[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gabriel77
Forum Index » Profile for gabriel77 » Messages posted by gabriel77
Message
Spulberica,

Mulumesc pentru sfat, cred ca am sa incerc solutia, sau poate doar becul (am vazut si separat) montat altfel, ca sa incapa la capatul instalatiei existente.

G.
Salut,

Stie cineva unde gasesc un bec mic (4-8 W), pentru plante, cu tot ce-I trebuie ca sa se aprinda, cu care sa completez instalatia unui acvariu? Problema este ca, la o lungime a acvariului de 80 cm, instalatia are becuri de 60 cm. Urmatoarea lungime de bec e prea mare, peste 80cm cu soclu cu tot. Deci, capetele acvariului raman slab luminate. Plantele de la capatul acvariului se inclina urat spre centru (cresc in aceasta directie). Lungimea becului cu instalatie cred ca ar trebui sa fie sub 25 cm, sa poata fi montat transversal. Are cineva vreo idee?
Multumesc pentru sfat. Am dat toti "Hyphessobricon"-ii, erau sgresivi. I-am inlocuit cu Rasbora H - foarte pasnici si jucausi (intre ei). S-a facut pace in bazin imediat. La scurt timp a re-aparut neonul fara coada, cred ca era si terorizat. Si ceilalti incepusera sa fie terorizati.
Coada nu pare sa-i creasca, cred ca era muscat din magazin, nu m-am uitat cu atentie cand l-am luat. Daca-i creste- cu atat mai bine, dar pare ca se descurca si asa.
Imi raspund singur. S-a razolvat. Azi pe la pranz erau toti pestii intr-un coltisor de acvariu, mai putin Flammeus, care tronau in tot bazinul. Cum iesea un peste din colt, Flammeus se repezea ca o torpila, punandu-l la loc. Am prins toti Flammeus si i-am dat gratis. Acum vad si Neoni si H. bleheri prin tot bazinul. Atentie la Flammeus: cel putin cu Neoni si cu Hemmigramus Bleheri nu merg, ii terorizeaza rau.
Salut,
Cunoaste cineva bine specia Hyphessobrycon Flammeus?
Am 4 eemplare in acvariu, impreuna cu alte characide. Problema este ca vreo doi dintre H. Flammeus ii alearga pe ceilalti doi si au inceput sa-mi alerge destul de rau si neonii (8 in acvariu), ba unul chiar fugarea o data un Corydiras Aeneus un pic mai mare ca el. Parca ar vrea sa le muste aripioara caudala, desi se pare ca nu au reusit pana acum. Un neon are coada muscata, dar cred ca asa l-am cumparat.
In plus, doi dintre H. Flammeus (nu stiu daca aceiasi) se tot ascund si se urmaresc intr-un loc izolat, cu plante cu frunze fine.
Cum sa-i potolesc? Se pare ca-i streseaza rau pe ceilalti pesti, in special pe neoni.
Da, sfatul e bun, multumesc tuturor.
Era o gluma aia cu "papara". Cat despre mucegai, l-am mai indepartat cu mana, iar acum se pare ca deja "oboseste", creste mai lent iar intr-unul din locurile preferate, cel din primele fotografii, nu a mai aparut.
Dolly, cu ce am gresit de-mi dai "papara"? Pe eticheta lipita "profesionist" de ea scria "mangrova", e maricica, n-are urme de crengute, are niste gauri in care poti sa pui ceva plante - si cam atat. Parea, intr-adevar, spalata, pregatita pentru acvariu, cum zicea vanzatorul - era la un magazin, nu in targ. Am tinut-o vreo 3 ore in apa rece si - nimic. Apoi, a colorat vag in maroniu apa fierbinte din cada, in vreo 2 ore. Apoi, la apa rece - nimic, din nou. Am zis si eu ca avea dreptate, ca e pregatita si... hop cu ea in acvariu!

Iaca si o fotografie - cam neclara, e fara bltz, ca se reflecta in geam, inca nu m-am prins cum se fac poze bune.
http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3200041266/

Iar vanzatorul voia sa ma mai tina mult in magazin, sa iau mai multe chestii, dar nu mai voiam, ca se tot duceau banii...
Am cumparat 8 neoni mici iar a doua zi am observat ca unul avea inotatoarea caudala lipsa - parca era muscat. Seara a disparut, ascunzandu-se in decor, apoi a mai aparut putin, de vreo doua ori in cateva zile, facand fata cu greu curentului de apa. Cred ca se ascunde in continuare.

Poate fi o boala? Daca e muscat, ii mai poate creste coada la loc? Ce sa fac cu el? (daca il mai gasesc...)

Acvariul are 126 litri, populat cu 8 neoni, 2 corioras, 2 ancistrus, 4 Hemmigramus Bleheri, 4 Hypersobrycon flammeus si 4 H. pulchiprinis - toti mici. Unii din cei 8 Hypersobrycon par agresivi - se tot alearga, ii mai alearga si pe neoni.
Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspunsuri. Acvariul are 3 saptamani si nu am fiert buturuga, vanzatorul de la magazin mi-a spus ca nu e nevoie. Doar am spalat-o in cada cu apa fierbinte si apa rece. Am sa le desprind manual vreo doua luni, apoi vad daca e nevoie sa deranjez decorul pentru a fierbe buturuga.
Sper ca aAcest mucegai nu va avea efecte asupra plantelor sau pestilor.
Am descoperit cum sa postez pozele algelor, sper sa fie destul de clare.

http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3195380022/
http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3195379602/
http://www.flickr.com/photos/22887074@N08/3194538151/
Salut,
Va rog, un sfat pentru un (aproape) incepator:
Pe buturuga-décor si putin pe peretii acvariului se dezvolta alge (cred) ca un fel de vata alb-gri, ondulandu-se in curentul de apa. Curatata manual, se dezvolta la loc in 2 sau 3 zile.
Acvariu: 126 litri, cu vreo 20 de Caracide mici plus 2 Coridoras Aneus si 2 Ancistrus aurii – toti sunt mici si nu trec niciodata prin locul acestor alge. Testul rapid al apei arata: temp. 26 grade, PH 6.5, KH 7, duritate in jur de 5-6, NO2 si NO3 pe verde, adica tind spre zero.

Cum ma sfatuiti sa scap de acele alge? Am si vreo 3 poze destul de clare. Cum le pot posta, daca e nevoie?

Multumesc anticipat
 
Forum Index » Profile for gabriel77 » Messages posted by gabriel77
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com