[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gsv
Forum Index » Profile for gsv » Messages posted by gsv
Message
Simplu si frumos. Bravo.
Eu am folosit Aquaforest Stone Fix. Foarte bun.
Hahaha!!! Foarte tareeee!!!!
Misto de tot asta! Hahahaha
Frumos!
Aproape 2 luni, fara cateva zile. Mananca mysis, artemia. Citisem ca sunt fff sensibili si dificili, am si patit-o. Asta e al 2 lea chelmon. Primul a murit, a fost din bazinul lui Dan Pavelescu, peste stabil, cu pofta de mancare, dar la mine a refuzat sa mai manance. A ciugulit de pe pietre vreo cateva zile si atat, dupa care s-a dus. Atunci e si perioada cand am facut praf nutrientii de prin acvariu, cu incercarile de a-l hrani. Pe asta l-am luat imediat dupa moartea celuilalt, la cateva zile, de frica tangului. )))).
Salutare,
Nu pot trage inca o concluzie finala. L-am tot destabilizat cu diverse chestii, am cumparat si 2 pesti mai mari (altii au murit), cativa corali au murit, si ca sa fie treaba treaba am descoperit ca f......le alea de refractometre, calibrate cu osmoza sunt fix-pix. Duminica am gasit salinitatea la 42ppt. Da, este tot fara skimmer.
Imi cer scuze colegilor ca nu am mai scris pe aici, dar incerc in urmatoarea perioada sa aduc la zi totul.

P.S. Vreau sa multumesc mult, cu aceasta ocazie, colegilor: @Dan Pavelescu si @MSI.

Un filmulet scurt, facut de curand(undeva in stanga, se vede si Yellow tangul care se speriase de telefon):
Frumos. Bafta in continuare!
Felicitari. Arata super misto.
Bafta in ce ti-ai propus si asteptam actualizari.
Foarte aerisit scape-ul. Imi place.
Treci la "Categoria grea"? Bravo. Felicitari.
Asteptam jurnalul.
Salutare. Dupa ceva timp am realizat ca problema dyno nu tinea numai de NO3 care a fost 0 ci si de PO4, care si ala este 0. Dupa ce am scapat de Dyno si am ramas cu NO3 care variaza intre 10 si 20 (fara dozaj), acum ma omor sa tin PO4 ridicat pentru ca dupa cateva zile, 2-3, il gasesc din nou in 0, cu toate ca hranesc si de 2-3 ori pe zi, congelata, fulgi, pelete. Dozez EasyLife Fosfo, ridic la 0.06-0.08 si coboara din nou in 0. Trebuie sa cumpar pesti. ))

Si un filmulet, dimineatza, la trezire. )))


Frumos!
Acelasi acvariu am avut eu acum ceva timp si cu acelasi filtru, cu aceleasi probleme. Claro alea nu prea sunt stralucite dpdv al silentiozitatii. Isi face treaba bine, dar zgomotos. Am reusit sa ii mai reduc din vibratii prin schimbarea ventuzelor si montarea unora putin mai mari de la JBL, unele verzi, dar trebuie sa faci mici modificari.
 
Forum Index » Profile for gsv » Messages posted by gsv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com