[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bugsy05
Forum Index » Profile for Bugsy05 » Messages posted by Bugsy05
Message
Ce fain...a mea inca nu a nascut si mie cam frica...pe acolo pe unde tre sa nasca i s-a umflat o besica.E normal???
Ai dreptate Pushkatu...normal nu vreau sa am acvariul plin de molly,si nici nu am la cine sa i dau.Aici nu accepta pesti in petshopuri,asa ca am sa o las sa nasca in acvariu.Imi pare rau de pestisorii ce o sa fie mancati dar nah...asta e Mama NaturaDaca scapa vreo 4-5 maxim sunt multumit.
Sunt in Spania...nu stiu cat e o fatatoare aici da sigur nu e scumpa.Puii nu cred ca o sa fie mancati pt ca am multe pietre,ascunzatori...plante intradevar sunt doar 2,dar restu pestiilor ce i am in acvariu sunt mici,nu cred ca o sa se puna sa i mance....
Pun un video aici...calitatea nu e prea buna...Molly al meu are burtica imensa.Cam pe cand o sa nasca...deja au trecut 3 saptamani si e tot mai mare burta.
http://www.youtube.com/watch?v=1GQ2B4bkY58&feature=youtu.be
Va salut...Am in acvariu 1 molly mascul,1 molly femela si 1 molly balon femela.Acu vreo 10 zile am observat ca masculul a inceput sa le caute pe ambele femele pe la ¨supapa¨ de jos...Pe femela de molly a tot cautat-o si intr-un final a inceput sa o injecteze...s-a tot impins in ea 2 zile la rand si acum cred ca e gravida pt ca i-a crescut burtica.Pe molly balon a tot ciupit-o jos dar nu a injectat-o...se poate sa se inmulteasca molly normal cu molly balon?Femela normala de molly in cat timp o sa nasca?Daca o sa nasca nu prea am in ce sa o pun pana naste...ce sa fac?o las in acvariu?nu sunt multi pesti in acvariu...in jur de 16 si sunt micuti.
Multumesc
Stiu ca postul e vechi...dar as avea o adaugare...din cate am citit la anubias i place mai mult la umbra.E o planta care nu necesita multa lumina,ba din contra...e indicata mai putina lumina pt ca pe frunze se pot produce alge foarte repede.
Va cam contraziceti unii pe altii...unii zic ca nu au legatura cu substratul,altii zic ca au.Nu mai inteleg nimic...Ce nu inteleg e cum poate sa stea radacina inafara si plantei sa-i mearga bine.
Multumesc oricum pt raspunsurile voastre...
Multumesc pt raspunsuri...
Off:Cu ce as putea sa curat substratul pe care il am???
Scuze pt offtopic
Pt 30L nu ai putea sa bagi tare multe plante dar ai putea sa pui niste anubias nano.Cred ca asa le zice...sunt anubias dar de statura mica(raman la aceeasi statura)si nu sunt greu de intretinut.Traiesc foarte bine atat in ape dure cat si in ape alcaline.Eu am achizitionat ieri doua...poti sa te uiti la postul meu sa vezi cum arata.
Nu te supara...dar unde vezi tu nisip in pozele postate???Ceea ce mi-ai raspuns tu stiam si eu...intrebarea mea era alta.Mersi oricum pt raspuns
Va salut...ieri am plantat doua anubias(nu stiu ce rasa sunt...daca imi poate spune cineva),si am inteles ca tulpina ce o au jos nu trebuie acoperita pt ca planta o sa putrezeasca!Substratul ce il am eu nu e format din ceva fin...e un pietris mai rar.Azi am destupat umpic tulpina,dar as vrea sa stiu daca cu substratul ce il am e vreo problema pt ele.Am sa postez doua poze sa va dati seama mai bine despre ce e vorba.
Multumesc
http://postimage.org/image/pc81543vr/
http://postimage.org/image/a7cua8inx/
Apa nu mai miroase...O chestie interesanta,filtrele mele au doua viteze.Cineva m-a sfatuit sa le dau incet ca deranjeaza pestii,dar mie mi se pare ca pe slow parca e prea prea slowIeri le-am dat inapoi pe fast si apa nu mai miroase deloc!Oare chiar deranjeaza pestii?Am sa fac un video dar mie nu mi se pare ca dau asa tare incat sa deranjeze pestii.
Pestii i am de 3 saptamani...acvariul s-a cam ciclat cu pestii inauntru..dar inainte sa i bag am folosit niste fiole cu bacterii.pestii sunt bine...doar un scalar a murit in astea 5 sapt. si asta din cauza mea.In rest nu am avut probleme.O sa cumpar un furtun dinala aspirator sa pot curata substratul...
Substratul nu l-am curatat niciodata in 5 saptamani...ar trebui?nu am vrut sa deranjez ceva p acolo...
Pana acum nu am spalat buretii niciodata.Azi cand am scos buretii(dupa 5 saptamani)si i-am spalat erau extrem de murdari.O gramada de mizerie a ramas in apa.Ar mai putea fii o chestie...Eu am fost plecat vreo saptamana in vacanta si mancare la pestisori a dat mama mea...i-am explicat cum sa dea dar probabil a pus mai mult.Nu stiu ce sa zic.Pestii sunt ok,nu vad sa aibe probleme...
P.S.Inca ceva...cum as putea sa imi dau seama daca acvariul este ciclat???testul 6 in 1 de la Tetra imi da urmatoarele:
NO3-25
NO2-0
GH-16ºD(umpic dura apa)
KH-6-10ºD aprox
pH-7.6
Cl2-0
Eu am scris toata istoria aia doar pt a va da seama ca situatia e exact la fel ca in prima saptamana!Filtrele sunt suficiente pt 180L...sunt doua filtre Hydor Crystal asa ca filtrele sunt bune si filtreaza destul de bine!Aici e vorba despre altceva si cred ca gresesti...eu am impresia ca e deciclat,si nu inteleg de ce...
nu stiu ce debite au filtrele,plante nu am,substratul e format din quartz dupa care pietris si 3-4 pietre de decor.Pietrele sunt ok!Apa nu arata nicicum,nu are nici o culoare,e ok...doar ca miroase
Va salut...am si eu o problema.am acvariu de 180 L aprox cu 2 filtre interne,termoincalzitor,etc.In acvariu sunt 12 pestisori:2 molly,1 molly balon,1 betta,2 gourami,1 peste rechin albicios,1 ancitrus,1 cory,2 platy,1 mancator de alge.Acvariul functioneaza de aprox 5 saptamani.In prima saptamana dupa ce am pus apa in acvariu,avea un miros ingrozitor,a apa statuta.Dupa 2 saptamani mirosul a disparut de la sine si nu am mai avut probleme.A treia saptamana au inceput sa creasca considerabil NO2 si NO3.A patra saptamana dupa cateva schimburi de apa(aprox 30-40L),NO3 a scazut la 10 si NO2 la 0.A cincia saptamana apa a inceput sa miroase iar ca in prima sapataman.Valorile apei sunt bune dar apa miroase din nou.Azi am schimbat aprox 25-30L de apa,am spalat buretii din filtre cu apa din acvariu.in filtru am si material biologic(bile de ceramica) pe care le-am lasat acolo,nu le-am schimbat si nici nu stiu daca trebe schimbate si la cat timp!Sa fie mirosul apei normal?Tine de ciclarea apei?Am facut bine ca am schimbat apa si am spalat buretii?Se poate ca acvariul sa se fii deciclat asa dintr-o data?Astept raspunsuri si critici daca am gresit cu ceva!
Multumesc
Acum 2 saptamani betta al meu a terminat un cory...cu restu nu are treaba.Am observat ca se enerveaza cand e multa miscare rapida pe langa el..si cory sunt destul de agili si energici...deci nu stiu ce sa zic.
Betta nu sunt pesti prietenosi...sunt curiosi si nu le e frica.De cate ori bag mana in acvariu Betta e singuru din toti pestii care vine la mana mea si de o gramada de ori m-a ciupitAm sa fac si eu un video cum ma ataca...)
 
Forum Index » Profile for Bugsy05 » Messages posted by Bugsy05
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com