[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va salut si bine v-am gasit!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
C
Unripe member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 14:10:36
Messages: 3
Location: Brasov
IP:
Offline

Ma numesc Ciprian, am 21 de ani si sunt din Brasov. Sunt student la Universitatea Transilvania in anul III, fapt care imi ofera si timpul necesar hobbyurilor mele. Pe primul loc in lista hobbyurilor se situeaza in mod clar acvaristica. Aceasta pasiune a inceput sa se contureze acum 3 ani cand am achizitionat un acvariu Sera de 54l in care am reusit sa cresc, pe rand, o multime de specii de pestisori care se incadrau ca marime in acel acvariu. Dintotdeauna am avut o dilema: cresterea plantelor. Unele plante se topeau, altele cresteau haotic sau aveau gauri prin frunze. Aquascape-ul a luat amploare in ultimii ani si astfel au aparut foarte multe informatii despre cresterea plantelor. Se pare ca un acvariu echilibrat are nevoie in primul rand de plante sanatoase si frumoase iar apoi de vietuitoare care sa se potriveasca mediului reprodus in acvariu. Asta incerc sa obtin in acvariile pe care le detin momentan:

-Acvariu Juwel 54l
*filtru extern serafil 900, iluminare 2X18W osram 865, incalzitor Sera de 150W
*substrat aquabasis + pietris de rau de 2-3mm, micro Feropol, macro pps-pro si bomba cu drojdie
*plante: didiplis diandra, hemianthus micranthemoides, eleocharis acicularis, ludwigia repens, hygrophila polysperma,cyperus helferi, cryptocoryne wendtii green, cryptocoryne wendtii brown, christmas moss prins pe crengute din vita de vie
*pesti: 12 microrasbora galaxy

-Acvariu 20l
*filtru aquael fan micro, iluminare: o veioza de 9w, incalzitor Aquael Easy Heater 50w
*fertilizarea si substratul sunt aceleasi ca si la primul acvariu
*plante: hemianthus callitrichoides, glossostigma elatinoides, marsilea hirsuta, eleocharis parvula si hemianthus micranthemoides
*nevertebrate: 1 neritina, 1 sulawesi snail, phisa, red ramshorn snail, 2 amano shripm, si aproximativ 100 red cherry.

Am uitat sa mentionez ceva, printre pestii pe care i-am avut se numara si o trupa de 6 discusi pe care i-am crescut cu mare placere si fara probleme. De fapt a existat o problema, acvariul era mare si ma incomoda. In final a trebuit sa renunt la el si m-am orientat spre mini vetuitoare care nu fac murdarie si nu "suprapopuleaza" acvariile.

Motivul pentru care vreau sa ma alatur acestei comunitati este acela de a socializa cu oamenii care au un lucru in comun, acela de a fi pasionati de acvaristica. Sfaturile, schimburile de experienta si informatiile noi sunt intotdeauna binevenite.
Va doresc o zi frumoasa!


[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

bine ai venit. sari cu ceva poze sa vedem si noi ce cresti pe acasa pe acolo.

mesaj pentru europa si nu numai
C
Unripe member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 14:10:36
Messages: 3
Location: Brasov
IP:
Offline

Am ceva poze pe aparat, dar nu am cablul de date. Intr-o zi sau doua o sa pun si poze. Oricum acvariile sunt proaspat amenajate si mai e mult de lucru pana la forma finala.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Salut si bine ai venit
E ceva experienta la tine acolo, asa ca nu ezita sa te "arunci in valtoare"

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
C
Unripe member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 14:10:36
Messages: 3
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri, nu o sa ezit.
[Email] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
La anul 3 mai ai timp si pentru acvaristica? Inseamna ca intr-adevar esti pasionat. Te informez, cu plantele o sa ai mai multe chitibusuri decat cu pestii, dar merita.

La un moment dat am avut impresia ca esti student la Universitatea Transilvania in anul III la acvaristica

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

iti dai seama ca eram primul la acea facultate :d pe lista de inscrieri )

mesaj pentru europa si nu numai
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com