[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Salutare tuturor . Sunt nou pe forum si m am inscris aici datorita ficei mele care isi dorea f mult un acvariu. Am cumparat unul de la cineva dar nu stiu mai nimic despre acvariu si despre pesti asa ca iate ma aici. La trei zile de la achizitia acvariulul am identificat cativa dintre pestii care i am cumparat odata cu acvariul si iata ca deja au aparut problemele. Mai precis unul din pesti are un excrement lung care atarna dupa el iar el ca specie este XIPHOPHORUS MACULATUS sau cel putin asa l am identificat eu , E rau ? ce e de facut ? Presupun ca trebuie actionat rapid daca este ceva serios. Aatept urgent sfatul vostru

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 377
Location: Brasov
IP:
Offline

acel excrement...va iesi singur...nu trebuie facut nimic... cel putin ai mei asa fac (am tot xipho...mai pe scurt... banuiesc ca si pestii dumneavoastra sunt tot asta..din cele spuse)
este normal la pesti..sa se intample asta

This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2010 22:12:56

[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu este o problema atunci cand atarna excrenemtele. Probleme sunt atunci cand acestea sunt filamentoase, adica alb-transparent.
Pentru a pricepe regulile de baza ale acvaristicii, iti recomand articolele de la "link-uri utile". Sub sigla acvariu.ro. Ciclul azotului si Ghidul incepatorului sunt "baza fundamentului" Restul le rezolvam.


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

multumesc tururor celor care mi au raspuns . m am linistit acum . @alber iti multumesc pt indicatii si sper sa invat cat mai multe de pe acest forum .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

alber wrote:Nu este o problema atunci cand atarna excrenemtele. Probleme sunt atunci cand acestea sunt filamentoase, adica alb-transparent.


@alber, care ar fi problemele aparute in acel moment? Ai mei se intampla sa mai aiba uneori ( destul de rar )astfel de excremente, insa nu au avut, pana acum, probleme....adica...dupa ce acela era eliminat, urmatorul era normal....
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Este vorba de paraziti intestinali. Tratamentul din cate stiu se face cu Furazolidon si Metronidazol. Cauta pe forum dupa medicamentele astea doua, ca sigur te lamuresti

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Revin pe acelasi topic cu o intrebare legata de alegerea unui filtru intern. Dupa ce am cautat pe net am selectat trei filtre care am considerat eu cel putin ca ar putea fi mai bune avand in vedere ca au mai multe medii de filtrare iar unul dintre ele posibilitate de upgrade ulterior. Filtrele ar fi acestea : Filtru Intern Hagen Fluval U2 , JBL CristalProfi i60 si Resun BF-200. Acvariul meu are o capacitate de 70 litri si urmatoarele dimensiuni : h=40 cm, lungime=60cm , si grosime=30cm. Astept parerile voastre cu mult interes. Uitasem sa intreb daca este corect sa opresti pompele cand dai mancare la pesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/07/2010 09:18:31


ACVARIUL MEU scape by @fanta
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

eu te sfatuiesc de la bun inceput sa cumperi unul extern. pe linga considerentul estetic al problemei randamentul filtrului este incomparabil mai bun decit al unui intern.
iti recomand jbl e700. stiu multa lume care opreste pompa atunci cind hraneste pestii, eu personal nu o fac. asta consider ca nu este un factor atit de important. nu uita insa ca e important sa iti infometezi pesti, sa fi fara grija ca nu o sa moara de foame.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/07/2010 10:02:46


Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

lasand deoparte pretul care e mai marisor am inteles ca daca se opreste cumva curentul ala esti . Astept in continuare opinii legate de cele trei filtre

ACVARIUL MEU scape by @fanta
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

ala esti oricum, si cu filtru extern si cu unul intern. te-ai apucat de o pasiune in care, daca vrei cu adevarat rezultate trebuie sa investesti atit timp cit si bani. am socotit intr-o zi ca, pina acum am bagat aproximativ 3300 ron in acvariul meu. deci.....succesuri

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

astazi am luat easy test de la jbl si au iesit valorile astea
- NO3 100mg/litru
- NO2 5mg/litru
- GH >7d
- KH 10d
- ph 7,6

Am vazut ca primele doua sunt mari . Cat de grav este si care ar fi masurile de urgenta in afara de schimbat 15 la suta din apa.{ astazi se face o saptamana de cand am pus filter start}

This message was edited 1 time. Last update was at 13/07/2010 17:57:46


ACVARIUL MEU scape by @fanta
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

testele x in 1 sunt o mare prostie. bani aruncati pe geam. valorile lor sunt pur orientative, adica sa sti cam pe ce lume esti. ceea ce se poate spune din testele astea este ca ciclarea e departe de a se fi incheiat. daca ai pesti in acvariu, ar fi bine sa ii scoti, sa ii bagi intr-un acvariu ciclat si sa faci schimburi de apa.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Puteti sa imi spuneti si mie ce firme producatoare de filtre externe au la filtrele lor si reductor de debit al apei ?
Pun aceasta intrebare deoarece acum am un acvariu de 70 litri dar dupa ca voi invata destule voi vrea sa imi cumpar unul mai mare si atunci sa nu fiu nivoit sa cumpar alt filtru mai mare, cu alte cuvinte sa il pot folosi cu brio si acum si atunci.
De asemenea astept si recomandari de modele in acest sens. Multumesc anticipat

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

donpisote wrote:Filtru Intern Hagen Fluval U2 , JBL CristalProfi i60 si Resun BF-200.

Filtrele interne Fluval sint cele mai bune din cite mi-au trecut prin mina . Resun nu voi mai folosi niciodata de cind am observat "camasa" de pe cablul de alimentare crapata, evident sub apa, la intrarea in corpul filtrului. Eram cu miinile prin acvariu si n-am chef sa mor .

donpisote wrote:Puteti sa imi spuneti si mie ce firme producatoare de filtre externe au la filtrele lor si reductor de debit al apei ?
Pun aceasta intrebare deoarece acum am un acvariu de 70 litri dar dupa ca voi invata destule voi vrea sa imi cumpar unul mai mare si atunci sa nu fiu nivoit sa cumpar alt filtru mai mare, cu alte cuvinte sa il pot folosi cu brio si acum si atunci.

E foarte buna decizia de a lua un filtru mai mare in ideea ca vei vrea un acvariu mai mare, esti pe drumul cel bun .......
Cam la toate poti reduce debitul (Eheim, JBL, Tetra, Sera ... ). Atentie de la care robinet il reduci! Se specifica clar in instructiuni de la care robinet reduci debitul si spune si mai clar sa nu reduci de la celalat robinet. Mi se pare ca de la cel de pe furtunul de evacuare da' nu mai tin minte exact.

Evident ca iti sugerez Eheim. Daca e prea scump pentru tine, incearca JBL. Fereste-te de Tetra, cauta putin pe forum ce-au patit altii cu canistrele Tetra si n-o sa-ti mai trebuiasca .

Poze: smilie ... Poze cu plante
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Studiind preturile cred ca o sa iau un filtru extern jbl e900. Pentru ce o sa vreau eu, ( deja mi se invart ideile in cap) era de ajuns si jbl e700 dar diferenta de pret intre ele este destul de mica si cred ca merita varianta cu volum mai mare. In prezent am luat de la postul celalalt si pana acum un filtru intern jbl i80 pe care il tin la un volum mai mic de apa filtrata fiind cam mare pt cei 70 de litri ai mei si nu vreau sa dau pestii pe topogan toate ziua.
Multumesc pentru raspuns.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu sunt foarte multumita de JBL-ul meu e900 asa ca ti-l recomand cu caldura! Poti reduce si debitul la el, desi dupa 1-2 luni de folosire se reduce el destul de la sine, mai ales daca nu vei folosi un burete bolborositor pe teava cu care traga apa din acvariu. Fara acel burete se vor murdari groaznic si destul de repede mediile filtrante dar si furtunurile filtrului.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2010 23:04:26


Until you find someone worth dying for, you never really live.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Revin in acest topic duca ce azi mi a murit un molly negru. Ce observasem eu de cateva zile era ca excrementele unor pesti ma refer la platy erau cam incolore, iar la xifo erau normale . Nu stiu de ce a murit molly poate de batranete sau nu stiu pentru ca a fost luat odata cu acvariul actual. Ce e ciudat ca a survenit la o saptamana dupa moartea tot suspecta a unui sanitar. M am alarmat si m am dus si eu la un pet shop care era deschis astazi si la recomandarea unui vanzator am luat JBL SPIROHEXOL. Mentionez ca vanzatorul mi a recomandat aceasta solutie in urma anamnezei facute de mine , si anume singurul semn de boala vizibil excremente transparente la o parte din pesti . Nu stiu ce sa cred . Daca ma intrebati de valorile ape ele sunt ok . Voi ce credeti ?

ACVARIUL MEU scape by @fanta
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ce ti-a recomandat cl de la magazin, este un medicament care combate parazitii intestinali. Dupa prezentarea facuta de tine, se pare ca despre asta este vorba.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Inseamna ca exista si cazuri fericite cand vanzatorii recomanda lucruri bune. Tratamentul se face timp de o saptamana in care scrie in prospect ca nu e recomandat sa dau la pesti sa manance sau daca dau sa dau foarte putin. Ce credeti rezista pestii atat? Sau sa le dau pe la 4 zile o mica gustare?

ACVARIUL MEU scape by @fanta
vio.guitar
Junior member

Joined: 17/01/2009 19:09:53
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

doua intrebari am pentru tine: ce le dai de mancare pestilor si mai ales cat pe zi?
alte semne vizibile ale "bolii" mai sunt? (apatie, refuzul hranei, semne vizibile pe corp)

Viata-i grea..dar se termina repede... - Boogie Woogie
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com