[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am tot citit pe forum despre instalatia de CO2. Ce zice-ti la micul meu acvariu merge ? si daca da cum imi fac un numarator de bule ca de restul am citit.
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Pai citeste si despre numaratorul de bule ca geme netu' de solutii...
Poti folosi o instalatie de CO2 si la bazinul de 30l pe care il ai insa eu m-as concentra urgent spre un bazin mai mare (de 60-70l minim). In fond, nu merita efortul... cate plante poti avea intr-unul asa mic? iar stabilitatea unui bazin mic e critica si cred ca poti avea surprize nelacute si demoralizatoare.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Cred ca in primul rand ar trebui controlata f. exact cantitatea de CO2 introdusa la un volum asa mic de apa, deci la costuri ce dupa parerea mea nu se justifica pentru un acvariu asa mic (ph controler, electrovalva...). Solutii pentru numaratoare de bule gasesti dar oricum principiul este acelasi un recipient etans in care se afla un lichid, la trecerea gazului prin lichid se pot numara bulele.
Chiar as fi curios ce variatii de ph vei avea in cazul in care vei folosi co2 la acvariul tau.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Am tot citit pe forum despre instalatia de CO2. Ce zice-ti la micul meu acvariu merge ? si daca da cum imi fac un numarator de bule ca de restul am citit.

Mai bine fa-ti instalatia de CO2 pentru acvariu mare, iar pe cel mic il pastrezi de rezerva pentru carantina sau pentru pui. Instalatiile de CO2 nu se pun de obicei in 30l. O sa stai toata ziua sa faci la masuratori de o sa-ti vina rau.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Pentru cel mare s-ar putea sa ii fac, deocamdata cel mare si baban de 100 l util este in amenajare, deci este la mine in casa, urmeaza sa ii pun substrat, plante, filtru, aerare, si sa il las la ciclat cam 1 bucata luna, timp in care am sa ii construiesc un capac, logic ca nu in asa de mult timp, eu mi-am facut la cel mic capacul intr-o zi, acum sta la lipit
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com