[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor!!!! 4 scalari morti in acvariu  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Buna!
Ieri am schimbat 20 de litri de apa dintr-un acvariu de 120. Cei 20 de litri de apa au fost tinuti 24 ore la declorinat si in mometul schimbarii am folosit Aquasafe ( 2 diviziuni).
Dupa ce am schimbat apa , am mai folosit pt prima data si o substantza numita Aquabalance pe care am introdus-o in acvariu toata ( 10 diviziuni) . Aceasta substantza continea mici granule albe care pluteau prin tot acvariu , iar dupa 30 min se decantase.
Pe de alta parte tot ieri am spalat si buretele de culaore verde din filtru (juwel) , burete care era murdar de un fel de 'noroi'. Filtrul este prevazut cu 4 bureti: primul este alb si se afla deasupra , al 2-lea este negru si se afla sub cel alb, al 3-lea este cel verde, cel pe care l-am spalat sub jet de apa, iar al 4-lea este albastru.
In dimineatza zilei de azi apa era foarte tulbure si am gasit 4 scalari morti.
Care este cauza? Folosirea substantzei in exces sau spalarea buretelui verde?
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

se pare ca tocmai te-ai ales cu o deciclare......omul din greseli invata....

.....
[Email] aim icon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cam prea rapid efectul ca sa fie doar deciclare. Ma gandesc sa nu fie de la substantele introduse in acvariu. Nu stiu ce inseamna diviziuni la Aquasafe si nici la Aquabalance (apropos, ce e asta? Da si tu un link, ceva).

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

Pai ce trebuie sa fac? sa scimb apa ? sa o las asa sa se repopuleze cu bacterii? sa adaug ceva?
am nevoie de sugestii
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

am introdus in acvariu un tub de easybalance http://www.homepets.ro/images/Tetra%20Aqua%20Easy%20Balance%20bun.jpg
tubul are 100 ml
Am corectat eu linkul. Alber

This message was edited 3 times. Last update was at 14/06/2010 21:47:18

beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

produsele tetra sunt ok,eu le-am folosit ceva vreme,

http://www.tetra-fish.com/sites/TetraFish/aquarium/AquariumContentTwoColumn.aspx?id=2382

``Aceasta substantza continea mici granule albe care pluteau prin tot acvariu , iar dupa 30 min se decantase.``
scubu,aceste produse sunt facute pentru ciclare...

nu am mai folosit de mult dar din cate stiu era forma complet lichida.verifica termenul de garantie,nu mai stiu daca acestea sunt cu termen..

la easy balance se tine cont de chestia asta,tu ai folosit si aquasafe ,deci mai ramane decat nivel scazut de o2

``Note: EasyBalance® is not a tap water conditioner and will not neutralize harmful chlorine or chloramines. When adding tap water to the aquarium it is recommended you always use Tetra AquaSafe® according to its directions. EasyBalance® should not be used in aquariums with low oxygen conditions; proper aeration using an airstone is strongly recommended.``

apropo, ai spalat filtrul cu substante de curatat ?? daca da ai o problema mare..
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cine ti-a spus sa torni tot flaconul de Easy Balance? Ai pus foarte mult. Habar n-am daca este toxic pentru pesti in cantitate mare, dar se pare ca da. Fa un schimb de apa. Cat poti de mare.
Si stai cu ochii pe acvariu, ca s-ar putea sa-l fi si deciclat.
Io nu pricep la ce va mai pierdeti timpul pe forumul asta daca nu cititi nimic. As vrea sa-mi arati si mie unde ai citit tu ca mediile filtrante se spala sub jet de apa.
Mai puneti fratilor mana si mai si cititi, ca sunt o tona de articole, nu mai asteptati totul mura-n gura.

beez wrote:nu am mai folosit de mult dar din cate stiu era forma complet lichida

Producatorul spune clar ca flaconul trebuie agitat inainte de folosire. Dar daca este expirat, s-ar putea sa faca si ceva cristale de mai stiu io ce

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2010 21:58:37


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

am pompa de aer iar filtrele le-am spalat in apa scoasa din acvariu! am citit instructiunile si am inteles ca se pune o diviziune la 10 litri de apa...... avand acvariu de 120 de litri, l-am introdus pe tot. Nu trebuie sa-l las sa se cicleze sau trebuie sa fac schimburi de apa?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2010 22:00:42

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

ggsuvi wrote:am pompa de aer iar filtrele le-am spalat in apa scoasa din acvariu!

Hai ca ma enervez, deja. Cum ai facut tu jet de apa cu apa din acvariu? in primul post spuneai:
ggsuvi wrote:al 3-lea este cel verde, cel pe care l-am spalat sub jet de apa

Cum e pana la urma? Ce ai spalat si unde?
Tine cont ca nu ne minti pe noi, te minti pe tine si pe animalele tale

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

sigur a spalat cu dero...
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

L-am spalat in apa scoasa din acvariu sub jetul de la furtunul ce iesea din acvariu.... am zis-o asa crezand ca nu are mare importantza...acum vad ca are...
Oricum eu cred totusi ca de la spalarea buretelui este .... cred.
Important este ce fac in continuare ca vad ca situatia a revenit la normal.... am analizat atent un scalar acum si vad ca pluteste in deriva si cateodata face miscari bruste .... asta faceau si acum 2 luni si acum 5 luni.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2010 22:05:17

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ti-am spus: schimb de apa si stai cu ochii pe acvariu (adica teste) sa vezi daca l-ai deciclat.
Si habar n-am ce mai ai in acvariul ala, dar 4 salari sunt deja prea multi. Chiar daca au murit, tot multi sunt. Cine stie ce ciorba de pesti ai tu acolo, iar noi ne dam de ceasul mortii pe aici.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

am 4 scalari , 4 coridoras 2 sanitari( mici) si 2 mancatori de alge ( mici)
2 plante nu foarte mari
ggsuvi
Junior member

Joined: 21/12/2009 22:34:12
Messages: 47
Location: focsani
IP:
Offline

acum totul e normal .... azi dimineatza era tulbure acvariul
O sa schimb maine o cantitate mai amre de apa si o sa folosesc Tetra aqua safe
In ce cantitate sa folosesc aquasafe?
Acolo spune o unitate la 5 litri. Voi cum folositi si cum imi recomandati sa il folosesc?
Apropo.. se pune continutul de aquasafe in acvariu sau in recipietul in care las apa la declorinat? Se pune inainte sau dupa?
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am folosit si eu AquaSafe, dar f rar. Numai in cazuri de urgenta, 2 la numar pana acum
Citeam ca ai spus ca ai avut apa la declorinat si apoi ai pus AquaSafe. Eu cred ca nu are rost sa faci asta. Lasa apa la declorinat, eventual daca ai o pompa de aer agita apa 2-3 ore inainte si gata.
Eu de cand o pun in galeti o torn cu jet din furtunul dushului. Astfel se agita apa si deja se evapora o mica parte din clor.
Dozarea AquaSafe nu poate fi alta decat cea scria pe prospectul ei, nu? Si nu mai folosi, decat in cazuri de urgenta cand nu ai suficienta apa declorinata. Considera-l ca pe un Joker, care il folosesti f rar.

Bafta si sanatate la pestisorii tai

This message was edited 3 times. Last update was at 14/06/2010 22:46:52


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com