[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: onu_stres
Forum Index » Profile for onu_stres » Messages posted by onu_stres
Message
Astept poze si pret(poate sa fie si acvariu si masa fara accesorii) ...doar PITESTI sau maxim 100km departare
Cu Respect. Cump?r acvariu de peste 200L echipat complet(stand, filtru extern, accesorii) de preferabil alb
am incercat si metoda cu bolborositul apei si nimik ph-ul a ramas la valoarea lui preferata de 5
chiar o sa incerc si cu bolboroseala......mersi mult de tot oricum in caz ca o sa intampin probleme revin si sper sa nu deranjez....stima si respect
totusi in orice caz se inverzea sau albastrea daca era peste 5 in acvariu......ce ma sfatuiesti sa fac sa urc ph-ul
mai explic inca o data ca poate sunt de neinteles in recipientul dat de de test pun 5ml apa din acvariu iar peste acea apa pun 7 picaturi din sticlutza data la test iar apoi compar cu paleta de culori........mai precis culoarea este galbena cu o foarte mica tenta de verde.......testul este bun deoarece l-am facut si pe apa de la robinet si mi-a dat 7,5
pun 5 ml de apa din acvariu in recipientul dat la test apoi pun 7 picaturi de apa si compar culoarea cu cartonasul dat......
am schimbat cam 40 de litri si am si aspirat tot o data si nisipul iar de mancare le dau decat ce pot consuma in 2-3 minute
testul nu pare a fi expirat deoarece am facut testul la apa de la robinet si mi-a aratat 7,5......iar test de duritate nu am
si o filmare cu acvariu http://www.youtube.com/watch?v=5fwHtPCzBqY
am masurat ph inainte sa vad cum stau cu el si cand am vazut 5......am pus imediat ph plus,am masurat la 2 ore si apoi am masurat si a 2-a zi din nefericire rezultatul este tot 5....am zis ca e de la buturuga din lemn,am scoso ieri iar azi cand am masurat iar tot 5....deci este o problema destul de mare in schimb pestisorii sunt ok.Nu am nici un fel de instalatie pentru duritatea apei singuru lucru care il am este pompa de aer si pompa externa
am pompa de aer cu perdea de aer deci lipsa oxigenului nu este o problema......testul de ph este cel de la tetra si pun 7 picaturi la 5 ml de apa din acvariu(testul l-am facut dupa ce am schimbat o parte din apa o data si dupa ce am pus ph plus de la jbl in cantitatile scrise in instructiunile de folosire adica 10 mil la 40 litri apa) rezultatele au fost la fel
am un acvariu de 120 litri cu filtru extern tetratec ex600 populat cu carasi sanitari si cateva zebre.....nu inteleg de ce ph nu imi urca peste 5...am scos buturuga am folosit ph plus,am schimbat o parte din apa si nimik nici un rezultat...cine ma poate ajuta as fi foarte recunoscator.respect
 
Forum Index » Profile for onu_stres » Messages posted by onu_stres
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com