[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: popey
Forum Index » Profile for popey » Messages posted by popey
Message
offf, o ultima intrebare, in astea trei zile cat il tin acoperit, cum dau mancare la pesti ?
Val wrote:De ce nu incerci intai doar cu intuneric inainte de a incerca un oxidant puternic cum e apa oxigenata? Eu zic vreo 3 zile de intuneric, hai sa zicem 4, ca sa fii mai sigur. Daca nu mor inseamna ca nu sunt cianobacterii.

Daca tii neaparat, dozajul de apa oxigenata pe vremea mea, daca imi mai aduc bine aminte era intre 50 si 80ml H2O2 3% la 100 de litri de apa.
3% fiind concentratia in care o gasesti pe la farmacii, de obicei. La 50ml nu am observat nici un efect negativ la plante. Mai sus, in general, monocotiledonatele incep sa fie deranjate. La 80ml, maximum cat am incercat eu, Vallisneria a murit toata. Deci grija. Incepi cu doze mai mici, eventual.

ok, intuneric inseamna total, adica sa acopar acvariul, sau e deajuns sa sting neoanele, sa ramana la lumina din camera care este destul de slaba?
Anubias wrote:Misto ! Totusi as mai adauga doua tratamente (incercate pe pielea mea):
- contra cianobacteriilor: apa oxigenata + intuneric functioneaza excelent
- contra apei verzi: intuneric o saptamana + schimburi zilnice de apa (15-30%) functioneaza super

nu te supara, dar care ar fi in cazul cianobacteriilor cantitatea de apa oxigenata/100 litri si cat timp in intuneric?
salut fartatilor, apropo de facerea capacului, ati vazut pe undeva elementele de prindere a neoanelor, cele ermetice? se gasesc pe undeva?
sorinhc wrote:Hoinarind pe net am dat peste urmatoarea instalatie de CO2, destul de ieftina zic eu.

http://www.acvamax.ro/product_info.php?products_id=1618

Foloseste cineva asa ceva? Mai multe detalii pls. sau alte alternative la fel de ieftine.

Multumesc,

pare interesant, dar pe siteul lor nu are nicio informatie vis-a-vis de utilizare. chiar e genul bomba? si daca da, ar interesant de aflat reteta. le-am dat alora un email in legatura cu asta, astept, sau daca stiti voi, , postati .
sal, am si eu o intrebare de incepator, daca nu va suparati, vreau sa iau niste anubias sau java, adicatelea gazon si sa il pun pe wood-ul meu dar nu stiu exact cum, am vazut niste java care era fff mic, 2-3 cm cu tot cu radacini , am inteles ca se leaga cu ata , cum fac asta?
ok, mai am timp sa fac calcule, mersi
pai in cazul acesta, am sa ma orientez catre corydoras, iar in ceea ce priveste gupyii o sa iau o singura femela si 2 sau trei masculi, n-am incotro, i-am promis fiului meu ( i-a vazut intrun pet) si oricum nu am de gand sa fac cresa de gupy, ii dau io cuiva (puii) .
pai m-am gandit asa:
-2 hoplo ( sau cory, depinde ce gasesc)
-10 neoni
- 3 molly (black) - pe astia ii am deja, precum si un scalar mititel, sunt singurii care au rezistat din ciorba anterioara , sunt in carantina.
- as vrea si niste gupy, nu m-am hotarat inca la numar, probabil 2-3 perechi
raducu, ai nimerit doua din trei, bravo! a, doua de la stanga la dreapta nu este rotala wallichi, seamana, intradevar, dar stiu sigur ca atunci cand am cumparat-o diferea numele. oricum , inca odata mersi.
ok, mersi, cel putin acum am dupa ce sa caut pe net
ufff! am o mare problema cu uploadul de poze, stiu. Cat despre piertis, e format din : 3kg de strat ferilizant, de la horn, nu mai stiu cum ii zicea, inca 3kg de pietris gen bob de orez, si inca 1,5 de granulozitate mai mare , un 3-5 mm cred, ultimele doua sunt tetra, si par a fi din marmura, sau ceva de genul asta.am bagat cate o mostra din fiecare in otet, nu s-a intamplat nimc, v-am spus ca mai citesc si io cate una alta pe aici pe forum, numa` treaba asta cu buturuga nu am gasit-o.
Nu mai stiu cum se numesc nici plantele, in afara de cele doua de gazon, a avut grija nevasta-mea sa arunce toate pungile si etichetele pe care le aveam , " ce faci stiva de gunoi aici?" - zise ea. Daca din poza isi poate da seama cum se numesc, i-as recunoscator sa imi spuna . mersi anticipat.
cam asa arata acvariul in a treia zi de ciclare , cu buturuga cu tot, pe care am pregatit- astfel : (dupa indicatiile domniilor voastre) prima fiertura cu apa cu sare de fo doua ore, a doua fara sare, tot fo doua ore, iar a treia la fel .Mai am de asteptat zece zile pana sa imi bag pestii in el de acvariu! http://img95.imageshack.us/my.php?image=p1020884.jpg[/url]
aaaaam inteles
Si as mai avea o intrebare, pot pune doua buturugi intrun acvariu de 54 litri?
Amandoua au cate 20 cm aprox.
ok, mersi tuturor, o mai fierb odata si apoi om vedea, o bag
alber wrote:Pune-o de acum. Prinde Anubias pe ea, poti incerca si ceva Java moss

k, mersi, dar nu am anubias, am niste utricularia si lilaeopsis novea-zeelandie, astea merg pe buturuga?
alber wrote:Fierbe-o de 2-3 ori, cate 1-2 ore. La foc mic, sa nu se prinda . Apoi tusti cu ea in acvariu. Nu ar trebui sa mai ai probleme.

ok, am fiert-o azi de doua ori, din care odata cu sare, odata fara , mai pun sare sau nu? dupa cum spui, ar trebui sa o mai fierb odata. A! si inca ceva: sunt in faza de ciclare acvariului, in ziua a treia, cand trebuie sa bag buturuga in acvariu? oricand sau la sfarsitul ciclarii?
bah da idiotii aia de la hornbach nu puteau sa spuna? :cearta:
trei saptamani? io am crezut ca o iau de la magazin, si o bag in acvariu. am citit o groaza de sfaturi pe forumul asta, toate fffff bune, dar nimica despre o amarata de buturuga......asta e, dar acum ca tot am deschis subiectul, poate il dezvolta unul care se pricepe, va rog. ar fi interesant de stiut despre tipuri de buturugi, am mai auzit si de vita de vie.
Si despre modul de "preparare " pentru a fi bagat in acvarui. Inca o data imi cer scuze daca s-a mai vb despre asta pe forum, io nu am gasit nimik.
Oricum , mersi luci
alber wrote:Ce fel de buturuga? Este luata din magazin, este verde, uscata, luata direct din natura? "Tratamentul" poate diferi in functie de asta.

am luat-o din hornbach, este usacta ,de-aia la 9.5 ron bucata. cand o fierb iese o apa maro-rosiatica din ea.
 
Forum Index » Profile for popey » Messages posted by popey
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com