[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kid
Forum Index » Profile for kid » Messages posted by kid
Message
Te sfatuiesc sa incerci si tratamentul cu apa oxigenata.

P.S. la cum speli filtrul la dus si scoti si buturuga, etc cred ca ai acvariu deciclat tot timpul.
incurajator
Excelent. Poate dam de 'luminita' intr-un final. Sper sa ne ti la curent
A incercat cineva la aceste firme:site, site, site pentru margaritar???
Cam cat ar costa un kg sau un sac?
Problema cu plantele este rezolvata de mult cu ajutorul lu G.G .
Cu margaritarul urmeaza sa iau legatura cu siteul pe care la dat Mikai sa vad ce preturi au. Am observat ca este aceeasi firma care aprovizioneaza si animazul cu pietris.
Alea sunt conditiile optime...ce faci tu mai departe este treaba ta.
Margaritarul este pietrisul. Pietris de 0.3mm numit si bob de orez.
Am vb cu GG de sapt trecuta. De margaritar sufar rau.
ok binevoitori nu au fost...asta este, dar de margaritar stiti ceva??? am fost la vo 10-12 depozite de materiale de constructii unde nici nu au avut si nici nu vor aduce. PLS poate stie totusi cineva.
Rezolvat tot
multumesc
Donez urgent scalar de 1 an si ceva, matur (ochii rosi), alb cu negru, are cam 15 cm deschis.
Se mai da si un acvariu de 100l, dar are alge pe sub silicon, si un acvariu mai mare nu mai stiu de cate este dar nu are fund.
Daca se poate vo plantuta la schimb ar fi bine.

PS scalarul este sanatos dar nu mai pot sa-l tin
Sincer nu am auzit....da nici nu as vrea sa aud. Cum ai noroc pana la urma. poti sa pui si 7t daca distribui greutatea cum trebuie (pe mai multi mp).Oricum nu te sfatuiesc sa depasesti 600kg pe mp
LooSer sincer cred ca ai gresit calculul. Am intrebat si eu inainte de a face nou acvariu, 3 ingineri si 2 arhitecti care au facut blocuri pe vremea lu' raposatu, si toti au zis ca la mai mult de 400-450 kg/mp nu e bine sa te risti. Trebuie sa tii cont de materialele bagate in cladire, unde pe vremea aia din materialele pt un bloc se facea 2-3, de vechimea blocului etc.
daca ai idee cum pot masura debitul te ascult. Eu am o singura idee: sa scot filtrul, sa lucrez cu 2 vase (in si out) pentru cateva secunde, si dupa sa calculez debitul. Numai ca pe moment nu doresc sa scot filtul care este bagat prin birou si capac si fixat in acvariu. Astept alta propunere. Cel putin la mana se simte un debit foarte puternic, agitand toata apa din acvariu (500L).
Sincer nu prea am ce detalii sa dau in plus fata de linkurile lui Sandu. Nu am mai avut extern pana acum. Este in functiune de 1 saptamana, este silentios, 5 medii de filtrare usor accesibile. Pana acum (adica 1 sapt ) sunt foarte multumit de el.
Se poate inchide...am luat fluval 405.
Salutare
Cumpar plante sau primesc gratis cu mii de multmiri de la cine mai da o coasa prin acvariu, si mai cumpar pietris margaritar (bob de orez).
Noul acvariu care trebuie plantat si va da conditii bune este: 130/50/55, cu 2 neoane Osram 36 W, 2 aquarele si 2tld 830, cu filtru Fluval 405 (1300l/H), incalzitor de 300W, si substrat bob de orez cu teralit si conuri.
Astept binevoitori

Multumesc si va doresc o zi bune.
Va salut
1. Care din cele doua de mai sus credeti ca este mai bun?
2. Se gasesc medii de filtrare pe la noi la fluval 405? (dupa cate am vazut pe net sunt la fel ca la fluval 404)

multumesc
Am avut si eu alga asta si nu prea scapi de ia decat cu aruncarea plantelor/frunzelor atacate. Ai acvariu dezechilibrat (cred ca plantele si-au oprit crestere/asimilarea). Am si neritine care au mai curatat, dar la ce ai tu acolo nu au spor sigur. Mai poti incerca "apa oxigenata" care la mine a dat rezultate, dar e posibil sa afecteze si diverse plante. Mare atentie la cat pui.
 
Forum Index » Profile for kid » Messages posted by kid
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com