[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: flavius2308
Forum Index » Profile for flavius2308 » Messages posted by flavius2308
Message
Am inteles . Cred ca firele le lipesc cu silicon in interiorul capacului desi varianta ta cu camasa de la cablu e mai eleganta, buna ideea.
E o problema cu legatura la pamant pentru ca la acea priza nu am impamantare. Oricum nu cred ca o sa-mi iau sonda vreodata.
Da acum e clar m-am lamurit. As vrea sa te mai intreb cu ce dau gaura in zar ?
Mai aveam o nedumerire referitoate la firele de la socluri si la balast . Ca sa nu ma intind cu firele in afara acvariului pot sa prind balastul de marginea capacului ?
Cu ce lipesc zarurile de capac pentru ca practic in lipitura aia sta toata greutatea reflectorului si a neonului. Plasticul e prea subtire ca sa apuce sa prinda surubul in el cred.
O solutie la cele 4 fire de la socluri , cum le scot din capac. Prind balastul pe marginea capacului ? Fac o poza cand ajung acasa si iti arat.
marius67 wrote:Sau poti prinde reflectorul de neon cu cleme de fixare pentru tuburi. Il poti ajusta si da jos rapid la nevoie.
asta e clar ca altfel nu merge .
scorpionul wrote:nu prinzi cu surub si piulita ca ar arata urat din afara. Ca sa il prinzi elegant in locurile unde il vei prinde va trebui sa lipesti cateva bucatele de plastic(asta ca sa maresti grosimea capacului si sa aiba unde sa se infileteze surubul), sau un zar de plastic in care vei da in prealabil o gaurica unde se va infileta surubul. Pe urma daca mai este cazul vei pune distantiere ca sa-l aduci la distanta necesara tie. In ordine vin asa: capac acvariu, bucatele plastic(zar), distantier daca mai e cazul, reflector, saiba, surub. Si cam asta este. Nu am capacul tau in fata ca altfel poate as mai veni cu alte idei
am poze cu capacul putin mai sus.
Pai si daca lipesc niste bucatele de plastic sau zaruri, oricum se vede capul surubului deasupra capacului pentru ca zarurile sau bucatelele de plastic se lipesc pe interior.
Trebuie sa gasesc o solutie rezonabila sa vad cum scot cele 4 fire de la socluri prin capac. As vrea totusi sa prind balastul cumva de marginea capacului ca sa nu ma intind cu cele 4 fire prea mult in exterior.
scorpionul wrote:ca distantier poti pune bucati de teava ppr sau alte tevi de de plastic. Te duci la un magazin de materiale de constructii de pe langa tie si il rogi pe vanzator sa-ti taie cateva bucatele de teava ppr ci diametrul care iti trebuie tie. Daca e un magazin mic, ei au si cutit special de taiat care iti asigura paralelismul intre taieturi. Mai ramane sa te hotarasti la lungimea distantierelor. Asta depinde de locul si spatiul din capac. Eu zic ca nu ar trebui sa pui distantiere mai mari de 1-2 cm. Clemele de prindere ale neonului mai distanteaza si ele cel putin un cm


reflectorul il prin cu suruburi cu piulita de capac ?
kirucd wrote:Din ce material este capacul?

O zi buna,
Dragos


din plastic
Ce distanta fata de plasticul de la capac si ce distantier sa pun ?
Mersi fain.
Asa ma gandeam si eu.
Dau 2 gauri si cu surub cu piulita sau holsurub rezolv mai repede si cred ca tine si mai bine.
scorpionul wrote:inainte sa cumperi reflectorul studiaza posibilitatea de a prinde neonul de el, pentruca pl are alta forma decat t5 iar reflectoarele sunt gandite pentru t5(t8). Poate sunt si alte forme, dar studiaza inainte de a cumpara reflectorul. Eventual intreaba la vanzator. Poate ca exista posibilitatea de a fixa reflectorul de capac si sa nu fie nevoie de a prinde neonul de reflector

Dar am renuntat la lampa PL pentru ca am inteles de la voi ca 15 W chiar si cu reflector este putin pentru un acvariu de 54 de litri (vreo 45 efectivi).
Am facut comanda de neon T5 de la JBL.
Intrebarea se referea la neon T5 + reflector daca e mai usoara prinderea in capac adica neonul sa-l prind de reflector si reflectorul de capac. Ma intereseaza prinderea reflector - capac daca este mai facila decat neon-capac (fara reflector).
kirucd wrote:Dar ar trebui sa folosesti si reflector, fara reflector
vei pierde mult din lumina neonului. Fara discutie varianta T5 este mai buna decat PL,
dar trebuie sa folosesti toata lumina tuburilor, deci folosirea reflectoarelor este necesara.

O zi buna,
Dragos


Daca imi iau acest reflector imi usureaza munca de a prinde tubul in capac sau e acelasi lucru ?
Am inteles Dragos, o sa imi iau si un reflector tot de la JBL.
Mersi mult de indicatii .
kirucd wrote:Flavius e indicat sa folosesti neoane dedicate acvaristicii plantate, si ai de unde alege,
sint destui producatori.


Dragos, mie imi plac raspunsurile directe .
Neonul pe care l-am comandat e bun sau nu ? Era mai bine daca luam lampa la 15 W (6500 K) ?
Am alta varianta pentru un neon T5 438 mm mai buna decat pentru care am optat eu ? Nu ma intereseaza varianta cu 2 neoane, iese din calcul.
Stiu ca parerile sunt impartite de la persoana la persoana dar vreau si o parere personala a ta.

Mersi fain, cred ca nu te-am torturat asa rau seara asta, si daca am facut-o imi cer scuze .
Acel spectru de lumina folositor la fotosinteza plantelor la care faceai referire mai sus este acel K ?
Ma intereseaza strict pentru ca mi-am facut comanda de un neon de la JBL http://www.nevertebrate.ro/Tub-Neon-T5-JBL-Solar-Tropic-Ultra cu K4000.

Si referitor la discutia de mai sus sa inteleg ca daca lampile de 15 si 20 W au acelasi spectru de lumina sunt la fel de bune pentru plante si diferenta este doar la intensitatea luminii in acvariu ?

Pai diferentele dintre ele cred ca sunt doar la nivel de wati.
K6500 si IRC 90 cred ca au amandoua.

Ma faci sa-mi para rau acum ca mi-am facut comanda de materiale ca sa schimb pe T5 24W si trebuie sa fac modificari in capac .
Am stat in dubii toata saptamana.
Da cred ca ai dreptate.

Revenind la subiect, un Juwel Twin Lite PL 4 15W cu reflector crezi ca poate sa fie mai bun decat un Juwel Twin Lite PL 5 20W fara reflector, sau cel putin egal ?
Totusi am o mare nedumerire: de ce toate acvariile noi si de firma cu o capacitate de 54 de litri vin echipate cu sisteme de iluminat de 15 W ?
La 54 de litri ar mai ramane un volum total de apa de maxim 45 de litri. Inseamna ca este suficient 15 W.

As putea sa iau si eu in calcul varianta asta la acvariul meu de 54 de litri si sa nu ma mai apuc de modificat si improvizat ?
Da dar daca nu iau toate materialele de pe site-ul prezentat nu se merita pentru ca trebuie sa platesc transport in 2 locuri.

soclu - http://www.nevertebrate.ro/Socluri-T5-cu-protectie-la-apa-cauciuc
balast - http://www.nevertebrate.ro/Balast-electronic-pentru-1-tub-fluorescent
colier - http://www.nevertebrate.ro/Colier-pentru-tub-T5
neon - http://www.nevertebrate.ro/Tub-Neon-T5-JBL-Solar-Tropic-Ultra
fir cupru - http://www.nevertebrate.ro/Fir-cupru-1m
cingo171179 wrote:pai ori cum iesea cablul de alimentare,

in carca private massage la cei pe care ti-am indicat, sau intretimp poate mai are cineva o idee

Corect, am gasit o solutie sa zicem.
Iau cablul de alimentare al fostei lampe, il leg la conductorii care vin de la socluri (toate astea le fac in capac, prind cumva cablurile alea in capac cu silicon) iasa din acvariu prin acea fanta care se vede si in poze apoi inainte de a ajunge la prelungitor pun droserul si imediat mai departe stecherul si il bag in priza.

Totusi solutia de vis ar fi sa ramana droserul in capac.
Cine imi da o idee viabila ii dau o sticla de vin .
Hai sa mai intreb ceva daca tot v-am stresat seara asta.
Socluri as fi tentat sa le iau pe astea http://www.nevertebrate.ro/Socluri-T5-cu-protectie-la-apa-cauciuc
De cati mm sa fie conductorii care duc la droser ?
 
Forum Index » Profile for flavius2308 » Messages posted by flavius2308
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com