[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare acvariu cu pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

De mic mi-am dorit un acvariu insa de-abia acum mi-am bagat microbul in casa
Precizez ca citesc acest forum inca de anul trecut si ma bucur nespus sa vad ca exista o comunitate si la noi in domeniu.

Am achizitionat un Eheim Aquastar 60 de 54 litri cu kitul lui (filtru intern eheim, incalzitor etc) de la Horn. Decor o piatra vulcanica si o radacina. Substrat JBL Proflora si nisip cu granulatie de 2-3mm.
Am fiert radacina si piatra vreo 2 ore si apoi le-am pus 2-3 ore in apa rece schimbata de 5-6 ori. Am facut setup-ul in care am pus jumatate apa declorinata cu AquaSafe si restul ce pusesem cu o zi inainte. (Luat de val nu am realizat ca imi intra aprox 40 litri). Am pus si bacterii de start de la JBL . Pus si mancare cativa fulgi.
La doua zile am fost si achizitionat plante in numar de 4: Vallisneria, Myriophyllum mezianum, 2 Sagittaria. Puse frumos in acvariu. Totodata luat de val si ca sa-i fac pe plac nevestei am luat si un mascul betta rosu inchis. Am alergat in seara respectiva si am gasit un acvariu bol pt el ca sa nu stea in acvariu pe perioada ciclarii.

Toate bune si frumoase, ziua urmatoare am observat ca apa din bol era f rece 20 grade si cred ca mai scadea termometrul. Se pare ca este racoare la noi in casa desi noi ne-am obisnuit asa. CU ocazia asta am realizat ca pe cat de estetic ar parea un bol, este total nepractic, nu poti sa agati nici macar un termometru in el, daramite sa bagi vreun incalzitor, ar arata oribil.
M-am panicat intrucat nu vroiam sa chinui betta-ul si am decis ca mai bine il bag in acvariul mare unde temperatura este de 26-27 grade. M-am gandit ca daca tot fac ciclare cu pesti sa mai pun unul si am luat un Synodontis Nigriventis. Am pus cei doi pesti si acum sunt in ziua 4. Si recunos sunt un pic stresat pt ca nu as vrea sa pierd pestisorii.

Am luat testele mai accesibile de la JBL 5in1 si am facut teste zilnic. Ultimele valori masurate sunt urmatoarele: ph 7.2, NO2 0, NO3 vad ca azi dimineata a crescut f usor de la zero, celelate sunt in parametrii OK (nu am la mine acum rezultatele fiind la birou).

Ar fi indicat sa-mi iau si test pt amoniac?
Ce sfaturi imi dati legat de schimbul de apa?
Cum fac sa impac si toxicitatea necesara bacteriilor dar sa nu intoxic pestii?

This message was edited 2 times. Last update was at 17/05/2010 17:59:26


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu riscul de a prelungi ciclarea, schimba 50% din apa la 3-5 zile. Nu mai adauga pesti. S-ar putea sa scapi si daca nu faci aceste schimburi de apa, pentru ca ai culturile de bacterii. Dar e un risc, nu mare, dar totusi exista.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2010 18:53:55

providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu cred ca e bine sa faci un schimb asa de mult 50% din apa si cred ca nici colegii experimentati nu recomanda asa cev. Acuma, cat ai apa in acvariu, ia si pune intr-un recipient cu gura larga(o galeata de exemplu) la statut. Eu fac schimb de apa la 2-3 zile si am tot timpul apa la statut + ca adaug si solutie aqua safe de la tetra. Schimba 20-25 % din apa la 2-3 zile cu apa din aia statuta. Cred ca e cel mai bine. Asteapta si alte pareri. Eu asa am fost invatat de ceilalti colegi.
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multzam pt raspunsuri. Tocmai am facut niste teste: ph = 7.2, KH = 6, GH - zona verde si surpriza, NO3 este aprox 15 iar NO2 = 0.2. Este adevarat ca aprecierile le-am facut ochiometric dar este clar ca exista NO3 si a luat-o din loc si NO2.

Citind despre ciclare sunt confuz. Sa fie atat de proaste testele astea? Cum a aparut NO3 inainte de NO2?!

Si mai am un stres, nu am tester de amoniac si incep sa ma tem ca o fi si din ala.

Ce fac, bag un schimb acum partial de 10-15%?

This message was edited 2 times. Last update was at 17/05/2010 19:45:25


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

In legatura cu testele asteapta alte raspunsuri. Daca ai apa statuta, cred ca ar fi bine sa faci un schimb.
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

S-ar putea sa-si fi intrat bacteriile in mana. Daca ai NO3, inseamna ca si-au facut treaba si faza de ciclare se apropie de sfarsit. Revenind la schimburile de apa, ADA spune asa: in primele 2 luni de la setare se schimba la 3-4 zile 50% din apa. Dupa 2 luni se schimba 50% saptamanal. Eu recomanda aceste masuri pentru preveninrea aparitiei algelor. In cazul in care totusi, apar, in acest interval, recomanda un blackout (faza de intuneric) de 3 zile. La NO3=15. probabil PO4 tinde spre 0, Fe=0, fara CO2, e drumul sigur spre algele verzi. Poate nici nu esti deranjat de acest aspect. In acest caz, pur si simplu ignora de am scris si urmeaza sfatul anterior, pentru ca este mai bun
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai si-or fi intrat bacteriile in mana, dar doar in 4 zile?! Sunt circumspect. Este posibil asa ceva?

Pestii vad ca sunt ok. Betta este f jucaus. Celalalt face ce stie el mai bine - sta lipit cu burta in sus de filtru.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2010 20:20:50


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut un schimb fin de 15%. Apoi dupa 3 ore vad ca NO3 este tot spre 15 iar NO2 se apropie de 0.5.

Mai am un flacon de JBL Filter Start. Sa-l arunc si pe ala in burete?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact cum am banuit - NO3 este din apa de la robinet conform cu stripurile de test.
Deci probabil ca trebuie sa stau in alerta intrucat amoniacul sta sa pocneasca zilele astea.

Ce teste de amoniac si NO2, NO3 recomandati? Mai de buget.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Ai tinut apa la invechit?
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am cumparat o galeata "dedicata" pt asa ceva, si am aprox 13 litri pusi de aseara la ora 22:00.
Planuiesc un schimb in seara asta la 20:00.

PS Acvariul gazduieste aprox 38 litri de apa restul fiind decor.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2010 13:44:18


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iata si cateva poze.

PS Orice sfat este binevenit
[Thumb - DSCN0125.JPG]

[Thumb - DSCN0126.JPG]

[Thumb - DSCN0114.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2010 14:48:23


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oameni buni, am cautat pe forum cat si pe cele de afara si nu am ajuns la o concluzie clara.
Am un synodontis nigriventris care este apatic.
Nu l-am vazut sa manance efectiv, si nu iese nici batut din cele 2 ascunzatori preferate - dedesubtul filtrului si langa radacina plantata.
Are o fobie extrema la lumina si este f speriat. L-am pandit pe intuneric cand am dat stingerea aseara si nu a facut altceva decat sa se miste de sub filtru langa radacina.

Ce ar fi de facut?

PS Am facut un schimb de apa aseara aprox 30%, cu apa declorinata si incalzita exact la temperatura celei din acvariu.


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am mai linistit cu synodontis-ul. Se pare ca a devenit o idee mai sociabil. Ba chiar l-am vazut cum rontaie niste resturi pe radacina plantata.

Am cumparat teste la picatura pt amoniac : Am masurat aprox 0.8 ppm. Inca nu este toxic nu? Monitorizez atent si cand ajunge la 1.5 schimb apa.

Aveti idee daca poate sari brusc valoarea de amoniac, sa zicem in cateva ore? Sau peste noapte?

This message was edited 3 times. Last update was at 20/05/2010 00:02:45


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Amoniacul a crescut la 1.3. Precizez ca prin "amoniac" ma refeream la cel total masurabil NH4/NH3. Am dedus toxicitatea in functie de ph 7.4 si temp 25C la aprox 0.018.
Stau cu ochii ca pe butelie pe pesti si in acelasi timp fac teste dimineata si seara. Intr-adevar testele la picatura sunt mult mai ok decat cele la stripuri.

Poate cei mai experimentati imi pot raspunde. Dimineata aveam NH4 aprox 0.8 in seara asta am masurat 1.3.

Cam pana la cat creste de obicei amoniacul in ciclare?
Si credeti ca ar trebui sa schimb apa in seara asta din nou?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

E greu sa micsorezi concentratia de amoniac prin schimburile zilnice de apa. Se reface foarte repede...si e foarte toxic pentru pesti Schimba-le ca sa aiba mai multe sanse sa scape...mai ales daca ii vezi ca respira la suprafata sau inoata ciudat, etc.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare rau daca am dat impresia, dar nu sunt calau, doamne fereste. Nici nu astept sa vad pestisorii ca se chinuie.

Am schimbat deja apa si parca sunt mai vioi... Sau o fi placebo.

Din cate am citit prin mai multe studii online se pare ca este o variatie de la specie la specie legata de toxiciatate si rezistenta la NH3.
Oricum la ce nivel aveam eu, era putin toxic pt specii mult mai sensibile. Deci e ok, nu i-am chinuit. Sper.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2010 02:17:43


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma lupt cu toxicitatea de cateva zile. Amoniacul sta pe la 0.15 - 0.2, nitritii oscileaza intre 0.8 - 1.5. Am avut un spike si de 3.5 la care am efectuat de urgenta un schimb de apa urmat la 2 ore de un alt schimb mai mic.
Pentru a tonifia si creste rezistenta pestisorilor la intoxicatia cu nitriti (brown-blood) am introdus sare neiodata (grunjoasa) in concentratie de 1g / 1L.

Toate bune momentan, fac schimburi de apa cand am cresteri mai mari (sau odata pe zi aprox 10-15%) si teste de 2 ori pe zi.
Am ramas placut surprins de faptul ca testele JBL 5in1 au o acuratete buna, singurul inconvenient fiind faptul ca nu ai precizie. Pentru NH4 si NO2 am cumparat JBL la picatura.
Valori apa: pH 7.4, KH 8, NH4 0.2, NO2 1.25, NO3 25, GH - nu sunt sigur pare a fi 10. Din pacate am observat ca nitratii vin direct de la robinet cu valoarea asta. Deci sunt in plin stadiu al nitritilor.

CO2 nu am bagat. Probabil peste 1 luna ma hotarasc si daca vreau m multe plante imi fac o bomba. Astept o stabilizare a sistemului, ca sa nu variez pH-ul si sa stric multipicarea bacteriilor.

Am citit ca nu e bine sa opresti filtrul. Eu l-am pozitionat destul de aproape de suprafata apei ca sa asigur o oxigenare cat mai mare pt pesti. Insa cand schimb 20-25% din apa, nivelul scade cu 1-2 cm sub filtru si atunci il opresc pt 3-4 minute ca sa nu traga aer (el ramane muiat in apa).

Ar trebui sa nu opresc filtrul deloc si sa-l scufund mai mult in apa cand fac schimbul?

Ceva sfaturi legate de toxicitate si apa?








Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

bobesque wrote:
Am ramas placut surprins de faptul ca testele JBL 5in1 au o acuratete buna, singurul inconvenient fiind faptul ca nu ai precizie. Pentru NH4 si NO2 am cumparat JBL la picatura.


Ce inseamna acuratete?,ce inseamna precizie?.
Vezi ca este universal recunoscut ca testel "n in 1"nu sant de precizie indiferent de firma.
Pentru a te convinge incearca sa masori NO2 cu JBL 5in 1 si cu test consacrat JBL de NO2.

Am corectat eu. Si ti-am zis sa nu te mai joci la "quote" Alber







This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2010 22:15:25

[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sfaturi legate de toxixitate? Ciclul azotului l-ai citit? Io cred ca nu, ca altefel stiai ca in aceasta perioada vei avea amoniac in acvariu de sa dai si la altii. La o saptamana de la startare, cam asa se intampla

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2010 22:17:27


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com