderilor speciale...nu sunt foarte scumpe, ocupa mai putin spatiu si vei dormi mai linistit.

o optiune ar fi si sa pui un (doua) ventilator la capac - varianta asta iti aduce cateva beneficii: scoate atmosfera umeda si caldura dezvoltata de neoane, iar in perioadele calde tulbura suprafata apei, facilitand oxigenarea acesteia si la racirea ei.

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com