[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Shaba
Forum Index » Profile for Shaba » Messages posted by Shaba
Message
Will do in short time... ma gandeam sa mai stau o luna-doua asa, ca nu or murii pesti de la culoare, cand vreau oricum sa trec la unul mai mare (deja m-am imbatat)
Exact asta ma gandeam si eu, ca nu vreau sa ajung sa depind de substante pentru a tine acvariul in parametrii normali, ci prin metode mai naturale
Am sa incerc doar buturuga pentru moment si am sa urmaresc parametrii, deoarece nu vreau sa le schimb brusc chimia apei.

Thanks
Eu momentan folosesc Tetra PH Minus pentru a controla PH-ul insa as dori sa gasesc o alta modalitate deoarece am observat ca la 2 zile de cand folosesc solutia PH-ul incepe sa creasca din nou. Ma gandesc ca poate o fi de la substrat, cu toate ca pe el scria ca nu este calcaros?
Am trecut si prin sectiunea "Despre Noi" si am citit si articolul recomandat.

Am sa trec sa cumpar un filtru intern pentru moment, deoarece cele externe am vazut ca sunt recomandate la litraj mai mare. Momentan alti pesti nu vreau momentan sa cumpar.

Cat despre Betta, acesta nu are nicio treaba cu ceilalti pesti in sensul ca nu se cearta niciodata. Atat fratele meu, care la un momentdat a tinut un acvariu de 240 L, cat si un prieten mai conoscator decat mine (acum are un acvariu de 620 L de apa sarata), mi-au spus ca nu este o problema atata timp cat nu sunt pesti agresivi (spre exemplu scalari). Si cei de la Coralis, de unde am luat pestii, au in aproape fiecare acvariu de apa dulce cu sortimente de pesti si cate un Betta. Nu neg ca pot exista cazuri in care Betta este agresiv insa daca se va intampla sa vad ca al meu ii cicaleste pe ceilalti am sa ii despart.

Legat de problema cu PH-ul ridicat, am citit ca si o buturuga ar putea sa scada PH-ul apei. Este adevarat, stie cineva?


Postarile de "salutare" ma amuza intotdeauna pentru ca pare o intalnire a alcolicilor anonimi

Ma numesc Catalin, si sunt incepator in acvaristica.
Am inceput cu un acvariu de 50 L populat cu un Betta, 2 Guppy, 2 Neoni, 2 Sanitari si un Xifu, si o planta Cabomba Caroliniana.
Din pacate la inceput nu am acordat destul timp documentarii asa ca am facut greseli pe care usor, usor incep sa le rectific. Astfel am aflat si de acest forum.

image

Pe viitor doresc sa maresc litrajul insa am zis sa mai astept cateva luni pentru a fi sigur ca o sa am destule cunostinte incat sa pot face fata unei provocari mai mari.


Hello si bine v-am gasit (dat fiind faptul ca este primul meu post pe un forum de acvaristica)

In urma cu vreo 2 luni am decis sa imi fac un acvariu si am inceput cum incep toti incepatorii, si anume prost
Intre timp m-am mai desteptat si am inceput sa rectific greselile pe care le faceam anterior. (am renuntat la planta de plastic, am inceput sa fac schimburi de apa frecvente, sa urmaresc ph-ul apei, etc...)

Acvariul este unul de 50 L si este populat cu un Betta, 2 Guppy, 2 Neoni, 2 Sanitari si un Xifu.
Acvariul este dotat cu un termostat (am inteles ca Betta necesita o temperatura usor mai crescuta asa ca termostatul sta la 27 grade), pompa de aer si diffuzer tip cortina amplasat pe peretele din spate al acvariului. Nu am instalalat inca filtru. Substratul este un punct pe care inca nu l-am corectat insa urmeaza. Initial am cumparat de la Maxi-Pet un pietris destul de mic rosu si negru (don't judge, la momentul respectiv parea interesanta combinatia de culori)
Locuiesc la marginea Bucurestiului si din cate am auzit, apa din zona este destul de dura, asadar am inceput sa urmaresc si PH-ul, si sa il corectez cu Tetra PH Minus deoarece era in jurul cifrei de 9 - 9,5
Cand fac schimburile de apa (1 data pe saptamana) folosesc si Aqua Safe de la Tetra, urmand indicatiile de pe ambalaj.
Dupa ce am inlaturat planta de plastic am cumparat una naturala - Cabomba Caroliniana, pe care am plantat-o in substrat. Am observat ca planta a inceput sa faca un fel de matase sau panza si nu stiu ce anume gresesc.

P.S.: Exista vre-o modalitate mai naturala pentru a controla PH-ul, adica ceva care sa creeze o usoara aciditate?

Mai jos am pus doua poze, unul cu acvariu in intregimea sa si una cu panza despre care vorbesc.
image
image
 
Forum Index » Profile for Shaba » Messages posted by Shaba
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com