[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lemon
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Message
Frumos.
Pare mic, desi stiu ca nu e
Merge de la apa dura din Cta.
Am adaugat radacina de Gege
Prima data am zis ca mu are loc, dar i-am facut.

image

Am adaugat pompa de valuri pentru un curent mai puternic, pompa filtrului era prea slaba.
dan.pavelescu wrote:
Nu e cablu, e altceva, o sa scriu despre cand vine clipa


Ai tras furtunas direct din damigeana?

Si spor la treaba !
Arata bine, sunt convins ca va fi OK.
Zi mersi ca nu ai dat banii pe la doctori, avocati si altii.
Se poate inchide, s-a dat de ceva vreme.
Mai bine cureti alge decat calcar, ca noi la Cta
Radacina o vreau eu, trec maine sau sambata si o iau.
Arata bine.
Parca mergeau mai multe pietre / mai mari... dar erau grele
Puii de guppy il vor feri, dar cei de creveti nu cred ca scapa de filtru, ei sunt mai curiosi de fel, dar e posibil sa iasa pe partea cealalta.
Oricum, tu nu ai facut un scop din a creste colonia de creveti in mod special, nu?
Confirm, ambele mele pisici beau apa din acvariul unui betta, m-am saturat de cate ori ii completez.
Ciudat e ca asta e singurul din cele 3 borcane care are filtru cascada.
Mai am un pahar mare de 5 litri cu 2 pietre, moss si creveti (un fel de ecosfera, dar deschisa, in care nu fac decat completare de apa de prin august) si un bol de 10 litri cu o cioata mare, moss si un betta.
M-am invartit de timp, am asezat, curatat, plantat (printre crengi mai mult) si i-am adus "acasa".

Totul OK pana azi, cand trec pe la birou si vad bucati de crevete Atya gaboensis prin acvariu.
Au trecut cateva zile pana sa il rupa... nu avea mai mult de cateva ore, ca nu isi pierduse coloratia.

Cred ca azi-noapte a avut masculul draci in el, ca a omorat si ultimul killie.

Vad ca femela de P Taeniatus inca ii face fata...

Asa ca m-am linistit, nu mai fac comanda de ati killi, nici Congo Tetra nu cred ca mai comand.
Sunt momente cand nu mai gasesti timp sau bucurie in anumite activitati si atunci nu are rost.
Cand si daca se va intoarce timpul liber, s-o gasi si sticla.
Concediu placut pana atunci.
Multumesc, ar trebui in minivacanta asta sa il am gata
S-a mai asezat acum, totul e aproape unde trebuie.

Aia e Crypto Balansae, se planteaza. Iubeste apa dura si are aproape 1 metru lungime.
Eu o tin pe post de surogat de crin, ca ala vrea apa moale.

Am deja platita o pereche de Lifalilii.

Daca ma invrednicesc sa fac o plasa, are la Hornbach Pantodoni, dar aia sar in draci.

Niste killie as lua pt partea de sus, ca Lifalilii vor sta jos.

Crevetele inca e, il dadusem pierdut de mult.
Intrucat am facut upgrade, donez acvariul care era in semnatura in topicul West Africa.

Mentionez ca are ceva urme de calcar, dar astea ies in 5 mjnute de burete magic.

Se ridica din Constanta.

0724855811
Am infrant, intr-un final. L-am umplut joi cu apa.

Apa e tulbure si va ramane tulbure inca o saptamana, cred, ca tot bag mana prin el.

Poza cu nuca de cocos in stanga jos e din lateral, azi am mai asezat plantele, dar nu am mai facut poza.

image
image
dan.pavelescu wrote:Fac un schimb de apa si ma car



Banuiala mea spune ca e cea mai buna solutie
ce face apa moale din om / pesti.
Albastrul ala de pe ei e ceva ce se apropie de coloritul discusilor.
Poate mananc bors, dar mie asa mi se pare
Nu ma pricep, dar in calitatea mea de nepriceput, pot spune ca e curat, ca coralii sunt bine hidratati si ca se vad super (ceea ce e cel mai important) in lumina in care au fost fotografiati.
 
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com