[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neon negru bolnav?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Am un neon negru care azi toata ziua a stat la suprafata apei, cu gura putin deasupra corpului, parca incercand sa respire aer. Nu a mancat nimic nici de dimineata nici seara, cand le-am "servit" masa pestiilor mei. Nu are nici un semn vizibil pe corp. Mai am inca 4 neoni negrii si 2 cory julli, care se comporta ca si de obicei, au mancat si nu au nici o problema.
Are cineva vreo idee care ar putea fi problema cu pestisorul meu?
V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca sta la suprafata, primul lucru care ar trebui sa-l faci este sa verifici aerarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2010 01:24:04


Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cel mai probabil problema vine de la aerare.
Insa se poate si ca neonul sa fie mai sensibil, bolnav, etc. Asa ca spunemi cum a fost cand lai luat, ce fac cilalti pesti si ceva date despre acvariu.
Cum a spus si v.sorin verifica aerarea!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

nu cred ca aerarea era problema, m-am uita la filtru si functiona normal. Din pacate pestele bolnav era servit azi dimineata ca si mic dejun de catre unul din melcii mei pomaceea
Ceilalti pesti nu par sa aiba nimic, pana acum cel putin, si sper sa nu fie vreo boala care sa se manifeste si la ceilalti
Acvariul meu are urmatoarele dimensiuni: 40x30x25, schimbul de apa il fac saptamanal cate 25% din volum, cu apa invechita. La schimbul de apa adaug cate 5ml de Tetra EasyBalance si 10ml de Tetra PlantaMin (pt fertilizare) Ultimul schimb l-am facut cu o zi inainte sa apara problemele pestelui care a murit.

Fauna e compusa din 4 neoni negrii (pana ieri erau 5), 2 cory julli si 2 pomaceea, iar ca plante am cateva fire de sagitaria subulata, bacopa monieri si cabomba caroliniana.
Neonii negrii ii am de aproximativ 5 luni, am cumparat atunci 6 si unul mi-a murit dupa 2 zile.

Si mai e un lucru de care m-am adus aminte, sambata nu am avut curent pt aproximativ 2 ore jumatate, sper sa nu mi se fi deciclat acvariul din cauza asta (

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2010 11:47:07

V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

Exista mai multe posibilitati....daca nici un peste nu e afectat de aceasi problema, cine stie, poate era bolnav inainte sa-l cumperi.
Posibil sa fie si o deciclare, daca ai zis ca a stat filtrul 2 h inchis. De obicei cand se dicicleaza apar si unele semne, apa cu particule, iar pestii sunt destul de stresati.

Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

V.Sorin wrote:Daca sta la suprafata, primul lucru care ar trebui sa-l faci este sa verifici aerarea.

HumanFace wrote:Cel mai probabil problema vine de la aerare.

Va rog mult nu mai dat sfaturi daca nu stiti care-i problema ca nu-l ajutati deloc. Cum sa fie aerarea problema daca ceilalti pesti erau sanatosi?

Nu stiu ce avea pestele, e posibil sa fie o afectiune la branhii care-l impiedica sa respire si se comporta ca si cind se sufoca ....... Posibil sa fi fost atacat masiv de catre parazitii de pe branhii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Porcu wrote:
Nu stiu ce avea pestele, e posibil sa fie o afectiune la branhii care-l impiedica sa respire si se comporta ca si cind se sufoca ....... Posibil sa fi fost atacat masiv de catre parazitii de pe branhii.


Si e posibil ca acei paraziti sa se transmita si la ceilalti pesti?
Am inteles ca sarea ar fi buna pt dezinfectie, dar nu e buna pentru cory, asa ca banuiesc ca mai bine ma abtin sa adaug asa ceva in acvariu. Sper sa nu imi pateasca nimic ceilalti pestisori, banuiam ca ceea ce se intamplat cu cel , s-a mai intamplat si in acvariile altor persoane, si vroiam sa stiu daca exista vreo metoda sa preintampin asa ceva.

Multumesc pt ajutor

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2010 23:08:44

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Toti pestii au paraziti pe branhii ....... ii agreseaza grav foarte rar, nu-ti fa probleme daca nu apar probleme in masa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com