[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plafoniera high power led 7280 lumen  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

am inceput prin achizitionarea catorva leduri high power de 1 watt 350 mA(48 cu 15 dolari) si 4 de 20w 1,5A (9,90 dolari bucata). driverele le-am cumparat tot de pe net, mai exact EBAY. o conditie importanta pentru functionarea in parametri normali a acestor componente este lucrul la o temperatura normala. intentionam sa atasez aceste leduri, cu pasta termoconductoare, pe o bara profil "U" de aluminiu. problema era ca unul din pinii de contact era in legatura cu baza ledului. in cazul asta trebuia sa izolez bara de aluminiu pentru a nu intra in contact electric cu baza ledului dar in acelasi timp sa asigur un transfer corespunzator de caldura intre baza ledului si bara de aluminiu. am folosit foaie de mica si silicon termoconductor interpus intre foaia de mica si bara de aluminiu si intre led si foaia de mica. ulterior, am intarit prin lipire cu pistolul cu plastic toate componentele.
cine are bani mai multi sau nu vrea sa se complice, poate cumpara leduri cu pad de racire. eu am vrut sa ma incadrez intr-un buget de 150 de euro si am ales aceasta varianta mai economica.
pentru a determina polaritatea se alimenteaza LED-ul de 1w la 5V cu o rezistenta de valoare mare 470-1K. iar pentru ledurile de 20 w am folosit un alimentator de laptop (20v; 3,25A) si o rezistenta de 470 ohmi.
am construit un schelet din aluminiu pentru tot ansamblul. am taiat foite mici de mica pe care le-am lipit cu silicon termoconductor pe bara de aluminiu. apoi am lipit pe foita de mica, cu acelasi silicon termoconductor, ledurile de 1w. la urma, le-am fixat bine cu pistolul cu plastic. ledurile de 20 w le-am atasat unor disipatoare pentru procesoare cu pasta termoconductoare clasica (pentru CPU).
pentru racire, am folosit 2 ventilatoare extrase din surse de computer alimentate la 12 V 500 mA.
in final, am ajuns la vreo 700w (lumina) consumand 120. e convenabil. toata cheltuiala se amortizeaza rapid.
un bec incandescent de 40w, cu filament tungsten (becurile clasice) emite in jur de 400 lumen, cu o eficacitate foarte proasta, consum energetic/flux luminos (adica 1w/10 lumen).
un led high power, de 1w, ajunge pe undeva la 60 de lumen.
eu am montat 48 leduri de 1w si 4 de 20w. ledurile de 20w produc 1100 lumen.
plafoniera construita de mine produce
48*60+4*1100=7280 lumen (cu un consum de 124w) regula de 3 simpla arata clar ca acelasi flux luminos il producem cu o lampa incandescenta de 728w.

Un alt avantaj: racite corespunzator, ledurile de putere au o durata de viata extrem de mare (50000 de ore).

Sa mai amintim doar ca aceiasi plafoniera, cu acelasi randament, ajunge la vreo 400 de euro in magazin.
[Thumb - led1w retro.JPG]

[Thumb - Oip0.jpg]

[Thumb - led 1w fata.JPG]

This message was edited 5 times. Last update was at 14/06/2010 10:17:24

hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

continuare foto
[Thumb - vedere fata.JPG]

[Thumb - vedere laterala.JPG]

[Thumb - vedere fata 1.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2010 09:53:10

hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

pentru cine nu vrea batai de cap cu racirea ledurilor poate folosi leduri cu pad de racire. problema e ca acestea costa mult mai mult.
[Thumb - sasiu 1.JPG]

[Thumb - sasiu.JPG]

[Thumb - High-Power-LED-100-120lm-1w-.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2010 09:55:14

Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Salut
Da-mi voie sa fiu eu "Gica Contra" pentru proiectul tau.. sper sa nu te superi
Nu inteleg utilitatea practica a proiectului pentru ca:
1 La dimensiunile acvariului tau puteai sa pui foarte lejer neoane
2 Led-urile alea de 20w sunt noname cu randament scazut (cam 50 lumeni/watt, in timp ce acum s-a ajuns la 100 lumeni per watt, vezi cree r5). Un neon corespunzator are lumina mai buna la un randament un pic mai prost, dar nu semnificativ
3 Pe langa faptul ca au randament scazut probabil ca au si o lumina proasta (randamentul maxim lux/lumen se obtine pentru un alb rece, asa ca ledurile astea ieftine au o tenta de albastrui neplacuta)
4. Nu vad nici un led rosu
Daca tot ai experienta necesara iti sugerez sa incerci sa inlocuiesti ledurile pe care le ai cu CREE MP-L EasyWhite

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2010 11:43:55


----------
Diverse
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

foarte fain proiectul tau hulk! si eu lucrez (experimentez) de vreo doi ani cu ledurile iar acum am in plan upgrade la cel de 450 de litri. momentan am un marin si un nano de apa dulce cu leduri.

@mitica. chiar daca ledurile nu dau cu mult mai multa lumina decat tuburile sa stii ca sunt mult mai rentabile. cele din urma trebuie schimbate cam la 6-8 luni daca ai pretentii mari. in plus, ledurile albe, au spectru bogat de rosu si albastru.

Acvariul meu
[Yahoo!]
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Totusi la noi inca sunt destul de scumpe ledurile de putere mare. Niste link-uri de unde ai cumparat ledurile si driverele?
[Email] [Yahoo!]
klayus
Member
[Avatar]
Joined: 12/05/2009 11:35:01
Messages: 110
Location: Constanta
IP:
Offline

ma bucur mult ca a incercat cineva inaintea mea cu aceste led-uri de putere. ceva asemanator mi-am comandat si eu pentru un nano de 40L, astept sa-mi vina. acuma, de la vanzatorul de la care am luat eu led-urile( 1 x 20W, 1 x 10W, 5 x 3W rosii si 5 x 3W albastre, n-am sa le folosesc pe toate), punea si un grafic cu randamentul led-urilor, si varfurile cadeau exact pe lungimea de unda a plantelor si rosu si albastru(cand gasesc graficul acela il pun aici). totusi, din poze parca nu este asa de multa lumina. poate ar fi bine sa lasi lampa mai jos. led-urile de 20W din cate vad nu au lentila de focalizare si fara au un unghi de dispersie destul de mare (vreo 120 grade daca nu ma insel).
legat de ce a zis "gica contra", un cree de 3W cred ca ajunge la acelasi pret ca si unu de 20W noname. pana se ajunge la un pret decent nu prea poti sa te atingi de ele(asta daca ai un buget restrans). lumina(la led-urile pe care le-am luat eu) este la 5500 - pana la 7000K, eu zic ca e la fix unde imi trebuie.
in cazul meu, led-urile ar insuma aproximativ 40W si voi avea aproape dublu de lumina fata de solutia actuala care consuma 36W cu lampi pl.

aici e led-ul de 10W si are si un grafic cu randamentul.
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280516822964&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_4847wt_1137
[Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

bilti wrote:@mitica. chiar daca ledurile nu dau cu mult mai multa lumina decat tuburile sa stii ca sunt mult mai rentabile. cele din urma trebuie schimbate cam la 6-8 luni daca ai pretentii mari. in plus, ledurile albe, au spectru bogat de rosu si albastru.


Si ledurile vor tine cu mult mai mult? Unde mai pui ca investitia initiala e mai mare in cazul ledurilor.
Eu tot nu inteleg utilitatea led-urilor in acvaristica. Mai ales la nivel de home-made.
A facut vreunul din voi un calcul 'contabilicesc'?


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Daca au o viata de 50.000-100.000 ore de functionare si le folosesti 10 ore pe zi te-ar tine 13-26 ani. De aici ai putea incepe sa-ti faci calculele(plus ca au un consum mai mic).
[Email] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca timpul de viata cu pastrarea intensitatii luminoase initiale este atat de mare atunci nu are rost sa mai fac un alt calcul financiar. Dar eu nu cred ca isi pastreaza calitatile mult timp.

Iar despre consum doar la ledurile Hi-end se poate spune ca au randament mai bun decat tuburile fluorescente T5.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

cibserg wrote:
A facut vreunul din voi un calcul 'contabilicesc'?



aici fiecare are alte pretentii si asteptari. ex: unii au dacie, alti skoda si altii jeep. si de ce au jeep daca skoda consuma mai putin? putem analiza aceasta situatie zile intregi.

pt mine ledurile:


-nu incalzesc asa de tare ca tuburile.
-au efectul acela mirific de valurile a luminii (shimmering)
-preturile au scazut destul de mult ca sa fie o alternativa in regim diy.
-spectru bun. la cele plantate nu am avut alge deloc (si am doua nano-uri de vreo 3 litri si jumatate).
- tin fara probleme vreo 4 ani fata de 6-8 luni cat duc tuburile
-etc etc.

o sa revin cu date financiare concrete dupa ce termin upgrade-ul la acvariul mare. oricum pot sa va spun ca deja trebuie sa schimb tuburile. au 9 luni si se simte.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2010 15:18:36


Acvariul meu
[Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

klayus wrote:
legat de ce a zis "gica contra", un cree de 3W cred ca ajunge la acelasi pret ca si unu de 20W noname. pana se ajunge la un pret decent nu prea poti sa te atingi de ele(asta daca ai un buget restrans).

Uite aici un led de 5 EUR care da 340 lumeni, DAYLIGHT (nu coldlight) http://www.led-tech.de/en/High-Power-LEDs-Cree/CREE-XP-Series/CREE-XP-G-R4-LT-1650_120_138.html
Pentru 1000 de lumeni iti trebuiesc 3 leduri deastea, adica 15 EUR, fata de 15 USD cat costa ala de 20 W
Deosebirea e ca astea cree consuma 3x3w=9W fata de 20 w cat consuma chinezescul

----------
Diverse
klayus
Member
[Avatar]
Joined: 12/05/2009 11:35:01
Messages: 110
Location: Constanta
IP:
Offline

led-ul ala da 350 lm la 1A, dar nu cred ca o sa aiba viata lunga asa... ala e un maxim, probabil in mod blitz. chiar si asa la 140lm e mult mai bun decat unul chinezesc, dar si pretul isi spune cuvantul.
[Yahoo!]
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

hulk2738 , poate ne pui si o schema a instalatiei si ne dai si niste link-uri de unde ai luat piesele. Sau doar ne-ai facut in necaz ?
[Email] [Yahoo!]
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

mai oameni buni, nu fiti snobi. ledurile creeee & company sunt fabricate tot in china. chinezii au marfa buna pe bani putini. faza e ca europenii le importa de acolo pe bani putini si le vand pe bani mai multi.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2010 18:47:29

hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

Mitica wrote:Salut
Da-mi voie sa fiu eu "Gica Contra" pentru proiectul tau.. sper sa nu te superi
Nu inteleg utilitatea practica a proiectului pentru ca:
1 La dimensiunile acvariului tau puteai sa pui foarte lejer neoane
2 Led-urile alea de 20w sunt noname cu randament scazut (cam 50 lumeni/watt, in timp ce acum s-a ajuns la 100 lumeni per watt, vezi cree r5). Un neon corespunzator are lumina mai buna la un randament un pic mai prost, dar nu semnificativ
3 Pe langa faptul ca au randament scazut probabil ca au si o lumina proasta (randamentul maxim lux/lumen se obtine pentru un alb rece, asa ca ledurile astea ieftine au o tenta de albastrui neplacuta)
4. Nu vad nici un led rosu
Daca tot ai experienta necesara iti sugerez sa incerci sa inlocuiesti ledurile pe care le ai cu CREE MP-L EasyWhite

nu am cautat perfectiunea. totul e relativ si se poate imbunatati iar critica e constructiva. ceea ce e sigur e ca acum am in acvariu lumina puternica cu un consum mic. cat costa un led CREE MP-L EasyWhite?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2010 19:19:56

Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ce vroiam eu sa zic de fapt e ca nu merita sa te complici cu led-uri deastea ieftine pentru ca iesi mai prost decat cu un neon. La tine nu se punea problema de spatiu asa ca puteai merge linistit pe neoane T5
Exemplu: un T5 HO de la OSRAM, 39 w, 830, produce 3100 de lumeni. Ca randament e undeva la 82 lm/W.
Cu 3 neone deastea ai 9000 lumeni la 120 W
Ca si costuri eu am cumparatun neon deasta cu 20 RON, adica vreo 5 EUR.
Durata de viata pentru un T5 e 24.000 ore (zice producatorul) dar la 24000 output-ul e la 50%. In schimb la 12.000 ore e la 95%

----------
Diverse
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Mitica, daca ar fi asa cum zici, cu 95% la 12000 ore inseamna ca ar trebui sa le tinem vreo 3 ani cate 10 ore /zi.
Atunci de ce le schimbam la mai putin de un an?
Oricum se pare ca ledurile sunt de viitor datorita in special duratei de viata si consumului scazut.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/06/2010 11:26:54

[Email] [Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

geo13 wrote:Mitica, daca ar fi asa cum zici, cu 95% la 12000 ore inseamna ca ar trebui sa le tinem vreo 3 ani cate 10 ore /zi.
Atunci de ce le schimbam la mai putin de un an?
Oricum se pare ca ledurile sunt de viitor datorita in special duratei de viata si consumului scazut.

Nu zic eu, zice producatorul, informatia e luata de pe site de la OSRAM. Tu ai T8 sau T5 ?
Sa stii ca si led-urile isi pierd fluxul in timp..
image

----------
Diverse
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

cum vine treaba asta? dupa ce trece timpul ledurile nichia lumineaza tot mai tare?! eu am o lampa DIY cu leduri chinezesti (1watt) de vreo 7 luni si nu am vazut sa scada luminozitatea.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/06/2010 13:08:34


Acvariul meu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com