[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Red Cherry si restul populatiei  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Caramela
Junior member

Joined: 07/01/2010 03:47:16
Messages: 49
Location: Galati
IP:
Offline

Am in acvariu 2 guppy, 2 corry, o femela molly , una de xipho si 3 neoni. Ah...si mai am 3 pleco destul de marisori, cam 12 cm. Ma gandeam sa imi iau si niste creveri Red Cherry si nu sunt sigura ca nu vor fi o tentatie prea mare pt restul populatiei din acvariu. Cred ca cei mei periculosi pt ei ar fi pleco si poate corry. Voi ce ziceti? Daca renunt la acestia din urma, am sanse sa imi supravietuiasca?

This message was edited 2 times. Last update was at 10/03/2010 22:01:55

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cam oricare din speciile pe care le ai acolo, pot considerea crevetii ca fiind o gustarica, mai ales daca vei lua creveti mai pui, iar astia le-ar putea incapea in gura. Mai putin Corydoras. Pleco nu stiu. Mergi la ghici

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Caramela
Junior member

Joined: 07/01/2010 03:47:16
Messages: 49
Location: Galati
IP:
Offline

Chiar si neonii???? Sunt cei mai mici dintre toti, chiar au dificultati uneori sa inghita niste granule mai marisoare care le pun pt Pleco. Hmm Iar despre guppy stiam ca sunt pasnici.
Cred ca renunt la idee. Mersic.
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cory in niciun caz, neoni foarte putin probabil, depinde de la caz la caz, eu am tinut creveti cu neoni chiar si cu pesti carnivori si n-au avut treaba cu ei, guppy nu stiu, dar tind sa cred ca nu ar avea treaba cu ei, molly nu cred, xipho nu cred, dar despre pleco nu stiu nimic. Pune 3 creveti de test, si vezi daca mai sunt acolo si peste o saptamana poti baga si altii.
[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu am spus ca nu merg, am spus ca exista riscuri. Nimeni nu poate garanta reusita. Sau esecul

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

cu guppy si xifo o sa testez eu maine. am 3 gupy si 3 xifo un mascul la 2 femele de specie. o sa incerc maine cu 2 bucati red cherry sa vedem ce se intampla. deocamdata pestii mei sunt linistiti nu se agita prea tare. vedem maine dupa 1 P.M. ce se intampla. daca sunteti curiosi binenteles.

mesaj pentru europa si nu numai
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Inainte de a baga crevetii hraniti bine pestii, cresc sansele de reusita. Cele mai mari sanse sa creeze probleme sint la xipho si molly.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Caramela
Junior member

Joined: 07/01/2010 03:47:16
Messages: 49
Location: Galati
IP:
Offline

Ma gandesc ca ai dreptate cu xipho. Prima daca cand i-am cumparat erau o pereche( din pacate intre timp masculul a dat coltul) si erau foarte agresivi cu ceilalti pesti din acvariu. Nu imi explic de ce dar fugareau scalarii si chiar pleco prin tot acvariul si ii ciupeau. De cand a ramas singura insa vad ca femela e mai mult decat binevoitoare, nu a mai avut meciuri cu nimeni. Astept experimentul sau sece4u sa vad rezultatele. Oricum banuiesc ca depinde si de pesti. Molly a mea de exemplu de cand a nascut a luat-o razna, e disperata dupa castraveti mai ceva decat pleco. Eu stiu...poate s-a facut vegetariana.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Caramela wrote: Molly a mea de exemplu de cand a nascut a luat-o razna, e disperata dupa castraveti mai ceva decat pleco. Eu stiu...poate s-a facut vegetariana.

Molly chiar adora "vegetalele" - maninca unele tipuri de alge, mai ciugulesc si plante, spirulina, fulgi vegetali. Cele doua din urma este chiar indicat sa fie incluse in meniul lor.
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

acum am bagat doi red cherry. deocamdata stau pititi pe langa perdeaua de bule si mai dau si iama prin riciia mea scumpa :d

mesaj pentru europa si nu numai
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

pana acum nu au aparut probleme. intradevar si red cherry stau numai prin riccia care este plutitoare dar pana cum nu sau repezit pestiisorii la ei. asteptam si alte observatii

mesaj pentru europa si nu numai
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Este bine sa pui si niste moss / pietre / lemne sa aiba unde sa se ascunda, altfel au bine grija de ei sunt foarte rapizi daca se apropie pericolul.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Nu e recomandat sa faceti experimente, de cele mai multe ori crevetii ajung hrana pentru pesti. Nu luati ca regula, unele situatii particulare. Asa am vazut si eu Betta care nu se atingea de creveti, dar asta nu inseamnna ca betta nu mananca creveti. In general crevetii cu betta inseamna hrana pentru cel din urma. Daca tot vreti sa tineti pesti si creveti impreuna, acvariul trebuie sa fie dens plantat, cu multe buturugi, si locuri de ascuns pentru creveti. Pestii sa fie cat mai mici, adca characide, microrasbora galaxy, etc. Nu vor manca crevetii maturi insa pot hali de prin pui lor, deci nu se vor inmulti cu o rata asa de mare ca in acvariiile shrimp only. O alta chestie e ca rar vor iesi din ascunzatori, fiind mai timizi si astfel nu prea va puteti bucura de ei. Recomand pentru incepatori RCS (red cherry shrimp), este un crevete easy si fff productiv. Pentru culoarea rosuu aprins solul e f important, mai bine zis culoarea lui. Sa fie cat mai inchis. Dupa un Kh mic, dar cu un Gh mai mare de 5 altfel vor avea probleme cu naparlirea. Hrana!!! Vegetale, alge si spirulina, o hrana de calitate inseamna colorit de calitate. Atentie la schimburi de apa, lasati apa la imbatranit inainte, si sa fie la temperatura camerei. Atentie la valorile NO2 si NH4, otravitoare in cantitati mari, si la Cu. Orice urma de Cu duce la moartea tuturor nevertebratelor.

fost cesrobis
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com